Sağlıklı mutfakların gözdesi: Fıstık ezmesi

Homemade peanut butter with peanuts on grey concrete background,top view

Sağlıklı ve lezzetli bir öğün için sofranızda bulunması gereken fıstık ezmesinin beş faydasını sizler için derledik.

Son zamanlarda fıstık ezmesi hem lezzeti hem de faydaları ile beraber çok yoğun tüketilen önemli besin kaynakları arasında yer almaya başladı. Birbirinden değişik mineraller ve vitaminler barındırmasının yanı sıra, güçlü besin değeriyle  faydalı bir besin kaynağı. Başta tatlı ve kahvaltılar olmak üzere birçok farklı yerde kullanılan fıstık ezmesini her öğünde birçok farklı şekilde kullanabilirsiniz. Kurabiye yapabilir, salata sosu olarak kullanabilir, smoothielerinize katabilirsiniz.

Fıstık ezmesini tüketmeden önce fıstık alerjiniz olmadığına emin olun. Birçok yararı da olsa fazla tüketmek iyi olmayabilir. İşte bu harika besinin beş faydası…

Protein Deposu: Fıstık ezmesi protein deposudur, kas yapımına ve onarımına yardımcı olur. Protein açısından o kadar yüksektir ki, düzenli olarak egzersiz yapanlar için beslenme listelerinin başındadır.

Zengin Potasyum: Enerji deposu olan fıstık ezmesi, çok sayıda vitamin ve mineraller barındırır. İçerisinde B6 vitamini ve bol miktarda potasyum bulunur. Fıstık ezmesi, sağlık açısından faydaları bulunan kalsiyum, sodyum ve demir gibi minerallere de sahiptir.

Kalp Dostu: Fıstık ezmesi yüksek oranda doymamış yağlara sahiptir. Kalbe iyi gelen sağlıklı yağlar içerir ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. İçeriğindeki doymamış yağlar sayesinde Tip 2 diyabete yakalanma riskini azaltır.

Sağlıklı Yağ Deposu: Yiyecekleri “sağlıklı yağ” diye sınıflandırabileceğimiz birçok sağlıklı yağ deposu besin var, fıstık ezmesi de bunlardan biri. Zeytinyağı, avokado, peynir, bütün yumurtalar ve yer fıstığı yüksek oranda doymamış yağ içerir. Vücudun ihtiyacı olan bu yağdır. Doymamış yağ sağlıklıdır, doymuş yağlar ise sağlıklı değil, vücut için zararlıdır.

Enerji Verir: Fıstık ezmesi yüksek miktarda protein ve yağ kaynağıdır. Aynı zamanda yüksek miktarda kalori de içerir fakat bu kaloriler enerji verir.


Bir Cevap Yazın