Tutkulu Bir Parizyen Stilinin Olmazsa Olmazları

moda_936-3 kopya

Parizyen stil, Fransız kadınların moda ve hayat tarzlarında uyguladıkları tutkulu bir yaşam biçimidir. Parizyen stille salaş ama şık, uğraşılmamış bir uğraşın sonucu etkileyici bir tarza sahip olabilirisiniz.

Hani bazı kadınlar vardır ya görür görmez bakışlarımız çakılır kalır, kalbimizin en derinlerinde bir kıskançlık durumu hasıl olur. Bizi bizden alan bu Parizyen kadınlardan biri nasıl olunur, ne yaparsanız siz de hayranlık uyandıran kombinler yapabilirsiniz merak ediyorsanız, sorularınızın cevapları yazımızda saklı.


Moda denilince akla ilk gelen kadınlardan biri de Parizyen kadınlardır. Çoğu zaman kullandığımız bu sözcüğün kökeninin “parisian” sözcüğünden geldiğini söyleyelim ve tabi ki modanın baş tacı olan Paris’in kendine has tarzıyla herkesi büyüleyen kadınlarını da tabir ettiğini de açıklamış olalım. Parislileri tanımlayan bu terim aslında Paris kadının örnek alınası giyim kuşam tarzını da yansıtan önemli bir kavram haline gelmiş, modada kendine ayrı bir yer bulmuş durumda. Aynı zamanda Parisli kadınların yaşam tarzlarını da betimleyen bu sözcük, pek çok kadının ikon olarak takip ettiği isimlerin stillerini de belirliyor.

Parizyen kadın, etrafında ilgi gören, merak uyandıran, yaptığı her şey ilgiyle takip edilen, yaşam tarzı, yediği içtikleriyle diğer bütün kadınların dikkatini çeken kişilerdir. Bu yüzden pek çok kadın onlar gibi olmak ister ve haksız da sayılmazlar.

Nasıl Parizyen olur sorusunun cevabına gelince, bu kadınları gördüğünüzde nasıl anlayacağınızı bilmeniz gerekir. Sokakta gördüğünüz bir kadının Parizyen olduğunu gösteren en önemli belirtilerden ilki üzerlerinde hiçbir zaman naylon veya polyester barındıran kıyafetler görmemenizdir. Onlar saten kumaşlı kıyafetlerden de, viskon türü giysileri nadiren giyseler de genel olarak üzerlerinde pek görmezsiniz.

Giydikleri her kıyafetin kalitesi metrelerce uzaktan dahi belli olur. Kesinlikle en kaliteli ve en iyi giysileri alırlar ve markalara düşkündürler. Ancak bu durum onların görmemiş ya da ikoncan gibi dolaştıkları anlamına gelmez. Giydikleri kıyafetlerin kalitesi belli olsa da, markalarını yalnızca amblemlerden veya logolardan anlayabilirsiniz.

Parizyen bir kadın olmak istiyorsanız ayakkabı konusunda iki tür dışında çok fazla seçeneğiniz olmadığını da bilmelisiniz. Stiletto ayakkabı modellerini sıklıkla kullanan Parizyen kadınların topuk uzunluğu 13 pontu geçmez. Stiletto dışında düz bir maskülen ayakkabı giymeyi tercih ederler. Bu kadınların saatlerce ayna karşısında hazırlandıklarını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Zira onlar basit ve sade parçaları doğru aksesuarlarla birleştiren ve bunun için çok uğraşmayan, Paris havasını giydiği her kıyafette ve her detayda ortaya koyan kişilerdir.

Modayı takip etse de bir Parizyen kadın her zaman kendi stilini yaratmak ve tarzını ortaya koymak adına giyinir. Bunu yaparken de asla bir ikoncan olmaz. Abartılardan uzak ama son derece havalı bir görünümleri vardır.

Parizyen kadın nasıl giyiniyor diye merak ediyorsanız size verdiğimiz örneklerden fikir edinebilirsiniz.

1. Salaş gömlekler parizyen stilinin olmazsa olmaz parçalarından!

Parizyen stilin olmazsa olmazı salaş gömlekler! Fransız kadınlarının tutkulu stillerini kendi tarzınıza adapte etmek isterseniz, renk renk salaş gömlekler bir numaralı tercihiniz olmalı. Gömlek seçiminde ise en önemli kural kesinlikle dar olmaması!

2. Parizyen stilinin altın kuralı: Fransız beresi

Fransız kadınların sıklıkla tercih ettiği ve parizyen stilinin olmazsa olmaz parçalarından biri de Fransız beresi. Farklı renklerde tercih edebileceğiniz Fransız berelerinin en popüleri tabii ki kırmızı renk bereler! Özellikle Parisli kadınların en sık tercih ettiği renk olan kırmızı, Fransız berelerinde de karşımıza çıkıyor.

