Balkon ve Bahçelere Bahar Geliyor!

Comfortable pillow on sofa decoration outdoor balcony

Bahar ve yaz mevsimlerinin en keyif aldığımız taraflarından biri de evimizin dışarıya açılan kapısı balkon ve bahçelerdir. Yemyeşil balkon ve bahçeler, stresimizi azaltarak ve günümüzü daha keyifli bir hale getiren mekanlardır. Yorucu bir günden sonra sessiz, sakin ve rahat mobilyalarla döşenmiş olan balkonda ya da bahçede bir bardak çay içmek kadar insana iyi gelen bir şey olamaz.

Ancak bahçe ve balkon mobilyaları dış etkenler tarafından zamanla yıprandığı için bir süre sonra yenilenmeleri gerekir. Özellikle kış mevsiminden sonra kullandığınız mobilyalar hava şartları sebebiyle zarar görebilir. Baharın gelmesinin ardından balkon ya da bahçenizde keyif yapmak istiyorsanız eğer yıpranan mobilyalarınızı ya değiştirmelisiniz ya da atmalısınız. Bu günlerde bahçe mobilyalarını değiştirmen çok da zor değildir.

Balkon ve Bahçeler İçin El Emeği Mobilyalar

Günümüzde mobilya tamiratı oldukça popüler bir uğraş haline gelmiştir. İnsanlar artık özel olarak eskiyen mobilyaları alarak onları tamir ettiriyorlar. Bahçenizdeki ya da balkonunuzdaki mobilyaları kendiniz de tamir edebilirsiniz.

Mobilyaların iskeletlerini boyayarak kendi stilinize uygun mobilyalar yaratabilirsiniz. Ayrıca mobilyaların minderlerinin kaplamalarını da değiştirebilirsin. Mobilyalarınızı kendiniz tamir ederek hem fazla masraf etmemiş olacak hem de yepyeni mobilyalara sahip olmuş olacaksınız. Balkon ve bahçenizde bahara uygun olacak şekilde dekorasyonlar yapabilirsiniz.

Balkon Ve Bahçenizi Renklendirecek Bitkiler

İnsanlar artık yaşam alanlarında bitki kullanımını tercih ediyorlar. Balkon ve bahçenizde bitki kullanmanız baharın geldiğini size daha çok hissettirecektir. Bazı uzmanlar yaşanılan mekanda bitki bulundurulmasının insanlara pozitif enerji verdiğini söylüyor. Ortamda bulunduracağınız bitkilerle daha sağlıklı ve huzurlu bir yaşam alanı yaratmış olursunuz. Özellikle de balkon ve bahçe dekorasyonunuz da bitkileri kullanarak doğal ve şık bir görünüme imza atmış olursunuz.

HyperFocal: 0

Balkon ve Bahçelerde Hangi Bitkiler Kullanılır?

Genellikle balkon ve bahçelerde sarmaşık gibi bitkiler tercih edilmektedir. Sarmaşıkların bahçenizin duvarlarına tutunmasını sağlayarak doğal bir yaşam ortamı yaratmış olursunuz. Ayrıca bu bitkiyi balkonunuzda kullanacaksanız eğer sarmaşıkları balkon korkuluklarına uzatabilirsiniz. Balkonunuzun mutlaka güneş alıyor olması gerekir. Balkonunuza uygun bir sarmaşık türü seçimi yapabilirsiniz. Yeşil tonlarındaki minderlerle ahşap balkon mobilyalarını birleştirerek muhteşem bir dekorasyon yapmış olursunuz.

Balkon ve Bahçe İçin Dekorasyon Önerileri

Balkon ve bahçe sezonu bahar ve yaz ayları geldiğinde başlamış olur. Evin içi kadar balkon ve bahçe dekorasyonu da oldukça önemlidir. Evde olduğunuz zamanın bir çoğunu balkon yada bahçenizde geçiriyorsanız eğer bu ortamda rahat ve huzurlu olmanız gerekir. Eviniz bahçeliyse çok şanslısınız demektir.

Rengarenk çiçeklerle ve saksılarla bahçenize bahar havası kazandırabilirsiniz. Bahçenizde rahat oturma grupları kullanarak, bahçenizi yaşanılası bir alan haline getirebilirsiniz. Balkonunuzun şekli fikirlerinizi uygulamanızda size engel olabilir. Bu yüzden balkonunuzun şekline uygun dekorasyonlar tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Diğer dekorasyonlara göre kare balkon dekorasyonu daha kullanışlıdır.

Oturma grubunuzu dilediğiniz gibi yerleştirerek herkesin rahat oturmasını sağlayabilirsiniz. Sandalyelerinde renkli minderler kullanman gelen kişilerin beğenisini alacaktır. Balkon ya da bahçenizin duvarlarında dekoratif objeler kullanabilirsiniz. Çiçek olarak da kırmızı ve pembe sardunyaları tercih edebilirsiniz.


Bir Cevap Yazın