YENİ YIL, YENİ HEDEFLER

Her sene aralık ayında yaşanan yılbaşı heyecanı bu yıl da nihayet kapladı içimizi. İyisiyle kötüsüyle bir yılı daha geride bıraktık. Umarım her yılımız geride bıraktığımız yıllardan daha güzel olur… Herkese mutlu, huzurlu ve en önemlisi sağlıklı bir yıl diliyorum.

Yeni yıla ‘merhaba’ derken yeni hedefler koymaya ne dersiniz?

Young Caucasian lady cooking New Year or Christmas meal in decorated kitchen at home.

Sağlıklı beslenmek mutfakta başlar Burada yapacağımız en önemli nokta, porsiyonları azaltarak doğru besinleri seçmek. Mutfağınıza sağlıksız ve yüksek kalorili besinleri almama ile yola çıkabilirsiniz. Unutmayın ki yediğiniz her yiyeceği sağlıklı hale getirebilirsiniz. Aldığınız bir besini kızartmak ve kavurmak yerine, fırında veya tencerede pişirebilir, doğru porsiyonda tabağınıza alıp sağlıklı beslenmenin ilk adımını başarabilirsiniz.

Hobiler kalori almanızı engeller

Tüm yılı hiçbir aktivite içinde olmadan, hiçbir hobi edinmeden sabahtan akşama kadar oturarak geçirdiyseniz bu yıl bu alışkanlığınızı değiştirmelisiniz. Kış geldi geceler uzadı. Ee haliyle elimizin altında meyve, patlamış mısır, abur cuburlar oluyor. Bunun önüne geçebilmek için bir hobi edinmek en güzel yöntem. Hobinizin ne tür olduğu hiç önemli değil. Sizi sağlıksız yemekten uzaklaştıracak bir hobi olması yeterli.

Popüler diyetlerden uzak durun

5 günde 10 kilo verdiren, 1 ayda 30 kilo vadeden diyetlerden uzak durun. Bu tarz diyetler sağlıksız olduğundan hayatınızı riske atar. Hayatınızın temelinde her zaman sağlıklı beslenme olması gerektiğini unutmayın.

Her gün sağlıklı tabaklar oluşturun

22799678 - christmas tree with vegetables

Öğünlerinizde yemek yerken bilinçli bir şekilde yeme işlemini yapın. Önünüze ne konarsa yemeyin, miktar ve içerik yönünden yediğiniz yiyecekleri değerlendirin. Örneğin tabağınızın yarısını sebze ile doldurmaya dikkat edin. Sebze sizin posa alımınızı destekleyerek uzun süre tok kalmanızı sağlar. Tabaklarınıza yeterli miktarda protein ekleyin ve yeterli düzeyde protein alın. Yağlardan korkmayın ve sağlıklı yağları tercih edin. Bunca zaman hep yağlar size kötü gösterilse de doğru miktar ve tercihler yaptığınızda diyetiniz sağlıklı olacaktır. Beslenmenize çiğ badem, fındık ceviz zeytinyağ keten tohumu eklemeyi unutmayın.

Her gün mutlaka hareket edin.

Hareket için fırsat yaratın. Hiç zamanım yok benim diyorsanız bile otobüsten 2-3 durak önce inin eve yürüyün. Markete araba ile değil yürüyerek gidin. Asansör kullanmayın merdiven kullanın gibi… Günde mutlaka 10 bin adımı atın.

Diyete, doğru zamanda başlayın.

Hedefiniz koyun, kendinizi ve mutfağınızı hazırlayın, sağlıklı beslenme ve diyet programına öyle başlayın. Çünkü beyniniz ve vücudunuz hazır olmadan devamlılık sağlayamazsınız. Hedeflerinizi sağlamca koyduktan sonra harekete geçin. Tüm problem kendiliğinden çözülecektir.


Bir Cevap Yazın