Rafine şekersiz de tatlı olur

şekersiz 1

Şekersiz beslenmeyi tercih edenlerin de ağız tadıyla yiyebileceği tatlı tarifleri için dikkat edilmesi gerekenleri sizler için derledik.

Bir zamanlar insanların şeker tüketimi sadece mevsim meyveleriyle sınırlıyken günümüzde her gün şeker tüketiyoruz. Bu da yanında bazı sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor. Bu olumsuzluklardan uzak durmak için şekersiz hayata geçebilirsiniz. Fakat bu tatlı yemeyeceksiniz anlamına gelmiyor.  Hem kilo vermeye yardımcı olan hem de kendinizi daha enerjik, daha iyi hissetmek ve birçok hastalıktan uzaklaşmak için uygulanan şekersiz beslenme biçimi sandığınız kadar zor değil. Üstelik şekersiz beslenirken de kek, kurabiye gibi tatlardan da uzak kalmanıza gerek yok.

Bu beslenmedeki en büyük ve ilk adım rafine şekeri kullanmamak. Onun yerine kuru meyve ya da doğal tatlandırıcılar kullanarak ve birkaç püf noktasına dikkat ederek istediğiniz kıvamı ya da lezzeti yakalayabilirsiniz. Damağınıza güvenin ve elinizin altındakilere göre tarifi çeşitlendirebilirsiniz. Mutfağa girip denemeler yapmaktan çekinmeyin.

Tariflerdeki şeker ile kuru meyveyi bire bir oranında değiştirebilirsiniz. Tarifteki yağ ya da yoğurt gibi bir sıvı malzemenin içine meyveleri karıştırıp mikserden geçirerek bir püre elde edin. Burada amaç kuru meyvenin tam olarak hamurun içine dağılmasını sağlamak ve bu sayede tatlı tadının tamamen homojen bir şekilde yayılmasına olanak vermek.

Şeker yerine alternatif olarak bal, meyve özü ve/veya şurubu da kullanabilirsiniz. Bu gibi sıvı tatlandırıcılarda miktarı bire birden biraz az kullanın çünkü bu gıdaların tatları güçlüdür.


Bir Cevap Yazın