RİNOPLASTİ İLE İDEAL BURUNA KAVUŞABİLİRSİNİZ

Rinoplasti, burnun dış görünümünün düzeltilmesi amacıyla günümüzde sıklıkla yapılan bir estetik operasyondur. Rinoplasti, şekillendirme ya da burun düzeltme olarak da düşünülebilinir. Bu ameliyat yapılırken burnun, ana fonksiyonlarının kaybedilmemesi ve estetik olduğunun dışarıdan bakıldığında anlaşılmaması gerekir.

Rinoplasti teknikleri

Rinoplasti, açık ve kapalı olarak 2 teknikle yapılır.Female nose before and after cosmetic surgery

Kapalı teknikte burun dışında hiçbir kesi olmadan, tüm kesiler burun içerisinden yapılır. Dışarıdan görülen herhangi bir cilt kesi izi yoktur.

Açık teknik ise; burun delikleri arasındaki kolumella dediğimiz bölgeden yapılan ters V harfine benzer cilt kesisi ile yapılmaktadır.

Açık teknik, burun ucuyla ilgili problemi olan ve eğri burunlu hastalarda çok avantaj sağlayan bir yöntemdir.

Süreç nasıl işliyor?

Burun estetiği öncesinde hastaların ön muayenesi yapılır. Burun yapısı ve burun içerisinde nefes almayı engelleyecek bir problem var ise bu durum öncelikli olarak değerlendirilir. Ameliyat planı burnun yapısına göre şekillenir.

Öncelikle burnun yedi açıdan fotoğrafları çekilir, burun üzerinde hastalarımıza oluşacak şekil değişikliği similasyonda gösterilir. Buna göre hastamızla birlikte değerlendirerek yapılacak ameliyatın tekniği ve şekli planlanır.Rhinoplasty - nose surgery. Side view of attractive young woman with perfect skin and dotted lines on her nose isolated on white background. Plastic surgery concept

Ameliyat ne kadar sürer?

Burun estetiği ameliyatı yaklaşık 2 saat kadar sürmektedir. Genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır.

Ameliyattan sonra genelde aynı gün hastalarımız taburcu olmaktadır.

Ameliyat sonrası süreci

Ameliyattan sonra burun üzerinde bir hafta kadar kalacak bir bandaj konulmaktadır. Bandaj bir hafta sonra çıkartılmakta, hasta, bir hafta sonra günlük hayatına dönebilmektedir. Burun içerisine tampon değil, bunun yerine silikon dediğimiz, ortası delikli, hastalarımızın rahat nefes alabileceği tamponları tercih etmekteyiz. Bunları da genelde 3-4 gün sonra almaktayız. Hastalar, ameliyattan genelde bir hafta sonra günlük hayata dönebilmektedir. 6 hafta kadar güneş gözlüğü kullanmayı tavsiye etmiyoruz.

Sıcak dönemlerde ameliyat olanlara; yüksek faktörlü güneş kremleri kullanmayı öneriyoruz.

Burnun son şeklini alması 6 ay ila 1 yılı bulabilir. Burun yapısına ve ameliyatın zorluk derecesine göre bu süre değişebilmektedir.


Bir Cevap Yazın