Sonbahar sivilce ve lekelerle mücadele vakti

Yaz aylarında cildimizle iyi anlaşırız çünkü cilt fonksiyonları normal seviyeli çalışır. Güneşten aldığımız enerji, ultraviyole ışınları ciltte yağ üretimini düzenler. İyotlu deniz suyunun cildi kurutma etkisiyle de cildimizde sivilceler adeta bir daha hiç çıkmamak üzere ortadan kaybolur. Güneşin cildimizde yarattığı bronzluk sayesinde leke ve sivilceler daha az görünür hale gelir böylece cildimizle daha mutlu bir yaz mevsimi geçiririz.Ancak yaz boyunca güneş ve sıcaklığa maruz kalan cildimiz güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için pigment sentezini arttırır ve sıklıkla cilt lekelerine sebep olur. Bu nedenle cilt lekesi tedavilerini yazın değil, sonbaharda yapmayı öneriyoruz. Ayrıca cildin sonbaharda karşılaşacağı soğuk kış etkilerinden de korunması ve sonbaharı yaşadığımız bugünlerde bakımına ayrıca özen gösterilmesi gerekiyor.

Young redhead teenager with self issues looking into mirror. Girl with low self esteem checking her skin in a mirror.

Yaz sonunda cilt sorunlarında artış

Yaz döneminde güneşin zararlı etkilerinden cildi korumak için artan melanin pigmenti cilt üzerinde bir kalkan görevi görüyor fakat bu kez cilt lekeleri ko-yulaşarak daha görünür hale geliyor. Kozmetik olarak kişileri rahatsız eden bu lekelerin tedavisi yaz aylarında yapılma-malıdır.

Yazın yaptığımız cilt bakımları sonbahar ve kış aylarında yetersiz kalıyor

Cildin üstünde manto görevi gören üst tabaka, soğuk kış aylarında ise kuruyor bu da cilt üzerinde pullanmalarla kendini gösteriyor. Dolayısıyla soğuk havalarda cildin nemini artırmak çok önemli. Bunun için de biraz daha yoğun ürünler tercih edilebilir.Aynı zamanda cildin nem oranlarının mevsimsel geçişlerde çok önemli olduğu da asla unutulmamalı. Çünkü yazın UV ışınlarından etkilenen cildimiz sonbahar gelince bronzlaşmış olmasının yanı sıra kurumuş, sertleşmiş ve yıpranmış olur. Havaların giderek serinleyip, soğumasıyla birlikte fizyolojik bir süreç olarak cildin içerdiği su miktarı da azalmaya başlar. Bunun sonucunda yaz aylarında kullandığımız cilt bakım ürünleri, yapılan bakımların artık cildimizi nemlendirmekte yetersiz kalmaya başladığını fark ederiz. Yazın terleme sonucunda doğal olarak nemlenen cilt için kullandığımız su bazlı nemlendiriciler yeterli olurken, yaz aylarının bitmesiyle birlikte sonbahar ve önümüzde gelen kış aylarına yatırım yapmak üzere daha yoğun ve onarıcı özelliği olan, krem, serum ve maskeler kullanmak gerekiyor. Özellikle yağlı, sivilceye meyilli ciltlerde önce aşırı kuru-ma, sertleşme sonrada yağlanma başlar. Maalesef sivilceler birer, ikişer yüzlerde yerlerini alır. O halde sonbaharda sivilcelerin tekrarlandığı bir ciltle karşı kar-şıya kalmamak için profesyonel uzmanın yardımıyla, oluşacak problemlere karşı yoğun kür bakımlarıyla önlem alabiliriz.

Young woman in towel on head

Profesyonel bakım

Profesyonel uzmanların uygulayacağı peeling işlemi cildi ölü hücrelerden arındırır. Cilt daha parlak, sağlıklı bir görünüme kavuşur ve ardından uygulanacak bakımlar cilde daha iyi nüfuz eder. Siyah noktaları ve sivilce oluşumunu engellemek için özel ürünler uygulanır, cildin sivilce oluşumu önlenerek, sağlıklı duruma kavuşur. Mevsim değişimlerinde vücut direnci de azalır. Dolayısıyla, mevsiminde sebze, meyve, deniz ürünleri tüketerek ve mutlaka üç öğün beslenerek vücut direncinizi, enerjinizi yükseltebilirsiniz.Sağlıklı ve güzellik dolu günler yaşamanız dileği ile….


Bir Cevap Yazın