Sağlığınız genlerinizde gizli

2. Deniz ABACI-Kevser AYDOĞDU-Oğuzhan DURMUŞ-Aylin YILDIZ-Yılmaz MERİÇ-Fatih ÇETİNKAYA- Emre YAMAK-Duygu SENGER-Aslı GÜVEN-Merve ÇETİNDOĞAN-Ezgi PAZAR-Yrd.Doç.Dr. Akın SEVİNÇ

İzmir Genetik, çağımızın bilimi olan genetik alanında çalışmalarına artık bir genetik hastalıklar değerlendirme merkezi olarak devam edecek.

İzmir Genetik, 2015 yılından beridir ülkemize ve sağlık sistemimize insan moleküler genetiği alanında mevcut son teknoloji test ve teknolojileri bilimsel ve etik öncelikler ile kazandırmaya çalışıyor. Tüm Türkiye çapında gerçekleştirdikleri çalışmalar ile sundukları genetik testlere her gün yenilerini katan İzmir Genetik, çağımızın bilimi olan genetik alanında çalışmalarına artık bir genetik hastalıklar değerlendirme merkezi olarak devam edecek.

Alsancak’taki merkezlerinde insan moleküler genetiği alanında tüm testleri sunan merkez, bireylerin genetik altyapılarını öğrenmelerini, hastalıklara yatkınlıklarını belirlemede genetik bilgilerinin kullanılmasına imkân veren genetik danışmanlık hizmetini de ülkemize kazandırmaya çalışıyor. Kadın Doğum ve Hastalıkları alanında başlayan çalışmalarında, DNA dizin analizi alanında dünya lideri Illumina teknolojisini kullanan Girişimsel Olmayan Doğum Öncesi Genetik Analiz (NIPT) testini kazandıran İzmir Genetik, 2021 yılı itibariyle de gebelik sürecinin 10’uncu haftasından itibaren anne adayının kolundan alınan bir tüp kan örneğinden, bebeğin Spinal Müsküler Atrofi (SMA), Kistik Fibroz, Talasemi ve Orak Hücreli Anemi bakımından hassas bir şekilde genetik analizini yapan yenilikçi bir genetik testi de ülkemize kazandırmıştır.


Bir Cevap Yazın