Rana Cabbar son yolculuğuna uğurlandı! Ünlü isimlerden hüzünlü veda

rana cabbar

Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Türk sinemasının usta isimlerinden Rana Cabbar, Şişli Katolik Ermeni Mezarlığı’nda yapılan törenle son yolculuğuna uğurlandı. Törene, Talat Bulut, Cezmi Baskın, Altan Erkekli, Altan Gördüm, Vahide Gördüm, Halil Ergün, Gülsen Tuncer’in yanı sıra sevenleri katıldı. Törende taziyeleri Cabbar’ın yakınları kabul etti. Cabbar’ın Aşk-ı Memnu dizisinden rol arkadaşları Kıvanç Tatlıtuğ ve Nebahat Çehre’nin de törene gönderilen çelenklerde ismi olduğu görüldü.

Türk sinema ve tiyatrosunun usta isimlerinden 78 yaşındaki Rana Cabbar, tedavi gördüğü Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Şişli’de bulunan Ermeni Katolik Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlanan Rana Cabbar’a son görevini yerine getirmek için sevenlerinin yanı sıra sinema ve sanat camiasından birçok ünlü isim katıldı. “Aşk-ı Memnu”, “Yaprak Dökümü”, “Pars Narkoterör”, “Kadın” ve “Hercai” adlı dizilerde canlandırdığı unutulmaz rollerle tanınan tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Cabbar Cabbar’ın naaşı, ailesi, dostları ve sevenlerinin katıldığı törenin ardından defnedildi.

Cenazeye katılanlar arasında yer alan usta oyuncu Altan Gördüm, “Hepimizin başı sağ olsun Rana abi ile Ankara sanat tiyatrosundan tanışıyorum benim girdiğim dönemde onun oyunları vardı daha önceden izleyici olarak takip ediyorduk hatta bizim kurslarımıza bazı derslerimize eğitmen olarak gelmişti. Her zaman söylüyoruz ölüm kaçınılmaz ama kaç yaş olursa olsun her ölüm erken ölümdür hepimizin başı sağ olsun” şeklinde konuştu.

Tiyatro oyuncusu Vahide Perçin, “Rana abiyi daha geç tanıyanlardanım Ankara sanat tiyatrosunda tanıştım. Yeri çok zor doldurulacak doldurulur mu bilmiyorum çok üzgünüz” ifadelerini kullandı.

Cenaze de yer alan bir diğer ünlü oyuncu Altan Erkekli, “Bizim için oyuncu değil bir abi bir usta hayatı anlatan dert ortağı sıkıntılı günlerimizin neşe kaynağı bir dostu uğurluyoruz büyüğümüz ama dost gibi bizi o derece yaşamız ile duygularımız ile aynı seviyeye inen bizle kardeş olabilecek kadar çocuk kalpli bir insandı” dedi.
Oyuncu Halil Ergün, “Değerli bir sanatçı arkadaşımızı kaybettik, tiyatro ya çok önemli katkıları oldu, çok değerli bir arkadaşımızdı ışıklar içinde yatsın artık bizim kuşak yavaş yavaş vedalaşma ya başladı sarsıldık tabii daha yapacağı işler vardı çalışmaları vardı bildiğim kadarıyla” ifadelerini kullandı.

Oyuncu Talat Bulut “Benim ustamdı, hocamdı. 5 yıl aynı sahneyi paylaştım. Çok üzgünüm” dedi. Oyuncu Cezmi Baskın ise “Sevgili kardeşimiz Rana’yı kaybettik. Çok acılıyız, çok üzüntülüyüz. Benim ustam, hocam, iş arkadaşım, her şeyimdi. Toprağı bol olsun diyelim” diye konuştu. (DHA/İHA)

Gülsen Tuncer ise Cabbar’ın kendine has bir insan olduğunu vurgulayarak, “Çok acı duyuyorum, çok zarif, kibar insan olarak çok önemli bir insandı oyuncu olarak da çok değerliydi. Onunla çalışmak bir ayrıcalıktı, çok iyi yetişmiş bir oyuncuydu etik değerleri vardı. Yani ülkemiz çok değerli bir yurttaşını kaybetti.” ifadelerini kullandı.

Yönetmen Reis Çelik, Rana Cabbar’ın Türkiye’nin yetiştirdiği büyük oyunculardan birisi olduğuna değinerek, şunları söyledi:

“Yaşamında çok göz önünde durmayan ama sanatıyla bir anda ortaya çıkarak kendisini gösteren birisidir. Bu ülkenin en büyük renklerinden biriydi, en iyi kültür insanlarından biriydi. 1990’lı yıllarda onunla birlikte ‘İlklerin Toprağı Anadolu’ adıyla bir belgesel yaptık. Orada Cabbar’ın memleketimizin bütün kültürlerine ne kadar hakim olduğuna hayretle şahitlik ettim. Onu güzellikleriyle ve geriye bıraktıklarıyla yaşatacağız.”

Oyuncu Metin Yıldız da Rana Cabbar ile haziran ayında son filminde oynaması için anlaştıklarını aktararak, “Ara ara haberleşiyorduk ama sonra aniden Taksim İlk Yardım Hastanesine kaldırıldığını öğrendim. Ziyaretine gittim, kimsesizler yerine koymuşlar. Sonrasında ise sağ olsunlar ilgilenenler çıktı bakımı, ilgisi alakası düzeldi. Duyduğum kadarıyla sağ olsun Ay Yapım’ın sahibi Kerem Çatay çok ilgilenmiş. Çok bilgili donanımlı bir insandı, üzgünüz.” diye konuştu.

RANA CABBAR KİMDİR?

İstanbul’da 1945’te doğan Rana Cabbar, gençlik yıllarında Ankara’ya yerleşerek Ankara Sanat Tiyatrosunun (AST) kuruluşunda yer aldı.

Uzun süre AST’de tiyatro oyunculuğu yapan Cabbar, gazeteci Uğur Mumcu’nun yazdığı “Sakıncalı Piyade” oyunundaki “Sakıncalı” rolünü ilk sahneleyen oyuncu oldu.

Başarılı oyuncu, sinemaya Erden Kıral’ın yönettiği 1983 yapımı “Hakkari’de Bir Mevsim” filminde “Dorfvorsteher” karakterini canlandırarak adım attı.

Ömer Kavur, Şerif Gören ve Yavuz Turgul gibi yönetmenlerle çalışan Cabbar, 2005 yapımı “Beyaz Gelincik” diziyle ekranlarda tanınmaya başladı.

“Aşk-ı Memnu” dizisinde oynadığı Süleyman karakteriyle özdeşleşen oyuncu, en son “Kaçış” dizisinde rol almıştı. (AA/İHA/DHA)


Bir Cevap Yazın