Sevgili Diva Magazin  Okurları;

Yeni yazımla karşınızdayım.

02-1-300x208

Rotary Dünya Başkanı Barry Rassin 2440. Bölge ile buluştu …

Geçtiğimiz günlerde, Uluslararası Rotary Başkanı Barry Rassin, çıktığı dünya turu kapsamında İzmir’e geldi. Hilton İzmir’de rotaractörler ve rotaryenler ile buluşan Barry Rassin, dünyaya hizmet etmek için tüm rotaractörlerin desteğine ihtiyacı olduğunu dile getirdi. Rotary’nin önemine dikkat çektikten sonra içtenlikle soruları yanıtlayan Rassin, tüm rotaractörlere ve rotaryenlere çalışmaları adına teşekkür etti. Konuşmasının ardından Bölge Rotaract Temsilcisi Kemal Aksoy tarafından kendisine Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün resmi hediye edildi. Barry Rassin’i ben de dinledim. Kendisinin vizyonuna ve Rotary’e katmak istediği değerlere yürekten inanıyorum. Bu önemli organizasyon için başta Uluslararası Rotary 2440. Bölge Dönem Guvernörü Alaeddin Demircioğlu ve 2440. Bölge Rotaract Temsilcisi Kemal Aksoy olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

01-Barry Rassin İzmir Buluşması

Yüzleri güldüren proje …

Değerli okurlar, sizlere bu bölümde Uluslararası Rotary 2440. Bölge kulüplerinden Alsancak Rotaract Kulübü’nün 30 Eylül 2015 tarihinde başlatmış olduğu ve halen devam eden ‘’Bu Hafta Değil Her Hafta’’ projesinden bahsedeceğim. Söz konusu proje, 2015-2016 döneminde Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Alsancak Rotaract Kulübü’nün iş birliğiyle kurumun pediatri servisinde, nöbetçi doktorlar ve hemşirelerin uygun gördüğü çocuklarla birlikte sürecek şekilde başladı. Amacı hastanede tedavi gören çocukların sosyal yaşamdan kopmadan, morallerini yüksek tutarak keyifli zaman geçirmelerini sağlamak ve gelişimlerine katkıda bulunmaktı. Projenin ilk dönemine Konak, Kordon ve Urla Rotaract, ikinci dönemine Dokuz Eylül ve Karşıyaka Rotaract Kulüpleri dahil oldu. 3. sezonda çocuklar ile birlikte özel gün etkinlikleri planlandı. Önemli günlerin denk geldiği haftalarda o temalara yönelik etkinlikler yapılarak çocukların belirli gün ve haftalar konusundaki farkındalıklarının artması amaçlandı. Bu anlamlı girişim çocukların el becerilerinin gelişmesine yönelik olarak her hafta değişiyor. Projenin 4. yılında bu geniş aileye Agora, Bornova, Buca ve İzmir Rotaract Kulüpleri de katıldı. Proje 137. haftasında tüm hızıyla devam ediyor. Çalışmaları Facebook ve Instagram’da “Bu Hafta Değil Her Hafta” sayfalarından takip edebilirsiniz. Çocuklar geleceğimizdir ve onların mutluluğu her şeyden daha önemlidir. Böyle güzel ve önemli bir projeyi hayata geçirdikleri için başta Alsancak Rotaract Kulübü olmak üzere emeği geçen tüm kulüpleri tebrik ederim.

Not: Projenin görsellerini benimle paylaştığı için UR 2440. Bölge Toplum Hizmetleri Projeleri Koordinatörü Beril Tuaç’a teşekkür ederim.

