Durağımız Sakız (Chios) Adası…

barıscan logo

Durağımız Sakız (Chios) Adası…

Çeşme’ye en yakın Yunan adası olan Sakız’da ada hayatı her zaman sakin ve huzurlu… İnsanlar aceleci değil ve hayattan keyif alarak yavaş yavaş yapıyorlar her şeyi.. Özellikle kafanızı dinlemek istediğiniz zamanlarda Sakız Adası’nı ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum. Sizin için keyifli bir yol haritası çizdim.

Ertürk Lines ayrıcalığı ile hızlı feribotla Sakız Adası’na ulaşmak sadece 20 dakika. Ertürk Lines tecrübesi ve güveni ile Sakız’a ulaştıktan sonra yaklaşık 250 metre yürüme mesafesinde City Point şirketinden Kostas Moundros’u bulun. O size sıcakkanlılığı Türk misafirperverliği ile gereken kolaylığı sağlayacaktır.

sdr

Sakız’a gittiğinizde sadece sahili gezmek yerine, uygun fiyata araba kiralayarak adayı keşfe çıkın. Ama önce kahvaltı zamanı… City Pont’i 300 metre geçtikten sonra sahilde yer alan 44 Bar Coffee Shop’a mutlaka gitmelisiniz. 44 Bar Coffee Shop’ta güne güzel bir başlangıç yapmak için Savory Pancake ya da Cheese Pancake’i deneyin.

2Savory Pancake-divamagazin

1 44 Bar Coffee Shop-divamagazin

Gelelim alışverişe… Kordon’un hemen arkasında bulunan Sakız Çarşısı, öğlen saat 14.00’e kadar açık. Sonra siesta zamanı… Bazı günler çarşıda, akşam 18:00’den sonra açılıyor dükkanlar. Pazar günleri ise marketler dahil her yer kapalı… Aklınızda bulunsun. Siesta zamanı ne yapalım diye düşünmeyin. Benim favori plajım kristal rengi, tertemiz deniziyle adanın kuzey yolunda bulunan Glaroi Plajı… Bu plajda yaz aylarında açık olan bir bar bulabilirsiniz.

3glari beach-divamagazin

Biraz ilerisinde Oz Bay adlı kokteyleri ile meşhur bir plaj var, ama ben denizini pek beğenmedim. Akşam üstü partileri ile meşhur Komi Bölgesi’nde bulunan Ammos boutique Beach Bar’da müziğin coşkusuna kendinizi bırakıp dans edebilirsiniz. Denizden sonr; Point Group’a bağlı, yine Kostas Moundros’un sahip olduğu çevreci otellerden biri olan Green Point Home’da biraz istirahat edebilirsiniz.

5Ammos boutique Beach Bar-divamagazin

4OZ BAY-divamagazin

6Green Point Home-divamagazin

Sıra geldi akşam yemeğine… Akşam yemeği için Agia Fotia Plajı’nda bulunan Psarokokalo Taverna (Türkçe ‘kılçık’ anlamına geliyor) adlı mekanda ahtapot ve jumbo karides yiyebilir, yanında yöresel içecekler içebilir ve muhteşem Greek (köy) salatasını deneyimleyebilirsiniz.

7Psarokokalo Taverna-divamagazin

Sakız Adası’nda akşam yemeği yemek için TO Bahari ve Meltemaki adlı restoranları da tavsiye ederim. Yemek sonrası güzel kokteyl içmek için çarşının içinde bulunan Oz Bay’ın sahip olduğu Oz Coctail Bar’a gidebilirsiniz. Gece eğlenmek isteyenler için ise önerim, işletmeciliğini arkadaşım olan Marios’un yaptığı Metropolis Bar yada Sueno cafe&bar… Burada da eğlenceli Yunan müziğinin keyfini çıkarabilir, dans edebilirsiniz.

8metropolis-divamagazin

Günü güzel anılarla kapatmak isteyenler, güzel bir tatili hak ettim diyenler… eğer hala Sakız’a gitmediyseniz çok şey kaçırdınız demektir…


Bir Cevap Yazın