Tuğba Yurt sürprizlerle geliyor!

tuğba-yurt

Youtube dünya listesinde 82. sıraya giren “Sığınak” adlı şarkısıyla yükselişe geçen Tuğba Yurt, dinleyicilerine daha iyi şarkılar sunabilmek için çok çalıştığını söyledi.

Birçok şarkısıyla liste başı olmayı başaran Tuğba Yurt, müzik piyasasında güçlü sesiyle öne çıkıyor. Önümüzdeki günlerde sürpriz duet projesiyle dinleyicilerinin karşısına çıkacağını dile getiren Yurt ile samimi bir sohbet gerçekleştirdik.

Ard arda çıkardığınız şarkılarla müzik listelerinde hep zirvedesiniz, bunun formülü nedir?

Herşeyden önce kendime yakışan şarkıları yorumlamayı tercih ediyorum. Tabi ki her şarkım sesimin tam kapasitesini göstermiyor ama yine de içinde bulunmaktan hep mutluluk duyduğum işler çıkardım şu zamana kadar. Ve bir şekilde dinleyenler şarkılarımı sevdi, benimsedi. Böyle oldukça bende hep daha iyi şarkılar sunmak için daha fazla çalıştım diyebilirim. Bu sayede de güzel başarılar elde ettim.

Dünyayı kasıp kavuran pandemi süreci müzik sektörünü de etkiledi. Bu dönemi nasıl geçirdiniz?

Her iş alanında olduğu gibi müzik sektörüde bu dönemde sıkıntılı bir süreç yaşadı. Elbette ki işimizi yapamıyor olmak üzücü. Bende herkes gibi bu süreci sağlıklı bir şekilde geçirebilmek adına mümkün olduğunca dikkat ederek yaşamaya çalıştım. Daha çok kendime ve sevdiklerime zaman ayırdım. Ama bir yandan da ileriye yönelik müzikal anlamda hedeflerimi planlayacağım bir dönem geçirdim diyebilirim.

Pandemi sonrası hedefleriniz nelerdir, nasıl bir yol haritası belirlediniz?

Her şey normale döndüğünde yeni şarkılar gelecek. Ama bu sürece kadar beni de çok heyecanlandıran YouTube kanalım için yapmış olduğum akustik performanslarımı paylaşacağım. Ve bu akustikleri sahne üzerine taşımayı planlıyorum. Eskisi gibi konserlerimiz başladığında akustik konser turnesi projesini hayata geçireceğim. Ve belki sürpriz bir düet projemde olabilir.

Uzun süredir sahne yapmamak, şarkı söylememek size nasıl duygular yaşattı?

Dinleyenlerimden ve sahneden uzak kalmak üzücü, çok özledim. Gerçekten hayatımın hiçbir döneminde bu kadar sahneden uzak kaldığım bir zaman dilimi olmamıştı. Umarım bir an önce yeniden kavuşuruz.

Müzik ve dijital dönem ilişkisini nasıl yorumlarsınız?

Her alanda olduğu gibi müzikte dijital bir çağa girdi. Aslında fiziki satışların bitmesi ile bu süreç başlamıştı ufaktan. Bir şekilde yeni dönem bunu gerektiriyorsa çağın evrildiği noktaya biz de ayak uydurmak durumundayız. Dijital dünya ile alakalı neler yapılabilir kısmı sahne kadar bizim için önemli bir hal aldı. Benim de dijital üzerinden daha fazla dinleyiciye ulaşmak ve müziğimi aktarabilmek adına çalışmalarım devam ediyor. Devamlılık adına değişimin olduğu yöne doğru yol almak durumundayız.

Sezen Aksu’nun desteklediği isimlerdensiniz, nasıl bir ilişkiniz var, neler yaşıyorsunuz onunla?

