9 ADIMDA ETNİK DEKORASYON

bohem-dekor-scaled kopya

Etnik dekorasyon son dönemin yükselen trendlerinden… Afrika’dan Hindistan’a dilediğiniz çizgide etnik dekorasyon oluşturmanın yollarını 9 adımda anlattık.

1 – Halı ile mekanın çizgisini belirleyin

Halı, dekore etmek istediğiniz mekanın çizgisini belirleyen ana unsurlardan… Türk halılarının dünyaca ünlü olduğunu düşünürsek bu konuda oldukça şanslıyız.  Koza Halı’nın geleneksel çizgiyi modern bir şekilde yorumladığı halı modellerini inceleyebilir ve özellikle kırmızı/toprak tonlarındaki ürünler ile mekana tek dokunuşla sıcaklık katabilirsiniz. 

2 – Salıncak ile Bohem bir hava katın

Son yılların yıldız dekorasyon parçası salıncaklar ile ister modern ister etnik dilediğiniz pek çok tarzı yakalayabilirsiniz. Renk ve yastık seçimi ile pek çok tarza adapte edebileceğiniz salıncaklar ile tek dokunuşla mekana stil ve eğlence katmak mümkün. 

3 – Mozaik lambalar ile ışığı dönüştürün

Kapalıçarşı’ya adım atar atmaz sizi masal dünyasına çeken mozaik lambalara evinizde yer açın. Osmanlı lambası olarak da anılan bu aydınlatmalar dünyaca ünlü! Her bir mozaiğin el yapımı bir şekilde işlendiği bu lambalar kuşaktan kuşağa geçen ve varlıklarıyla mekana değer katan dekorasyon ürünlerinden. Işığın etkisiyle mozaiğin yarattığı renkli görünüm ise benzersiz. Kuzey Altunbağ ve Güney Blomstervall’ın kurduğu Grand Bazaar Shopping üzerinden pek çok aydınlatma ve seramik dekorasyon ürününe ulaşabilirsiniz. Firmanın Dubai’den ABD’ye yurt dışında pek çok otelin dekorasyonuna da imza attığını belirtelim. 

4 – Konforlu bir ayrıntı: Puf

Puflar oturma alanlarının en küçük parçalarından olsa da kullanışlı bir kilit parçaya dönüşebilir. Bacaklarınızı uzatmak ya da sehpa olarak kullanmak için ideal olan pufları etnikten moderne pek çok çizgide bulabilirsiniz.

5 – Fark yaratan detaylar: Saksı ve Fener

Etnik ev dekorasyonuna el yapımı aksesuarları da dâhil edebilirsiniz. Sıcak ve benzersiz bir hava yaratmak konusunda oldukça yardımcı olan bu aksesuarlar  aynı zamanda işlevsel. Ferforje modeller ile endüstriyel, rattan gibi ağaç dokular ile mekana natürel bir hava katabileceğiniz pek çok modeli The Mia’da bulabilirsiniz. 

6 – Tablolar ile duvarları renklendirin

Dekore ettiğiniz mekanı halı gibi ana parçalar ile etnik bir kimliğe büründürdükten sonra duvarları bitki deseni ya da soyut çalışmalar ile süsleyerek bir denge yakalayabilir ya da duvarlarda da Afrika’dan Kaskaslar’a pek çok kültürden desen seçerek seçiminizi güçlendirebilirsiniz. Farklı çizgilerde fikir edinmek için Vetro Design’in geniş koleksiyonunu inceleyebilirsiniz. 

7 – Detayları ile öne çıkan abajurlar

Etnik ev dekorasyonunun olmazsa olmazı haline gelen buda ve fil gibi motifleri abajur modelleri ile de evinize dahil edebilirsiniz.  Mesela metal abajur ayakları arasında melek, flamingo, aslan, at, baykuş gibi pek çok farklı seçenek mevcut. 

8 – Kırlent ile oturma alanını tamamlayın

Tercih ettiğiniz etnik çizgi Hint, Afrika, Uzak Doğu ya da Anadolu olabilir. Çizginiz ne olursa olsun kolayca bulabileceğiniz kırlent modelleri ile dilediğiniz çizgiyi ekonomik bir şekilde yakalayabilirsiniz. 

9 – Sofra dekorasyonu ile iştah açın

Mekanda yaratmak istediğiniz etnik çizgiyi sofra dekoruyla tamamlayabilirsiniz. Örneğin Afrika’dan Hindistan’a pek çok kültürden motifler içeren Amerikan Servis ve runner gibi ürünler hoş durabilir. 


Bir Cevap Yazın