TESSLİFT SOFT İPLER İLE YÜZ ASKILAMA TEDAVİLERİNDE YENİ BİR DÖNEM. 3. JENERASYON MESH SCAFFOLD İPLER VE MESH LİFTİNG TEDAVİSİ

osmanbas kapak

Bazı kültürlerde yaşlılık bilgelik olarak kabul edilse de günümüz modern yaşamında genç görünüme sahip olmak güç, çekicilik ve zenginlik kavramları ile ilişkilidir. İnsanlar geçmişten günümüze kadar sürekli olarak fiziksel görünümlerini geliştirmeyi, daha bakımlı ve çekici görünmeyi amaçlamışlardır.

Close-up of doctor examining female patients face for cosmetic treatment

Yaşlanma sürecinde deri altı yağ dokusunun hacimsel azalması, yüz hacminde kayıplara neden olur. Aynı zamanda kolajen ve elastin gibi derinin destek elemanları da azalır.  Sonuçta cilt desteğini, direncini ve elastikiyetini yitirir. Yüz görünümünde çökme, kırışıklık ve yerçekiminin etkisiyle sarkmalar meydana gelir.

Son yıllarda 40-55 yaş bireylerde, hafif ve orta düzeydeki yüz yaşlanma bulgusu olan sarkmalarının tedavisinde ip askılama tedavileri uygulanmakta ve giderek yaygınlaşmaktadır.

Tarihsel olarak Antik Mısır’ın kraliçesi VII. Kleopatra’nın yüzünün altın iplerle asıldığı söylentisi olsa da ipler ile yüz askılama düşüncesi 1960’lı yıllarda modern tıbbın gündemine gelmiştir. O yıllarda cerrahi ameliyatlarda kullanılan ipler kullanılarak pek çok tedavi yöntemi denenmiş fakat amaçlanan başarılı sonuçlar elde edilememiştir. 1996 yılında Gürcü plastik cerrah Dr. Marlen Sulemanidze iplerin üzerine ‘barb’ ya da ‘kılçık’ olarak ifade edilen çıkıntıların olması halinde cilde daha güçlü tutunacağı düşüncesini ortaya attı ve kendi ipini geliştirdi. O tarihten sonra ipler ile yüz askılama tedavileri çok hızlı bir şekilde gelişti ve yaygınlaştı.

Başlangıçta kılçık yapıları sadece bir yöne doğru olan 1. jenerasyon ipler kullanıldı. Kısa bir dönem sonra askılama gücü daha da fazla olan, yüzeyi her iki zıt yöne bakan çok sayıda kılcıklarla 360 derece çevrili 2. jenerasyon ipler geliştirildi ve bu iplerin pek çok çeşidi günümüzde başarıyla kullanılmaktadır.

Bilim ve bilimsel gelişmeler özellikle de tıp alanında çok hızlı gelişmektedir. Bu yüz askılama iplerinde de böyle oldu ve son yıllarda 3. jenerasyon ’’Mesh Lifting’’ yüz askılama yöntemi geliştirildi. Bu tedavi yönteminde daha güçlü ve uzun süreli asıcı etki yanı sıra cilt altı hacim kayıplarının da giderilmesi amaçlanmıştır.

3. Jenerasyon Mesh Scaffold ip askıda, iç içe geçmiş iki ip sistemi yer alır. İç kısımda, üzerinde 360 derece çepeçevre yerleşmiş zıt yönlere bakan kılçıkların bulunduğu ip ve bunun çevresinde tıpkı marketlerde kırılmasın diye şişelerin etrafına geçirilen file şeklinde koruyucu kılıfa benzeyen tubuler file yapısında ikinci bir ip bulunur.

İç kısımda yer alan kılçıklı ip güçlü bir askılama ve tutunma sağlarken dış kısımdaki file yapılı tubuler ip cilde temas yüzeyini artırır. Sonuçta daha fazla miktarda kolajen ve elastinin daha kısa sürede sentezlenmesi sağlanır. Daha güçlü ve uzun süreli lifting etkisi cilt kalitesinde de fark edilir bir iyilik hali elde edilir. 

Kullanılan ipler vücutta eriyebilen iplerdir ve etki süresi ortama iki yıl kadardır.

Tedavi sonrasında yüzünüzde bir kaç gün, en fazla bir hafta sürebilecek hafif ödem-şişlik dışında bir durum oluşmaz. Günlük yaşantınıza bir-iki günde dönebilirsiniz. Birinci aydan sonra kolajen oluşumunun başlamış olmasıyla olumlu sonuçlar fark edilebilir. 

TESSLİFT SOFT-Mesh scaffold ip askılama kimlere uygulanabilir

Genel olarak ip askılama tedavileri yüzünde hafif veya orta derecede düşme ve sarkma bulunan 40-55 yaş bireyler için önerilen cerrahi olmayan küçük girişimsel, medikal estetik uygulamadır. Hiçbir zaman cerrahi tedavilerin alternatifi değildir. Daha ileri derecede yüz sarkmaları cerrahi tedavi gerektirir. Bu nedenle bu tür tedavilerde başarılı sonuçların elde edilmesinde hastanın uygun olup olmadığının belirlenmesi çok önemlidir. Hafif ve orta derecede yüz sarkmalarında ip askılama yöntemleri için uygun olabilir. Daha ağır vakkalar cerrahi tedaviye yönlendirilmelidir. 

‘’TESSLİFT’’ hafif düzeyde şekil bozukluğu olan burunlarda şekil bozukluğunun düzeltilmesi ve burun ucunun kaldırılması amacıyla da kullanılmaktadır. Bu amaçla kullanılan burun tedavisi için üretilmiş formları bulunmaktadır. Bu cerrahi gerektirmeyen 20-30 dakikalık bir işlemdir. 

Diğer bir kullanım alanı ise kaş kaldırılmasıdır. Düşük kaş yapısının düzeltilmesi, fox eyes veya cat eyes (kedi gözü- çekik göz) amacıyla da kullanılmaktadır.

                                                                        Dr.Osman Baş


Bir Cevap Yazın