Sezen Aksu pop müziğe bakış açımı değiştiren isimlerdendir. O yüzden onunla bir araya gelmiş olmak, şarkılarını yorumlamış olmak benim için büyük bir mutluluk. Son albümümde kendisiyle çalışma fırsatı buldum. Benim için o süreç unutulmazdı. Fikirleri, yol göstericiliği ve işine olan saygısına birebir kendim bir kez daha şahit oldum. Daha birçok şarkısını yorumlamak için sabırsızlanıyorum ki devamı gelecek.

Pop müzikte birçok kadın solist arasındaki rekabeti nasıl değerlendiriyorsunuz?

Rakip kelimesi her ne kadar kulağa hoş gelmese de aslında içerisindeki rekabet duygusunun insanı sürekli dinç tuttuğunu düşünüyorum. Buradan da besleniyoruz bence. Tabii ki birbirimizin yaptığı işleri takip ediyoruz. Bu benimle aynı jenerasyondan kişiler olmasını da gerektirmiyor. Bana müzikal olarak hitap eden her ismi dinlerim. Onun haricindeki kişisel rekabetler pek bana göre değil.

Sığınak” adlı şarkınız Youtube da rekora koşuyor, şarkının hikayesini anlatır mısınız?

“Sığınak” albümüme ilk dahil olan şarkı. O yüzden de hem kelime olarak anlamı hoşuma gittiği için hem de albümüme ilk giren şarkı bu olduğu için albümün ismini de “Sığınak” koymak istedim. Müzikal olarak albümde sıyrılan ve benim de yorum gücümü iyi gösterdiğim şarkılardan biri. Dinleyenlerimden de gelen istekler doğrultusunda şarkıyı kliplendirdim ve güzel geri dönüşler aldım. Hatta Youtube dünya listesinde 82. sıraya girdi. Benim için büyük bir mutluluktu.

Kadına şiddet, çocuklar, hayvanları koruma yasası gibi gündemden düşmeyen konularda yorumunuz nedir?

İstismar edilen çocuklar, hayvana şiddet, bitmek bilmeyen kadına şiddet/cinayet olaylarını sürekli okuyoruz, görüyoruz. Malesef ki hala. Albümdeki “Yas” şarkımın klibinde bu konuyu işlemek istedim mesela. Ama asla bu konuyu şarkım çıktığı için basına/medyaya servis edip bundan nemalanıyormuş gibi bir his uyandırmak istemediğimden, klibi izleyen içeriğine değinip kaleme almak isteyen bazı gazeteciler oldu. Bu çok kıymetliydi benim için. Ama ne üzücü ki sesimizin gerçekten daha çok duyulması gereken bu tarz konularda bazen yetersiz kalıyoruz. Her geçen gün bir şekilde şahit olduğumuz bu olayların son bulmasını diliyorum ve gerekli yasaların çıkmasını temenni ediyorum.

Günlük yaşamda nasıl bir Tuğba Yurt var?

Günlük yaşantımda rahat ve sevdiklerim ile zaman geçirmekten keyif alan biriyim. İşim dolayısı ile daha çok kalabalık içerisinde bulunduğumdan normal hayatımda biraz daha sakinliği ve kendimle kalmayı seviyorum.

Müzikteki hedefleriniz nedir?

Güzel şarkılar yapmak, söylemek, bunu sürdürebilmek. Ve gerçekleşmiş olmak.

Sosyal medyayı nasıl kullanıyorsunuz?

Sosyal medyayı aktif olarak kullanıyorum ama öyle her anımı paylaşacak kadar aktif değilim. Özellikle Instagram’da işimle alakalı paylaşımlar yapıyorum. Bazen hikayemelerimde günlük yaşantımdan bazı anları paylaşıyorum diyebilirim. Twitter’da da güncel olayları, yazıları takip ediyorum.

Sporla aranız nasıl?

Şu sıra spora pek zaman ayıramasam da bir dönem düzenli olarak pilates yaptım. Onun yanı sıra yüzmeyi çok seviyorum.


Bir Cevap Yazın