Şifa deposu: İncir

incir 2

İncir Doğu’dan Batı’ya neredeyse tüm kültürlerde kutsal sayılan bir meyve. Çok sayıda dinsel, mitolojik ve folklorik hikayelerde yer alıyor ve tarihe tanıklık etmiştir. Sadece kültürümüzde yer almasıyla değil, faydalarıyla da ön plana çıkan bir meyve.

Birçok yararı olan incir; demir, kalsiyum, potasyum ve C, B1, B2, B6 vitaminleri ile liften zengin bir meyve. Antioksidan kapasitesi yüksek bir meyve olan ve sağlığımız üzerinde oldukça önemli faydalar sağlayan incirin kalorisi de düşük.  Kalorisi düşük de olsa yüksek karbonhidrat ve şeker barındırdığı için diyaber hastalarının yerken dikkatli olması önerilir. Satın alırken de dış kabuğu zarar görmemiş olanları tercih edin. Üstelik sadece meyve olarak değil, pizza, smoothie, reçel olarak da birçok farklı şekilllerde tüketebilirsiniz. Tam da mevsimindeyken incirin bazı faydalarını sizin için derledik.

Kabızlığa iyi geliyor

İncirin lifli yapısı kabızlık gibi sindirim sistemi problemlerinin çözümünde etkili. İncirle birlikte 1-2 bardak su tüketmek bağırsak faaliyetlerinin düzenlenmesine katkı sağlar.

Kalp sağlığını destekliyor

İncir, potasyumdan zengin yapısıyla kan basıncı seviyesinin düzenlenmesinde rol oynar. Ayrıca sodyum, kolesterol ve yağ içermeyen yapısı sayesinde kalp sağlığını da destekler.

Kanser düşmanı

İncir; lutein, zeaksantin, beta karoten, polifenol ve antosiyaninler yönünden zengin yapısıyla vücutta kanserli hücre oluşumunu önleyen yüksek antioksidan kapasiteye sahip. Özellikle rengi daha koyu olan incirler bu fitokimyasallardan daha zenginler.

Cilt yapısını güçlendiriyor

İçeriğindeki C vitamini, cilde elastikiyeti sağlayan ve cildi yaşlanmaya karşı koruyan kolajen üretimini destekler. Bu sayede cilt elastikiyetini ve pürüzsüzlüğünü korur.

Hafızayı güçlendiriyor İncir B6 vitamininden zengin içeriği sayesinde beyin sağlığı üzerinde önemli rol oynar. Araştırmalar incirin öğrenmeyi ve hafızayı güçlendirici etkisi olduğunu ortaya koyuyor.


Bir Cevap Yazın