Vücudu yağ yakma moduna geçirip sağlıklı ve fit olmanız için 10 önemli tavsiye

894222_849097385
      Yrd.Doç.Dr. Meltem YAMAN ONMUŞ

Sizin de bir türlü kurtulamadığınız fazla kilolarınız mı var ve nereden başlayacağınız, nasıl devam edeceğiniz konusunda karar veremiyor musunuz? Veya bazı yöntemleri deneseniz de başarı sağlayamadınız mı? Evet, son yıllarda o kadar çok diyet modası geldi ve geçti ki… Sizin de hangi diyetin en sağlıklı şekilde kilo verdirdiği konusunda kafanız mı karışık?

Gelin o zaman yapılması gerekenler konusunda İzmir’de Dr. Diyetisyen Meltem Yaman’ın önerilerine kulak verin.

  • Ödem atın, sonrasında yağ yakın ve metabolizmanızı hızlandırın.

Kilo vermenizi engelleyen sistemler aktive olduğunda öncelikle ödem atarsınız. Sonrasında yağ yakarsınız ve metabolizmanızı hızlandırırsınız. Böylece kilo vermeniz başlar. Sağlıklı beslenmeye devam ederek te tüm fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

  • Yağ yakma modu için hormon düzeylerini dengede tutun.

Vücut yağ yakma modunda değilse, verdiğiniz kilo kasların kaybı ile sonuçlanır. Hormon dengesini düzenleyerek vücudu yağ yakma moduna sokabilirsiniz. Kortizol hormonunun en düşük olduğu sabah 6-8 saatleri ve gece 9-10 saatlerinde hormon seviyesini arttırarak metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Sabah düzenli kahvaltı yaparak ve gece aktiviteyi arttırarak vücudun yağ yakma modunu aktifleştirebilirsiniz.

  • Beslenmeniz parmak iziniz gibi size özel olmalıdır.

Herkesin aynı beslenme planını uygulaması ne mümkündür ne de sağlıklıdır. Her bireyin hastalıkları, beslenme alışkanlıkları, metabolizma hızı, genetik haritası aynı olmadığından beslenme planınınız parmak iziniz gibi size özel planlanmalıdır. Biyokimyasına uymayan diyetleri uygulayarak hem metabolizmasını hem de sağlığını bozan o kadar çok kişi var ki. Bu diyetlerin, kişinin sağlığını bozarak, şeker hastalığı, karaciğer yağlanması, menstrual dengenin bozulmasına neden olduğunu göz ardı etmeyin.

19347192 - close up of woman showing big pants

  • Fast Diyetler etkili mi?   

Kilo vermede etkili yaklaşımlardan biri ‘İntermittent Fasting’ yani Aralıklı Oruç Diyeti. Pek çok araştırma, bu programın, uzman denetiminde ve kısa süreli olarak yapılırsa kilo vermede etkili olduğunu gösteriyor. Ayrıca programın, hormonları olumlu yönde etkilediği, özellikle de açlık hormonu ghrelin seviyesini de normale getirdiği ve anti-aging etkisi gösterdiği saptanmış. Programın ana prensibi, beş gün kalorisi azaltılmış bir beslenme planı uyguladıktan sonra, iki gün kalori daha da kısıtlanıyor. Programın mutlaka uzman denetiminde uygulanması gerekir.

  • Farklı besinler tüketin.

Öğünlerinize, kilo vermenizi hızlandıracak protein kaynağı besinler ekleyin. Ancak, her gün aynı besinleri tüketmeyin. Bir öğünde yapılan besin çeşitliliği ile daha hızlı kilo vereceksiniz.

  • Antioksidan ve lif içeriği zengin besinler ile yağ yakımını hızlandırın.

Bazı besinler içeriklerindeki lif ve antioksidan düzeyleri nedeniyle kilo vermeye yardımcı olurlar. Yulaf ezmesi, yeşil çay, acı biber, yaban mersini, brokoli, greyfurt, yoğurt gibi besinler ile yağ yakımınızı arttırabilirsiniz.

  • Sağlıklı yağlar ile kilo verin.

Tamamıyla yağsız bir program, sizin kilo vermenizi sağlamaz. Bu nedenle beslenmenizde sağlıklı yağlar bulunmalıdır. Yemeklerinizde zeytinyağını kullanın. Trans yağlardan uzak durun. Hindistan cevizi yağı, avokado yağı veya keten tohumu yağı kullanabilirsiniz.

  • Öğün sayınızda 6 öğün kuralına gerek yok.

Sık beslenmek tokluk hormonu leptini baskılayacağından ve insülin hormonunda dengesizlik yaratacağından daha fazla yemek yeme hissiyatını oluşturur. Bu nedenle öğün sayınızı dörtte sınırlandırabilirsiniz. Sabah, öğle, ikindi ve akşam öğünü şeklinde günlük öğün planınızı ayarlayabilirsiniz. Böylece daha hızlı kilo verirsiniz.

  • Toksik kaloriler kilo aldırır.

Yapılan araştırmalara göre, toksik ve boş kalorilerin fazla alımı kişinin fazla kilolu veya obez olmasına neden oluyor. Pek çok işlenmiş ve katkı maddeli ürünlerle fazla miktarda alınan glukoz veya früktoz nedeniyle, vücudumuzda fazla insülin salınımı ve hipoglisemi atakları yaşanıyor. Bu da kişinin daha fazla yemesine ve özellikle de karın bölgesinde yağ depolamasına sebep oluyor. Bu sebeple besin porsiyonu kadar besin tercihlerinizi de iyi yapmanız gerekir.

  • Kötü alışkanlıklarınızı bırakın ve sağlıklı alışkanlıklarınızda kararlı olun.

Doğru yiyecekleri seçin ve strese girmeden beslenme tarzınızı zevkli bir hale getirin. Eski kötü alışkanlıklarınıza dönmeyin. Herhangi bir davranışın sizi bu kararınızdan vazgeçirmesine izin vermeyin. Eğer planlı olursanız, bu kararınızı daha rahat uygulayabilirsiniz.

Unutmayın,  sürekli yapabileceğiniz alışkanlıkları yaşam tarzı haline getirmeniz en kalıcı yoldur. Bu nedenle kendinizi en iyi şekilde analiz edip, hangi alışkanlığı ömür boyu sürdürebilecekseniz bunu yaparak kilo vermelisiniz. Dr. Diyetisyen Meltem Yaman, sağlıklı beslenme için yol haritasını çizmek isteyen herkesi İzmir Alsancak’ taki MELTEM YAMAN Beslenme ve Diyet Danışmanlık Merkezi’ne bekliyor.

Uzmanın diğer yazılarını okumak için www.meltemyaman.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

.


Bir Cevap Yazın