Sosyal Medya Fenomeni Alaattin Çağıl başarı öyküsünü anlattı…

10Alaattin Çağıl son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz bir isim. Sizi kendi ağzınızdan dinleyelim… Hikayeniz nasıl başladı? Medya ve dijital dünya ne zamandır hayatınızda?
Hikaye tam olarak 3 yıl önce başladı. Medya ve Dijital Dünya 2005’den beri hayatımda ve oldukça ilgili/alakalı şekilde kullanmaktayım. Daha sonra bu ilgi alaka ile nasıl daha çok ileri giderim düşüncesiyle gelen ve çevrenin kalabalıklığı ile oluşan durumlar sonucunda belli bir reklam gücüne geldim. Daha sonra bunu işe çevirdim. Bu işide profesyonelliğe döktüm. Şimdi ise hala öğrenime ve gelişmeye açık sürekli daha iyi bir şekile ilerlemek isteyen bir ekip olduk ve Reklam Ajansı konumuna geldik 🙂

Yaptığınız işten farklı bir bölüm okumuşsunuz. Bu bilinçli bir tercih miydi?
Evet, bilinçli bir tercihti. Gıda her zaman açık bir sektör. Lisede de Gıda okuduğumdan dolayı ve bunuda devam ettirmek istememden dolayı gıda bölümünde ilerlemek daha doğru geldi. Sevdiğim ve ilgilendiğim bir sektör olduğundan bu mesleğinde elimde olmasını istiyorum.

Günde milyonlarca paylaşımın yapıldığı sosyal medyada böyle bir başarıyı nasıl yakaladınız? Fark edilmenizi sağlayan ne oldu?
Yaptığımız iş aslında bu bizim. Zaten en büyük temel olarak ben bu işi biliyorum bunu yapabilirim demek yerine kendime uyguladım. Marka ve Kişi referansları bir hayli fazla fakat hep sorulan soru “Yapıyorsunuz ama sizinki niye böyle değil?” sorusu oluyor. Dijital ajansların en büyük sorunuda bu oluyor kimi zaman. Şu an istenildiğinde yapılabilecek şeylerin elle tutulabilir kanıtı bir hayli fazla bu sayede gelen işlerde bir güven problemi yaşamıyoruz. Kaydettiğim ilerleme sonucuda ortak ve güzel şeyler paylaşılması konusunda hassasiyetle düşünüyorum.

13522026_10208610614375659_7991069628337076847_n
Sosyal medyada böyle bir üne sahip olmayı bekliyor muydunuz?
Tabii ki, dediğim gibi işimiz bu bunu ilerletip bu sayede iyi bir iş yaptığımızı kanıtlıyoruz insanlara… Fakat amacımız ün değil güzel işçilikti. Bu ünün kattığı sorumluluklar var tabii ki bunuda az önce söylediğim gibi hassasiyle kırmadan, küstürmeden güzel ve doğru şeyler paylaşmaya çalışıyorum.

Yaptığınız işi tam olarak nasıl tanımlıyorsunuz?
Reklam Ajansımız olsada benim asıl işim Sosyal Medya Uzmanlığı ve Dijital Stratejist.
Sosyal Medya Uzmanı; Markanın, kişinin ya da kampanyanın minimum bütçesi ile maksimum hedef kitlesine ulaşmasını sağlayan kişidir.
Dijital Strateji; bir markanın/kişinin/kampanyanın eldeki mevcut bilgilere dayanarak dijital ortamda kendi hedef kitlesine ulaşabilmesi için yapılan plan.
Dijital Stratejist de bu planı çizen kişidir.

4Paylaşım yaparken nelere dikkat ediyorsunuz? Önceliğiniz ne oluyor?
Paylaşım yaparak hiçbir ayrım göz etmeksizin ortak (Din, Dil, Irk, Renk) paylaşımlar oluyor. Genel olarak sosyal sorumluluk, Bilgi ağırlıklı olmak üzere gırgır şamatada dahil oluyor. Direkt olarak kendim ilgilendiğim için benim ilgilendiğim, beğendiğim şeyler oluyor genellikle bunlarıda insanlarla paylaşarak yorumlarını okuyorum.

Geleceğe dair planlarınız neler? Yine benzer işlerde yer almayı mı düşünüyorsunuz?
Geleceği dair güzel projelerimiz var. Şu anda da belli başlı projelerde yer almaktayım. Yurtdışı projelerimiz gelişmeye başladı onları ilerleyen vakitlerde daha da canlandıracağız. Bu sayede Yurtiçi ve Yurtdışı ülkemize güzel projeler katıp faydalı olacağız diye umuyorum.

Fotoğraf: Erkan Çamlılar


Bir Cevap Yazın