Yüz Bölgesinde Estetik Doldu Uygulamalar Neden Yapılır ?

Yirmili yaşların başlarından itibaren kollajen yapımı yavaş yavaş azalmaya, yıkımı ise artmaya başlar. Bu negatif döngünün etkileri 30’lu yaşlardan itibaren yüzümüzde görünür hale gelir. Bu süreç kadınlarda erkeklere göre daha hızlı ilerler. Otuzlu yaşlardan itibaren kemik, yumuşak doku ve yağ dokusu, daha ileri yaşlarda ise kas dokusundaki hacim kaybı ile beraber yaşlanma belirtileri kendini daha net bir biçimde ortaya koyar. İşte tam da bu dönemde süreci yavaşlatmak ve etkilerini azaltmak için dolgu maddelerine ihtiyaç duyarız.

Face needle injection. Young woman cosmetology procedure. Doctor gloves. Brow.

Yüzümüzde yaşlanmaya en hızlı yenik düşen bölge yanaklarımızdır. Hacim kaybına bağlı olarak, aşağı doğru sarkan yanaklarımız, burun kanatlarının kenarından ağız köşe-sine doğru uzanan ve adına ‘Nazolabial Oluk’ dediğimiz bölgedeki çukuru ve katlanmayı iyice belirgin hale getirir. Yine daha çok üst, daha az oranda alt dudakta görülen mimiklere ve sigara içmeye bağlı olarak dikey yönde, adına ‘Barkod Çizgileri’ dediğimiz ince kırışıklıklar oluşur. Ağız köşesinden yanlara doğru gülme çizgileri, ‘Marrionette Hattı’ dediğimiz ağız kenarından çenemize doğru inen hatların çukurlaşması ve yüzümüzün daha üst bölgelerinde yine hacim kaybı nedeniyle göz altı oluğunda derinleşme, şakaklarda çökme gibi bulgular yüzümüzde yorgun, sağlıksız bir ifadeye neden olarak yaşımızı saklamayı imkansız hale getirir. Tüm bu problemlerin çözümünde ilk seçenek olarak estetik dolgu tedavisine başvururuz.

Beautiful face of young woman for Aesthetics facial skincare concept anti-wrinkle botox restylane injection by cosmetic plastic surgeon beautician.

Dolgular sadece, yaşlanma belirtilerinin yok edilmesinde değil, aynı zamanda daha genç yaşlarda güzelleşmek için de kullanılmaktadır. Bazen yüzümüzün bölümleri arasında oranlar bozuk olabilir. Örneğin burnumuza göre küçük bir çeneye, yüzümüze göre çökmüş şakaklara, yüz uzunluğuna göre küçük elmacık kemiklerine ve olması gerekenden daha ince dudaklara sahip olabiliriz. Bu gibi durumlarda, fazla abartmadan uygun miktarlarda yapılacak dolgu uygulaması ile yüzümüz çok daha güzel bir görüntü-ye kolaylıkla kavuşacaktır. Dolgu maddeleri burun bölgesinde de başarı ile uygulanmaktadır. Daha önce ameliyat olmuş ve bu ameliyat sonu-cunda burun üzerinde oluşmuş küçük çukur, tümsek, eğrilik ve düşüklük gibi sorunların düzeltilmesinde, yine ameliyat olmamış kişilerde hafif derecede kemer ve burun ucu düşüklüğünün tedavisinde dolgu maddelerine oldukça sık başvurmaktayız.Kaş pozisyonunun belirlenmesinde ise primer olarak botilinum toksin uygulamaları etkili olurken; bazen toksin uygulamalarına ek veya yardımcı olmak amacıyla veya tek başına kaş altına dolgu yapılarak kaşın yan taraflarının yukarı kalkması sağlanabilmektedir.


Bir Cevap Yazın