Pi Yapı “Asıl Hedefimiz, Bitirdiğimiz İşin Sonunda Yatırımcı Memnuniyetin Sağlamak…”

Çok uzun yıllar edindikleri tecrübelerini birleştirerek Pi Yapı’yı sektöre kazandıran Halim Aydın ve Onur Atsüren bu hafta Diva’ya konuk oldular. Pi Yapı ve sektöre dair merak ettiklerimizi yanıtlayan Aydın ve Atsüren, başarılarına yenilerini eklemeye devam ediyorlar. “İmalatlar gerçekleştirildiğinde, hayal ettiğine kavuşmuş, memnun bir yatırımcımız olmuş oluyor” diyen başarılı iş adamları ile keyifli bir söyleşi yaptık.

01

Pi Yapı hakkında sizden bilgi almak isteriz. Yıllardır başarılı işleriyle adından söz ettiren Pi Yapı’nın serüveni nasıl başladı?

Onur Atsüren. Pi Yapı adını matematikteki Pi sayısından aldı. Araştırdığınızda pi sayısının matematikten estetiğe, mimariden edebiyata bir çok alanda etkin rol oynadığını görebiliyoruz. Firmamızın, mimarlık ve mühendislik alanında estetiği ön planda tutarak gerçekleştireceği imalatları simgelemesi için “Pi” ismini tercih ettik. İnka İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Kayaönü, Mahir & Ekin Vural İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mahir Vural gibi sektörün önde gelen isimlerinden aldığımız teknik bilgi, görgü ve vizyon ile serüvenimize başladık.

Yollarınız nasıl kesişti? Birlikte hangi amaçlarla yola çıktınız?

Halim Aydın. Onur Bey ile yollarımız 2010 yılında, kendisi, alt taşeronluğunu yapmakta olduğum İnka İnşaat’a ait bir projede koordinatör iken kesişti. O dönem çalışmalarımızda karşılıklı saygı ve sevgiyi ön planda tuttuk ve kısa zamanda büyük işler başardık. Sonrasında bunu ortaklığa dökersek daha büyük projelere imza atabileceğimizi farkettik ve karakterlerin de uyuşması ile firma kurmaya karar verdik. Pi Yapı’yı kurarken amacımız; inşaat piyasasının çok ihtiyaç duyulduğunu düşündüğümüz, kurumsal kimliğe kavuşmuş, imalatlarında tekniği ve müşteri memnuniyetini ön planda tutan, zamanında ve kaliteli projeler gerçekleştiren taahhüt firması olabilmekti. Bu amacımıza ulaştığımızı, iş yaptığımız kurumsal firmaların bizleri yeni işlerinde sürekli tercih etmelerinden de anlayabiliyoruz.

Pi yapı ek

Pi Yapı bünyesinde ne gibi hizmetler veriyor?

O.A. Pi Yapı kurulduğu günden bu yana Nissan,Vestel, Philsa, Norm Group, Mahir & Ekin Vural İnşaat, Sungur İnşaat, Şanlı İlaç ve buna benzer birçok kurumsal firmaya anahtar teslimi projelerinde taahhüt hizmeti vermektedir.

02
Onur Atsüren

Bugüne kadar ne gibi çalışmalar gerçekleştirdiniz? Öne çıkan projeleriniz hangileri oldu?

H.A. Kısa zamanda çok güzel projelere imza attık. Yukarıda saydığımız firmalar tarafından defalarca tercih edildik. İlk aklıma gelenler, eski adı ile S.U.V. yapının Mimarin Ayayorgi ve Mimarin Dalyan projeleri, ayrıca Plaza Artkıy, Amass İzmir, Gaziemir Nissan Artkıy gibi projeler…

Çalışmaları devam eden projeleriniz hakkında sizden bilgi alabilir miyiz?

O.A. Şu an Philip Morris ana güvenlik binası, Vestelkom batarya fabrikası, Norm Group’un yeni gözbebeği Nedu fabrikaları, Şanlı İlaç’ın Gaziemir depoları gibi kurumsal firmaların yatırımlarında çözüm ortaklığı yapıyoruz.

İlerleyen günlerde hayata geçireceğiniz projeler neler?

H.A. Önümüzdeki süreçte, kurulduğumuzdan bugüne çözüm ortaklığımızın devam ettiği kurumsal firmaların yeni yatırımlarında çalışmalarımıza devam edeceğiz. Ayrıca müşteri portföyümüze Ege Serbest Bölge ve diğer sanayi bölgelerindeki kurumsal firmalardan da yenilerini katmak istiyoruz.

Yatırımcıların sizlere bakışı nasıl?

