Son dakika telaşları

Yaz geldi, geliyor derken sıcaklar bir anda bastırdı. Hal böyle olunca uçuş uçuş elbiseler, incecik kıyafetler gardroplarımızda yerini almaya başlarken bizi de bir telaş aldı. Kışın kendimiz korumak için nasıl sıkı giyiniyorsak,  vücudumuz da kendini korumak için bir miktar yağ tutabiliyor. Peki kısa sürede bu fazlalıklardan nasıl kurtulabiliriz ?

Yeterli uyku ve kalitesi

Hiç vakit kaybetmeden yapacağınız düzenli beslenme ve yürüyüşler ile bedeninizi yaza hazırlamaya başlayabilirsiniz.  Yapacağınız bu diyet ve yürüyüş sayesinde vücudunuzdaki toksinlerden kurtularak bedeninizi onarma fırsatı yakalayabilirsiniz. Diyete başlamadan önce uyku saatlerini ayarlamak önemli. Günde 7 – 8 saat uyku uymak vücudun dinlenmesi için yeterlidir. Yetersiz ve kalitesiz yapılan uyku yemek yeme isteği, gece boyunca atıştırma gibi  sorunları beraberinde getirir. Cevizde bulunan yüksek miktardaki omega – 3 melatonin hormonunu arttırdığı için uykuyu düzenlemeye yardımcı olur.

Önemli olan kiloyu korumak                                                                                                                                        

Diyete başladığınız gün ile hedef kilonuza ulaştıktan sonraki kilonuz karşılatırıldığında vücudunuzdaki yağ hücrelerinin sayısı değişmez, sadece yağ hücresinin hacmi küçülür. Yeniden kilo alındığı takdirde hem yeni yağ hücreleri eklenir hem de varolan yağ hücrelerinin hacmi büyür. Böylece her seferinde daha çok kilo alınıp daha zor verilir. Bu yüzden ideal kilonun korunması önemlidir.
Nasıl bir diyet programı olmalı
Gün içerisinde mutlaka 2,5 – 3 lt su tüketilerek metabolizmanın hızlanması sağlanmalı. Sabah kahvaltısında yumurta, az yağlı peynir, taze sebze, yoğurt ve yulafa yer verilmeli. Öğle yemeğinde proteinli bir salata tüketilebilir. Etli, tavuklu, kinoalı ya da yeşil mercimekli olabilir. Ya da ızgara balık, kırmızı et ya da tavuk yanında ızgara sebzeye yer verilmelidir. Salata yerken kısa bir süreliğine zeytinyağına veda etmeniz kilo kaybınızı hızlandıracakır. Akşam yemeğinde küçük bir tabak sebze yemeği ve yoğurt yeterli olacaktır. Sebzelerden özellikle kabak ve mantarı tercih etmeniz hem tok kalmanızı hem de daha fazla lif almanızı sağlayacaktır.

Öğleden sonraki ara öğünde salatalık, kırmızı biber gibi metabolizma hızlandırıcı sebzeler ya da 1 avuç içini doldurucak kadar meyve ve yanında bir miktar süt ya da yoğurt tüketilebilir. Yemeklerinizde tuz yerine baharat kullanmanız vücudunuzdaki ödemi atmanızı sağlayacaktır. Son olarak haftada 4 – 5 gün yapacağınız 1 saatlik tempolu yürüyüş kilo vermenizi ve forma girmenizi hızlandıracaktır.


Bir Cevap Yazın