Kadın gücünü anlatan filmler

Kaldırım-Serçesi

Hayatta zorluklara göğüs geren ve başarılı bir mücadele veren kadınları ele alan filmleri sizler için derledik.

Kadınların Hollywood filmlerinde beyazperdeye yansımaları hep belirli kalıplar içinde olduğunu görüyoruz. Olumlu ve olumsuz bir bütün olarak tüm özellikleriyle yansıtılmaları yerine genelde belirli özellikleri vurgulanıyor. Ya da bir kahraman olarak yansıtılmıyorlar. Bu da tek boyutlu karakterler ortaya çıkarıyor. Fakat bu kalıpları kıran filmlerde var. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle güçlü ve cesur kadınların hikayelerini anlatan ve bizlere ilham veren filmleri sizin için derledik.

Thelma & Louise – 1991

Ridley Scott imzalı Thelma & Louise, mutsuz bir ev kadını olan Thelma ile monoton hayatından sıkılmış, garsonluk yaparak para kazanan Louise’in hafta sonu tatili için üstü açık, mavi bir arabayla şehir dışına çıkmalarıyla başlar; aslında bu seyahat iki kadının özgürlüğe doğru yaptıkları bir yolculuğu simgeler. Başrollerinde Susan Sarandon ile Geena Davis’in yer aldığı film; izleyenlerin hafızasında unutulmaz final sahnesiyle yer etmiştir.

Kaldırım Serçesi – 2007

Tüm acıları, çalkantıları, pişmanlıkları, hüzün ve mutlulukları ile dolu dolu yaşanmış bir hayat. Dev sesiyle milyonları büyüleyen bir kadın olan Edith Piaf, yaşam boyu mücadele ettiği türlü zorlukların, alkol ve morfin bağımlılığının tükettiği yorgun bedenine şarkı söyleyerek direniyor. Bir “Kaldırım Serçe”sinin hayat öyküsünü anlatan “La Vie En Rose”; Marion Cotillard’a da Oscar kazandırmıştı.

Frida – 2002

Frida, bastırılamayan arzuları ve enerjisi ile isyankar bir kadın. Yaşlı, zengin fakat çok ünlü bir sanatçı olan Meksikalı Diego Rivera ile evlendiğinde henüz 20 yaşındaydı. Film, yalnızca dahi bir sanatçının hikayesini anlatmıyor. Aynı zamanda, hayattaki en önemli iki şeyin aşk ve aile olduğunu düşünen bir kadının hikayesini anlatıyor.

Tek Başına – 2005

İki çocuklu, boşanmış bir kadın, ailesini desteklemek amacıyla bir madende çalışmaya başlar. Genelde erkek egemen olan bir alanda para kazanmaya çalışırken, saygı için mücadele etmesi ve cinsel tacizlerden korunması gereklidir. Zor anlarda kendini savunmayı bilen bir kadın hakkında etkileyici bir film.

Mona Lisa Gülüşü – 2003

Bu film, kadın, haysiyet, sabır ve cesaret hakkında. Mona Lisa Gülüşü filminde asıl anlatılmak istenen, kişinin kendine özgü bir düşünme tarzı geliştirmeyi öğrenmesi. İlgi çekici hikayesi, yetenekli oyuncuları ile beğenilen film, kadınların sezgilerini izleyenlere yansıtıyor.

Jeanne D’arc – 1999

Jeanne D’arc, ülkesini korumak adına erkek egemen bir düzende ortalığı ayağa kaldıran, tabuları yıkan bir kadın. Memleketi Fransa’da azize mertebesinde kabul edilen bir ikon. Bu cesur kadının kısa ama efsanevi öyküsünde Jeanne D’arc rolüyle Milla Jovovich’i izliyoruz.

Coco Chanel’den Önce – 2009

Coco Chanel’den Önce, topluma ve toplumun muhafazakar ve eski kafalı ahlak kurallarına, normlarına, dar korselerine, sıkıcı elbiselerine ve şapkalarına baş kaldırmaya korkmayan bir kadının hikayesini anlatıyor. Telaşsız ve sakin ilerleyen bir film olduğunu da söyleyebiliriz.

Gizli Sayılar – 2016

Katherine G. Johnson, Dorothy Vaughan ve Mary Jackson tarihin anlatılmayan hikayelerinden birine sahiptir. 3 siyahi kökenli kadın NASA’da büyük işlere imza atarlar. Uzay ve bilimlerinin derinliklerindeki sorunları müthiş zekalarıyla çözmeye çalışan bu kadınlar gelmiş geçmiş en önemli NASA operasyonlarından birinde de büyük rol oynarlar. Dünya yörüngesine çıkan ilk Amerikalı astronot John Glenn’in bütün dünyayı heyecana boğan operasyondaki her adımı bu 3 zeki bilim kadınının yardımıyla olur.


Bir Cevap Yazın