PARIS, FRANCE – FEBRUARY 27: Norelle Weng wearing a checked long coat, a french hat and a Dior heavenly bag is seen in the streets of Paris before the Dior show during Paris Fashion Week Womenswear Fall/Winter 2018/2019 on February 27, 2018 in Paris, France. (Photo by Claudio Lavenia/Getty Images)

3. Fransız kadınların tercihi rahat ve eğlenceli saçlar!

Salaş ve şık giyim tarzlarını saçlarıyla tamamlayan Fransız kadınlar, genellikle dağınık modellerle karşımıza çıkıyor. Kimi zaman omuzlarına bıraktıkları saçlarıyla dikkat çeken parizyen kadınlar, kimi zamanda dağınık bir şekilde toplamayı tercih ediyor.

4. Salaş gömlekler ve yüksek bel bol şortlar, kotlar

Parizyen stili, üzerinize yapışmayan rahat, sade ve bir o kadar şık kombinler oluşturmanıza yardımcı olur. Salaş gömleklerinizle tercih edebileceğiniz bol yüksek bel şortlar, stilinizi rahatlıkla oluşturmanızı sağlayacaktır. 

Parizyen stilinizi oluştururken kemer kullanmaktan asla çekinmeyin!

5. Fransız kadınlar için hazırlanmak kolay ve zahmetsizdir.

Fransız kadınlar minimal ve sade tarzlarından dışarı nadiren çıkarlar! Hazırlanmaksa onlar için oldukça kolaydır. Zahmetsiz bir şekilde oluşturdukları dolapları genellikle kurtarıcı ve sade parçalardan oluşur.

6. Eşarplarla stilinizi canlandırabilirsiniz.

Parizyen stilinde en sık tercih edilen aksesuarlardan biri de eşarp. Stilinizi canlandırmak için tercih edebileceğiniz farklı renk ve desendeki eşarplar, doğal saçlarınızı daha hareketli göstermenize yardımcı olacaktır.

7. Salaş gömleklerinizi fularlarınızla tamamlayarak parizyen bir stile sahip olabilirsiniz.

Abartıdan uzak ama bir o kadar cool bir tarza sahip olan Fransız kadınları, genellikle stillerini aksesuarlarla tamamlıyor. Fazla olanın değil sade ve rahat olanın tercih edildiği Fransız sokaklarında, fular atlanmayan bir aksesuar olarak kendini gösteriyor.

8. Fransız kadınlar mevsim geçişlerini trençkotsuz karşılamıyor!

Her ana sağladığı uyumla tüm kadınların favori parçası trençkotlar, Fransız kadınların da tercihi. Mevsim geçişlerinde sıklıkla tercih ettiğimiz trençkotları, parizyen stilinizde kullanabilir ve oldukça cool görünebilirsiniz.

9. Parizyen stili ve çorap kullanımı…

Fransız kadınlar, genellikle basic parçalar seçse de yeri geldiğinde oldukça şık görünür. Özellikle zahmetsizce girdikleri bu şık halleri onları daha çekici kılar. Daha çekici görünmek istediklerinde ise çorap kullanmaktan asla çekinmezler.

10. Sade, rahat, cool ve daima dikkat çekici!

Parizyen stiline sahip olmak isteyen her kadının ilk sahip olması gereken şey kuşkusuz rahat ve tarz bir jean! Seçeceğiniz jean kesinlikle bedeninize uygun ve oldukça rahat olmalı. Ne kadar rahat o kadar parizyen!

11. Ceketler parizyen stilin ana hatlarını oluşturuyor.

Zahmetsiz şıklık olarak tabir edilen parizyen stilinin ana hatlarının neredeyse çoğunu ceketler oluşturuyor. Uzun kısa fark etmeksizin tercih edebileceğiniz ceketler, aynı zamanda zamansız parçalar olarak dolabınızda parizyen stilinizi en iyi şekilde yansıtacaktır.

12. Tutkulu görünümün vazgeçilmez tercihi: kırmızı dudaklar

Doğal ve sade tercihler yapan Fransız kadınlarının en belirgin makyaj önceliği kesinlikle kırmızı rujları! Makyajdan yana da doğal tonları tercih eden Fransız kadınları tutkulu bir görünüm için kırmızı dudaklardan vazgeçemiyor.

 

PARİZYEN ŞIKLIK İÇİN 5 KURAL

  1. Maskülen parçaları, cezbedici bir şekilde stilinizde kullanın.
  2. Lüks markalarla, “pazardan” alınan tişörtleri birleştirin.
  3. Stilleri karıştırın. Derin yırtmaçlı elbisenin altına topuklu ayakkabı giymeye biraz ara verin mesela!
  4. Modanın peşinden gitmeyin! Zamansız bir stil en kabulü.
  5. Giyiminize çaba harcadığınızı hissettirmeyin. Özensiz şıklık!

Bir Cevap Yazın