Postür Bozukluklari Tedavisinde Egzersizin Önemi

tugba3

Postur (duruş bozukluğu) bozuklugu nedir? Kas ve iskelet sisteminin dizilim ve düzenine postur denir. Bu dizilimin bozulması ile duruş bozuklukları ortaya çıkar, en cok karşılaşılan postur bozuklukları, omurgamızdakı doğal eğrilerin bozulması ile ortaya çıkar. En çok karşılaşılan postür bozuklukları;

KİFOZ: Omurganın öne doğru eğilmesi

LORDOZ: Bel eğrisinin normalin üzerinde derinleşmesi

SKOLYOZ: Omurganın yana doğru eğilmesi

Postür bozukluklarına; genetik sebepler ve yapısal bozuklukların yanı sıra, yanlış duruş ile kuvvetsiz kas grupları sebep olur. Günümüzde artık omurga sağlığı çocukluktan itibaren kaybedilmeye başlandı.

Artık çoçuklarımız ip atlayarak saklambaç ya da top oynararak kas ve iskelet sistemini güçlendirmek yerine telefon ipad bilgisayarla oynamayı tercih eder oldular. Başları öne egik pozisyonda çok uzun süre zaman geçirdikleri ve maalesef neredeyse hiç fiziksel aktivite yapmadıkları için birçok çocuk ergenlik döneminde postur bozukluğu problemleri ile karşı karşıya kalıyor. Oysa ki iskelet sistemimiz çocukluktan başlayarak yirmili yaşların başına kadar en üst düzeyde gelişim gösteriyor. Çocuklarımız ne kadar çok koşar, hoplar, zıplar, top oynarsa ilerleyen yaşlarda omurgaları da o kadar sağlıklı ve güçlü olur. Ayrıca ilerleyen yaşlarda obezitenin önüne geçebilecek en güçlü silahları yine egzersiz alışkanlıkları olur. Egzersiz erken yaşta fark edilen postur bozukluklarının tedavisinde çok büyük rol oynar iken ilerleyen yaşlarda fark edilen postur bozukluklarının sadece ilerlemesi engellenebilir.

Bedenimizi bir kukla olarak düşünürsek; iskelet sistemimizi kuklanın tahtaları kaslarımızı ise kuklayı oynatan ipler olarak düşünebilirsiniz. İplerden biri kısa ise ya da işlevini doğru yapamıyorsa tahtaları da istediğimiz şekilde oynatamayız. Yani iskelet sistemimizi ayakta tutan günlük hayatımızdaki hareketlerimizi yapmamızı sağlayan ve duruş şeklimizi belirleyen kemiklerimiz değil onları kontrol eden kaslarımızdır. Postur bozukluklarının tedavisinde egzersizin yeri çok büyük önem taşır. İskelet sistemimizin sağlığı için kaslarımızın esnekliğinin, gücünün ve hareket kapasitesinin dengeli olması gerekir.

Biz Enercix sistem içerisinde kişinin duruş bozukluğu olsun olmasın omurga sağlığını her zaman en ön planda tutarak egzersiz planlamaları yapmaya özen gösteriyoruz. Stüdyomuza sadece kilo verme isteğiyle gelen, omurga sağlığı ile ilgili hiçbir kaygısı olmayan danışanlarımızda da önceliğimiz; omurga sağlığını korumak ve omurganın taşıyıcı kaslarını güçlendirmek, ardından daha güçlü ve sağlıklı bir yol izleyebilmeleri ve hedeflerine ulaşmaları için onlara yol arkadaşı olabilmek. Çoğumuz masa başında calışıyor ya da günün en az bir iki saatini telefona bakarak geçiriyoruz. Farkında olmadan sürekli omurgamızı stres altında bırakıyoruz. Tüm bu olumsuz koşulların önüne doğru egzersizle geçmek mümkün.

Postür bozukluklarının tedavisinde doğru egzersiz nedir?

Her bedenin ihtiyacı farklıdır. Postur bozuklarında egzeriz programı kişiye özel planlanmalıdır. Esnekliği az olan kişide kas boyunu uzatmaya yönelik bir program planlarken, kas kuvveti zayıf olan kişilerde kuvvet egzersizileri ön planda tutulmalıdır. Standart bir egzersiz programı postür bozukluklarını gidermekte kesinlikle tek başına yeterli olmaz. Bedeninizi verimli şekilde kullanabilmeniz için, uzman bir eğitmen eşliğinde egzersiz yaparak omurga sağlığınıza yatırım yapın. Omurgamız ve onu taşıyan kaslarımızın öyle muhteşem bir yapıya işleyişe sahip ki, onu korumak ve güçlü tutmak veya yeniden eski gücüne kavuşturmak sizin elinizde.

12 yıldır Enercix ailesi olarak danışanlarımızın daha konforlu ve sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için yolculuklarına eşlik etmekten çok büyük keyif alıyoruz.

Saglıkla ve huzurla kalın…

Tuğba ERGEN
Enercix Sports Studio
Matwork Pilates, Yoga, Reformer Pilates ve Kişisel Antrenörlük


Bir Cevap Yazın