Şehrin kalbinde tarihle iç içe

Temelsan-2

1971 yılından beri faaliyet gösteren Temelsan Yapı, şehrin en güzel yerlerinden birinde yer alan Gloria Alsancak projesiyle tarihi dokuyu koruyarak modern bir yapı inşaa ediyor. Temelsan Yapı sahiplerinden İçmimar Asil Temel’den Gloria Alsancak projesinin detaylarını öğrendik.

Şehrin merkezinde güzel bir projeniz var. Bize biraz Gloria Alsancak projesinden bahseder misiniz?

Gloria Alsancak projesi bizim için çok önemli bir proje. Yapıldığı konum çok özel bir alanda; burada yıllarca Levanten kültürünün etkisiyle Konak Pier, Kantar Karakolu, İzmir Ticaret Lisesi ve karşı komşumuz Saint Polikarp gibi birçok yapı var. Bu yapılar Alsancak’a ve bu bölgeye değer katıyor. Bizde bu alanda her zaman güncelliğini koruyacak, zamansız çizgilere sahip bir proje gerçekleştirmek istedik. Gloria Alsancak bu konsept ve fikirle doğdu.

Yapı içerisinde 1+1, 2+1 ve 3+1 dairelerin olduğu, residence hizmet ve konforunun sağlanacağı özel bir proje.

Bu projede yer alanların ne gibi avantajları olacak?

Projede yer alanlar öncelikle Alsancak’ın içerisinde zamansız anlayışa sahip özel bir binada yaşayacaklar. Konum itibariyle; Kordon’a, şehrin en büyük yeşil alanı Kültürpark, tarihi Kemeraltı Çarşısı’na, metro, vapur gibi ulaşım noktalarının tamamı yürüme mesafesinde.

Bina sistemi jetgrout sistemle yapılan C-35 beton sınıfına sahip şekilde kurgulandı. Her dairenin kendisine ait kapalı otopark alanı var. Otopark alanı için 3 kat yer altında kapalı otopark alanı inşaa ettik. Araç asansörlü sistemle konforlu ve kolay bir şekilde park sistemi olacak. Bunun yanı sıra, yaşam başlayınca residence bina hizmetleriyle profosyonel olarak yönetilecek.

Detaylara önem veren bir firmasınız. Gloria Alsancak projesinde ne gibi detaylara önem verdiniz?

Gloria çatısı altında topladığımız tüm projelerde detay ve malzeme ön plana çıkıyor. Daire bölmelerinde kullanılan ses yalıtım tuğlalarından, yerden ısıtmasına, soğutma sisteminden yüksek kapı yüksek süpürgelik detayına kadar, kısacası A’dan Z’ye bir tasarım projesi. Firma olarak doğal ürünleri tercih ediyoruz. Dolayısıyla dairelerde banyolarda mermer kullanmayı tercih ettik. Her bir alan optimumda faydalı kullanım olarak değerlendirildi.

Yaptığınız projelerde her zaman bölgenin mimarisine önem gösteriyorsunuz. Gloria Alsancak projesinde bölgenin mimarisine uyum sağlayabilmek için nelere özen gösterdiniz?

Projemiz, İzmir’in en eski tarihi Saint Polikarp kilisesiyle karşılıklı. İzmir’de tarihini koruyarak bu zamana kadar gelen yapılara hasretiz. Dolayısıyla benim gibi tarihi yapıları binaları seven insanlar için çok önemli. Bölgedeki tarihi yapılardan ve Saint Polikarp’dan aldığımız ilhamla projeyi tasarladık. Projenin ilk 4 katında yer alan tuğla kaplamalar, renk ve ebatlarında bize özel olarak dökülüyor. Son 4 katta ise özel bir sıva ürünü kullanarak cepheyi farklı kılacağız. On yıllar sonra karşısına geçip bakıldığında zamansız çizgilere sahip olmasını istiyoruz.

Proje ne zaman satışa çıkıyor? Ödeme seçenekleri nelerdir?

Şu anda inşaatımız hızlı bir şekilde kaba inşaat aşamasında devam ediyor. Satış için çok acele etmedik, öncelikli olarak binanın kaba inşaatının bitiminden sonra satışa çıkacağız. Bu da mayıs ayında oluyor. Cephe ve metrekarelerine göre farklı fiyat kategorileri var. Başta bu rakamlar üzerinden lansman indirimi, vadelendirme gibi opsiyonlar sunacağız.

Anlatmak ya da vurgulamak istediğiniz başka bir şey varsa ekler misiniz?

Gloria Alsancak projesi, şehir merkezinin artılarından kopamayanlar için bir adres olucak. Şehir merkezinde eski bina, otopark sorunu ya da binalardaki yönetim problemlerinden dolayı şehir dışına çıkanlar ya da alternatif arayanlar için konumu, yeni deprem yönetmeliğine uygun şartlarda yapılan ve bina hizmetleri bakımından konfor sağlayan özel bir yapı. Biz de burada tarihi dokuya uyum sağlayan bir proje gerçekleştirdiğimiz için mutluyuz.


Bir Cevap Yazın