Selülit Tedavisi

Esas olarak kadınlara özgü bir fenomen olan selülit, en kolay tarifiyle özellikle üst bacaklar, karın ve kal-çada cildin portakal kabuğu gibi girintili çıkıntılı görünmesidir.Aslında bir hastalık olmadığı halde estetik kaygılara yol açan bir problemdir.Selülit oluşumu tam olarak çözülemese de hormonal, kalıtım, yapısal yağ doku farklılıkları, kötü beslenme, az su içmek, çok kafein tüketmek, hareketsiz yaşam ve dolaşım bozukluğu gibi faktörlere bağlıdır. Neredeyse tamamen kadınlarda görülmesi östrojenle ilgili temeline işaret eder.

Hatta bazı androjen eksikliği olan erkeklerde görülebilmesi mümkündür.Kadınların neredeyse tamamında çeşitli derecelerde görülen selülit kilo alımı ile daha belirgin hale gelmekte ancak ideal kilosunda olan, hatta zayıf kadınlarda bile görülür.Bu sebeple, selülit tedavisi planlanırken kilo fazlası ön planda olan birisi ile ince bir bireydeki tedavi adımları farklı olacaktır. Kilo fazlası olanlarda ilk hedef bölgesel fazlalığı, uygun yağ azaltımı yöntemi ile giderip incelmeyi sağlamak, sonrasında ise zaten sorunlu olan deforme bağ dokuyu sıkılaştırıp çukurlu cilt görünümünü düzeltmek olmalıdır.Zayıf kişilerdeki selülit tedavilerinde ise yağ dokuyla uğraşmadan, bağ dokuyu rejenere edip, lokal dolaşımı artırıp ciltteki girintili çıkıntılı görünümü gidermeye odaklanmak gerekir.Yağ azaltımı, fazlalığın derecesine göre belirlenip ameliyatla (liposakşın) olabileceği gibi ameliyatsız sıcak lazer lipolizle de sağlanabilir.

Young woman on grey background. Cellulite problem concept

Sıcak lipoliz yöntemi, bir ya da üç seansta, sorunlu bölgenin lazer enerjisiyle 25 dk boyunca ısıtılmasıyla istenmeyen yağların dört hafta sonra vücuttan metabolik yolla atılacak hale gelmesini sağlar. Anestezi gerektirmeyen, morluğa yol açmayan, hemen sonrasında işe gidebileceğiniz kolay bir yöntemdir.Yağların azaltılması sorunlu bölgedeki lenfatik dolaşıma mevcut yağların ağırlıklarıyla yaptığı baskıyı da ortadan kaldırıp dolaşımın düzenlenmesine ödemin gitmesi-ne önemli fayda sağlar.Yağ kalınlığı problemi giderilen ya da zaten ince olan hastada hedef, yapısı bozulmuş girintili çıkıntılı olan cilt ve cilt altı dokunun düzeltilmesi sıkılaştırılmasıdır.

Cildi düzeltmek, sıkılaştırmak için yeni kollajen yapılanmasını sağlamak gerekir. Bu amaçta en etkin yöntem tripolar radyofrekans enerjili cihazlardır. Yaşla yavaşlamış, yeni kollajen üretimini tetikleyip, varolan ama deforme kollajeni sıkılaştıran bu uygulama yaklaşık 30 dk.’lık 6-8 seans kadar sürer ve haftada bir uygulanır. Ağrı, morarma gibi yan etkileri yoktur, öğle tatilinde bile uygulanabilir. Bu uygulama-lara ek olarak cilt dolaşımını destekleyen lenfatik drenajı sağlayan pressoterapiler de alınacak sonucu güçlendirir.Selülitin birden çok sebepten dolayı ortaya çıkması birden fazla yöntemi bir arada kullanmayı gerektirirken, hastanın da bu ekibin bir parçası olarak diyetine dikkat etmesi, çok su içmesi ve egzersiz yapması selülit tedavisinde başarıyı oldukça artırır.


Bir Cevap Yazın