 02-Bu Hafta Değil Her Hafta

Teknolojiden …

Geçen yazımda Çinli teknoloji devi Huawei’in yeni modelleri olan Mate 20 ve Mate 20 Pro’dan bahsedeceğimi söylemiştim. İlk olarak Mate 20 ile başlamak istiyorum. İlk model 6.53 inç ekrana sahip, 4 GB RAM ve 128 GB depolama alanı ile gelen akıllı telefon, Mate 20 serisinde yer alan diğer modeller ile benzer şekilde Kirin 980 işlemciden güç alıyor. Mali G76 dahili grafik birimine sahip olan Huawei Mate 20’nin arka kısmında üç kamera yer alıyor. Bu kameralar geniş açı, ultra geniş açı ve telefoto olmak üzere üç ana göreve sahip olarak karşımıza çıkıyor. 12 Megapiksel çözünürlüğündeki geniş açılı ana kamera f/1.8 diyaframa, 16 Megapiksel çözünürlüğünde ultra geniş açılı kamera f/2.2 ve 8 Megapiksel çözünürlüğünde olan kamera f/2.4 diyaframa sahip. Cihazın batarya kapasitesi ise 4000 miliamper (mAh) ile oldukça iyi bir seviyede. RAM kapasitesi ise 4 GB ile geliyor. Diğer model Huawei Mate 20 Pro’da 6.39 inç büyüklüğünde ekran ile geliyor. Telefonun en kalın noktası ise 8.6 mm. 15 Watt değerinde hızlı kablosuz şarj özelliği Mate 20 Pro’da ilk defa kullanılıyor. 7 nanometre (nm) üretim teknolojisiyle üretilen Kirin 980 işlemcisinden gücünü alan Huawei Mate 20 Pro, 8 çekirdekli yapıda. Huawei Mate 20 Pro, 6 GB RAM ve 128 GB dahili hafızaya sahip. Cihazda yer alan 3 kameranın görev dağılımı ise geniş açı, ultra geniş açı ve telefoto lensleri olarak belirlenmiş. Geniş açılı ana kamera 40 Megapiksel çözünürlüğünde ve f/1.8 diyafram değerine sahip. Ultra geniş açılı 2. Kamera ise 20 Megapiksel çözünürlüğünde ve f/2.2 diyafram değerine sahip. 8 Megapiksellik telefoto lens ise f/2.4 diyafram değerine sahip. 6 GB Ram ile gelen cihazın batarya kapasitesi ise 4200 miliamper (mAh) olarak karşımıza geliyor.

 

Denizlerden …04-Mersin Rota Yelken

Türkiye’de yelkencilik sadece Marmara ve Ege’ye özgü değil. Mersin’de de başarılı etkinliklere imza atılıyor. Kentteki yelken coşkusuna dönecek olursak, geçtiğimiz yıl kurulan Mersin Rota Yelken Kulübü geçtiğimiz haftalarda 1. kuruluş yıl dönümünü düzenlediği törenle kutladı. Gecenin konuşmacısı denizci Özkan Gülkaynak oldu. Hukuk çevrelerinde olduğu gibi denizcilik camiasında da tanınan, saygın ve deneyimli bir kaptan olan Kulüp Başkanı Avukat Cengiz Sönmez düşüncelerini; “Geçtiğimiz sene 24 Rotaryen olarak çıktığımız bu yolda 92 üyemiz ile yolumuza devam ediyoruz. Kulüp olarak Mersin’de birçok ilki gerçekleştirdik ve Mersin’in ilk kadın yelken takımını kurduk. Çalışmalarımıza aynı istekle devam edeceğiz. Destekleriniz ve katılımınız için teşekkür ederim. Mersin Rota Yelken Kulübü’nün 1. yılı

kutlu olsun” sözleriyle dile getirdi. Denizlerimiz geleceğimizdir ve bu yolda yapılan her çalışmanın çok değerli olduğuna inanıyorum. Mersin Rota Yelken Kulübü’nün 1. yılını kutluyorum ve  çalışmalarında başarılar diliyorum.

Not: Mersin Rota Yelken Kulübü Başkanı Sayın Cengiz Sönmez’e düşüncelerini benimle paylaştığı için teşekkür ederim.

 

 


Bir Cevap Yazın