O.A. Yukarıda belirttiğim gibi, sektörde kurumsal yatırımcı ile aynı frekansta düşünebilen, ortak hedeflerde birleşebilen, kurumsal kimliklerinin gerektirdiklerine ayak uydurabilen taahhüt firması açığı olduğunu biliyorduk. Bu açığı kapatabilmek adına, yatırımcılarımıza onların istediği zamanda, maliyetlerde ve estetikte hizmeti, memnuniyetlerini ön planda tutarak, çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Bunun karşılığını da memnun müşteri, ikinci, üçüncü, dördüncü işini yaptığımız müşteri olarak aldık; almaya devam ediyoruz.Çalışmalarınızda olmazsa olmazınız nedir, hayata geçireceğiniz projelerde ilk olarak neyi göz önüne alıyorsunuz?H.A. Bitirdiğimiz işin sonunda yatırımcı memnuniyeti asıl hedefimizdir. Teslim zamanı geldiğinde yüzler gülüyorsa kazanç ve prestij sonrasında zaten buna bağlı olarak geliyor. Bize bir proje geldiğinde ilk olarak, projenin altından hakkıyla kalkıp kalkamayacağımızı, yatırımcımızın beklentilerini karşılayıp karşılayamayacağımıza bakıyoruz. Zira günün sonunda memnuniyet, projeyi başarıyla bitirmekten geçiyor.

‘İyi firma’ tanımı size neyi ifade ediyor?

O.A. İyi firma, bizim gözümüzde hatasız iş yapan firma değildir. Kaldı ki günümüzde Sony, Philips, Samsung, Apple gibi firmaların dahi imalatlarında arızalar olabilmektedir. İyi firma, oluşan arızalı veya kusurlu imalatı müşterisini mağdur etmeden gününde zamanında ve istenildiği gibi düzeltebilen firmadır. ‘İyi firma’ olabilme yolunda biz bu prensibe bağlı çalışmalarımızı yürütüyoruz.

Pi Yapı büyüyen personel yapısıyla öne çıkıyor. Bize başarının ardında yer alan ekibiniz hakkında bilgi verir misiniz?

H.A. İyi iş, iyi ekip ile olur. Şu an firmamızda yaklaşık 6-7 yıldır bizlerle olan ekip arkadaşlarımız var. ‘Ekip değişikliği her zaman kaliteyi değiştirir’ bilinci ile imalatlarımızı bu yolda kendini geliştirmiş, aynı görgü ve vizyona sahip olmuş takım arkadaşlarımız ile gerçekleştiriyoruz.,

03
Halim Aydın

Projelere yaklaşımınız, tasarım felsefeniz ve tasarım sürecinizden bahseder misiniz?

O.A. Design&Built projelerimizde öncelikle yatırımcının gereksinimlerini dinliyoruz. Sonrasında ihtiyaçlarına ve seçilen konsepte göre 2 boyutlu çizimler hazırlanıyor ve toplantılar gerçekleştiriliyor. Bunun ardından malzeme seçimleri yapılıyor ve 3 boyutlu görseller ile beyin eşitlemesi yapıyoruz. Beyin eşitlemesi, yatırımcımızın hayal ettiği ile bizim imal edeceğimizin aynı olması anlamına geliyor. 3 boyutlu görsellere uygun imalatlar gerçekleştirildiğinde, hayal ettiğine kavuşmuş, memnun bir yatırımcımız olmuş oluyor.

Ülke çapında hızlı bir artış gösteren inşaat sektörüne paralel olarak İzmir’de de farklı ve çok sayıda inşaat projesi hayata geçti. Bu konuda neler söylersiniz, Pi Yapı’nın bu anlamda sektördeki durumu nedir?

H.A. Geçtiğimiz yıla kadar ülkemizde inşaat sektörü çok daha hızlı idi. Yaşadığımız 2018 krizinde bu durum yeni projelerde durma, hatta iptallere kadar gitti. Pi Yapı olarak bu dönemden kurumsal yatırımcılarımız sayesinde çok etkilenmedik. Gelişen teknolojiler ile artık yatırımcılar çok daha bilinçli ve ne istediğini biliyor. Çoğu yatırımcı bize istediği tasarımların görselleri ile geliyor. İnsanlar artık telefonlarının koruma kabı, çanta, kılık-kıyafet gibi yaşayacağı mekanları da kendine has istiyor. Bu durum bizleri, sektörün geleceği ile ilgili çok memnun ediyor. Gelecekte müşteri memnuniyeti ve ihtiyaçlarına en hızlı cevap verebilen, bu doğrultuda sektörel gelişmeleri ve teknolojiyi yakından takip eden firmaların büyük atılım yapacağını düşünüyoruz. Sektörde daha iyiye yol alabilmek için yukarıda saydığım hususlar üzerinde hassasiyet ile duruyoruz. Son olarak, bizlere ve bizim gibi genç girişimcilere Diva gibi İzmir’in nabzını tutan derginizde yer verdiğiniz için teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Biz teşekkür ederiz verdiğiniz bilgiler için. Son olarak iletişim bilgilerinizi de alabilir miyiz?

Adalet Mah. Manas Bulvarı No:39 Folkart Towers B Kule Business Center K:36 D:3605 Bayraklı – İzmir

Telefon numaramız 0 232 348 68 88 E-Posta adresimiz ise info@piyapi.com.tr

ADVERTORIAL


Bir Cevap Yazın