“Varıs, günümüz insanının en büyük sorunlarından biridir…”

Uzm.Dr.Özgür Oktay

İzmir Bornova’daki merkezinde hizmet veren Uzm. Dr. Özgür Oktay, bu hafta Diva’nın konuğu oldu.

Dr. Oktay’dan çalışmaları hakkında detaylı bilgi aldık…

Sizi yakından tanıyabilir miyiz? Bize çalışmalarınızı anlatır mısınız? 1999 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. 2000 yılında aynı üniversitenin radyoloji bölümünde ihtisasıma, 2004 yılında ise radyoloji uzmanı olarak görev hayatıma başladım… İzmir’de farklı hastanelerde ve görüntüleme merkezlerinde yaklaşık 15 yıllık uzmanlık hizmetim oldu. Askerlik görevimi de yine İzmir’de Askeri hastanede tamamladım. Yaklaşık 3-4 yıllık dönemimde yine İzmir’deki özel bir hastanede girişimsel radyolojik /anjiyografik işlemler yaptım.

Merkezinizde hangi uygulamaları ve hizmetleri veriyorsunuz?

Bacaktaki her tür varisin ameliyatsız tedavisini yapabiliyoruz. Tedavilerimizde kesi, dikiş olmuyor ve hasta yatışı gerektirmiyor. Ayrıca görüntüleme /ultrasonografi eşliğinde farklı hastalıklar için tedavilerimiz bulunuyor. Yine her tür ultrasonografik /renkli doppler ultrasonografik incelemeyi yapabiliyoruz.

İzmir dışından gelen hastalarınız da var mı? İzmirliler sizi en çok hangi konularda ziyaret ediyor?

İzmir’den, diğer illerden ve yurt dışından birçok hastamız var. Hastalarımız en çok ameliyatsız varis tedavileri ile ilgili merkezimizi ziyaret ediyorlar. Biz tedavilerimizi ultrasonografi eşliğinde gerçekleştiriyoruz. Bu nedenle işlem sonrası başarı oranımız oldukça yüksek. Bu da tercih edilmemizde en büyük etken sanırım.

Hastalarınızla iletişimde hangi kanallardan faydalanıyorsunuz?

Sosyal medyayı aktif olarak kullanıyoruz. Kısa bir süre sonra, basılı yayında da bilgilendirme amaçlı yazılarımı paylaşmayı düşünüyorum. Ameliyatsız girişimsel radyolojik tedaviler ile ilgili güncel bilgilerin paylaşılmasını, daha çok insanın bilgi sahibi olmasını çok önemsiyorum.

Teknoloji ile ilişkili bir alanda çalışıyorsunuz. Mesleğe başladığınızdan beri ne gibi değişiklikler gözlemlediniz? Özellikle teknolojik gelişmeler için neler söylersiniz?

Tıp günden güne, ameliyatsız tedavi yöntemleri ile ilgili çalışmalar yapma yolunda ilerliyor. Görüntüleme eşliğinde işlem yapabilmek, küçük iğneler ve teller vasıtasıyla birçok hastalığın ameliyatsız tedavisine olanak tanımakta… Özellikle, günümüz insanının en büyük sorunu olan varis hastalığı bunlardan biri… Gerek tedavi edilmediğinde oluşturduğu yaralar açısından gerekse görsel/kozmetik açıdan varis ciddi bir sağlık sorunu olarak kabul ediliyor.

Mesleğinizde önceliğiniz nedir?

Varis şikayeti olan daha çok hastayı, ameliyatsız tedavi yöntemleri ile buluşturmak ve sağlığına kavuşmasını sağlamak..

Radyoloji uzmanlarının görünmeyen kahramanlar olduğu söylenir…

 Bu konuda neler düşünüyorsunuz? Tedavi her hastalıkta önemlidir. Ancak belki de tedaviden daha önemli olan şey hastalığın doğru ve erken tanısıdır. Biz radyoloji uzmanları, doğru teşhis ile hastalarımızın hızlı ve erken şekilde tedavi olabilmelerinde önemli bir role sahibiz… Bu görünmez kahraman lafını hak ettiğimiz doğrudur.

Ameliyatsız varis tedavisi hakkında neler söylersiniz?

 Radyolojik yöntemler ile varislerden kurtulmak mümkün mü? Her tür varisin, girişimsel radyolojik yöntemlerle ameliyatsız tedavisi mümkün. Varis tedavisinde en önemli basamak, hastalığın doğru tanısıdır. Varis tanısında altın standart olan yöntem, renkli doppler ultrasonografidir. Üstelik doppleri, bakan kişi ile tedavi yapan kişinin aynı hekim olması varis tedavisinde başarının en önemli basamağıdır. Bu nedenle girişimsel radyolojik yaklaşımların varis tedavisinde etkinliği tartışılmazdır.


Bir Cevap Yazın