Suda doğum moda mı, ihtiyaç mı?

Suda doğumun tarihi

Su ile tedavi (hidroterapi) birçok hastalıkta özellikle ağrı kesici ve rahatlatıcı etkileri nedeni ile uzun yıllardır kullanılan, alternatif bir tedavi yaklaşımıdır. 1980’lerden sonra tüm dünyada suda doğum yaygınlaşmaya başlamıştır. Ülkemizde son yıllarda birçok devlet ve özel hastanede suda doğum uygulaması giderek yaygınlaşmaktadır.

Doğumda suyun kullanımı

Doğumda suyun kullanımı 2 şekilde olmaktadır. Birincisi doğum kasılmaları başladığında küvet, jakuzi veya doğum havuzları ile suyun rahatlatıcı ve ağrı kesici özelliklerinden faydalanılır. Sonrasında ise sudan çıkılır ve doğum suyun dışında gerçekleşir. İkincisi ise doğumun tamamen suyun içinde gerçekleşmesidir. Bebek suya doğar, sonra yavaş yavaş su yüzeyine çıkar ve ilk nefesini alır.

Labour in water in a maternity hospital

Suda doğumun avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Özetle ağrıyı azaltır. Doğumu kısaltır.Suyun en önemli avantajı rahatlama ve ağrı kesici etkisidir. Gevşemeyi de beraberinde getirir. Hissedilen sıcaklık ve suyun tüm vücudu sarmalaması derin bir rahatlık ve mahremiyet hissi verir. Bu şekilde kadının sakinlemesi ve odaklanması da kolaylaşır. Kanıta dayalı tıp doğumun açılma döneminde suya girmenin hem doğum süresini kısalttığını hem de epidural ağrı kesici kullanımını azalttığını net olarak gösterilmiştir. Doğumun tamamen suda gerçekleşmesi konusunda ise anne açısından hiçbir dezavantaj görülmemektedir. Anne açısında bakıldığında doğum suda gerçekleştiğin-de perine yırtığı ve epizyotomi daha az görülmektedir. Annenin doğum memnu-niyeti de belirgin olarak artmaktadır.

Kullanılan malzemeler nelerdir?

Suda doğum için sabit veya portatif havuzlar kullanılabilir. Biz tercihen portatif havuz kullanıyoruz. Sabit küvet veya jakuzi tipi havuzlar ile kıyaslandığında portatif şişme havuzlar hijyen ve sterilite açısından daha avantajlıdır. Şişme havuzlar için hazırlanmış tek kullanımlık kılıflar mevcuttur. Doğum tamamlandığında bu kılıf atılır ve tekrar kullanılmaz. Suyun içindeyken de bebeğin kalp atışları su geçirmeyen doppler cihazları ile düzenli olarak takip edilir. Doktor ve ebenin suda doğum ile ilgili tecrübe sahibi olması gerekir. Acil durumlarda gebeyi sudan çıkarmak için de hazırlıklı olunmalıdır.

Suda doğum nasıl yapılır?

Suda doğum doğal bir doğumdur. Açılma dönemi ve arkasından doğum anının su dışında gerçekleşen bir doğum ile hiçbir farkı yoktur. Hatta gerekli durumlarda damar yolunun olduğu kolun suyun dışarısında kalması sağlanarak ilaç veya suni sancı uygulaması da yapılabilir. Suda doğum tercihi olan çiftlerimiz öncelikle doğuma hazırlık eğitimi aldıkları ve doğumda yanlarında birebir ebe desteği olduğu için diğer ilaç dışı rahatlatıcı teknikler ile doğumun ilk dönemlerinde kolaylıkla rahatlarlar. Bu dönemde suya girme ihtiyacı sıklıkla hissetmezler.Doğumun ilerlemesiyle birlikte 5-6 cm. açıklığa ulaşıldığında kasılmaların süresi ve gücü giderek artar. Bu dönemde havuza girilebilir. Havuza girdikten sonra doğum genellikle hızlandığı için birkaç saat içinde doğum gerçekleşir. Ama havuza girme zamanlamasını belirleyen en önemli faktör annenin ihtiyaçlarıdır.

sleeping newborn baby on male hands

Suda doğum kimler yapabilir?

Vajinal doğuma engeli olmayan tüm anne adayları suda da doğum yapabilirler. Ancak annenin tansiyonunun çok yükselmesi, genital bölgede uçuk veya benzeri aktif viral enfeksiyon bulunması, bebeğin makad pozisyonda gelmesi, bebeğin çok iri (4500 gr.) olması veya amniyon sıvısının mekonyumlu (kakalı) olması gibi durumlarda suda doğum sıklıkla tercih edilmez. Ayrıca suda takip sırasında bebek kalp seslerinde düşmeler olursa, ıkınma dönemi uzarsa, annede halsizlik, panik, üşüme veya aşırı terleme olursa yine anne su dışına alınır ve doğuma dışarıda devam edilir.

Suda doğum yeni bir moda veya trend mi?

Suda doğum yeni bir olay değil. Yıllardır uygulanıyor. Bir moda veya trend de değil sadece doğuran kadının tercihlerin-den biri. Suda doğum ile ilgili pratiğimiz-de yaşadığımız en büyük sorun İzmir’de hiç bir hastanenin suda doğum hizmeti vermemesi. Sadece bir hastanede doğum için jakuzi bulunmakta ancak bu jakuzinin boyutu doğumu gerçekleştirebilmek için yeterli büyüklükte değil. Bu nedenle suda doğum için gerekli havuzu ve gerekli ekipmanları kendimiz sağlıyoruz.


Bir Cevap Yazın