Özgün, Deneysel Ve Yaratıcı The Pizza, Pizzaya Duyulan Aşkın Ürünü…

Tolga Türker, uzun yıllar Kanada’da edindiği sektör deneyimini 1995 yılında, ilk PİZZA PİZZA restoranını İzmir Alsancak’ta kurarak bir pizza imparatorluğu yaratan abbas Türker’in pizza sevdalısı oğlu… 44 ilde 145 şubeyle hizmet veren Pizza Pizza’nın yanı sıra farklı bir oluşum peşine düşen Tolga Türker, 03 Tolga TürkerThe Pizza’yı deneysel, butik ve özel olarak tanımlıyor. The Pizza’nın kurucusu, genç işletmeci Tolga Türker ile pizzayı konuştuk…

The Pizza’nın serüveni nasıl başladı?

The Pizza yaklaşık 2 ay önce hayata geçti. Çocukluğumdan beri pizzanın içinde-yim. Babam Abbas Türker’in kurucusu olduğu Pizza Pizza’dan ve pizzacılıktan kopmak mümkün olmadı. Aslına bakarsanız, gemi inşaatı mühendisiyim. Ancak pizza bana daha çok hitabediyor. Hamuru seviyorum. Kanada’da büyüdüm ve bugüne kadar farklı işlerde çalıştım. Ancak yine pizzayla içiçeyim. Pizza Pizza İzmir’de herkesin bildiği bir marka… Temelleri 24 sene önce atıldı. The Pizza’nın da ilk şubesi tıpkı Pizza Pizza gibi Alsancak’ta açıldı. Buranın butik kalmasını istiyorum. Büyütmek gibi bir hedefim yok. Hamuru taze kalmalı, malzemesi özel olmalı. Amacım burayı bir ARGE mutfağına dönüştürmek, tepkileri ölçmek… İnsanlar iyi pizza yediklerini hissetsinler istiyorum. Başarı kriterim asla ciro olmayacak. Kendime İtalya’daki pizzacıları örnek aldım. Biliyorsunuz orada her pizzacı butik ve özel, her biri özgün ve kendi tarzlarında iyi birer bireysel yarışmacı. Bazen günü taze birkaç pizza yapıp kapatıyoruz. Özgürüz, işin mutluluk veren tarafı da bu… Maddi kaygı olmadığı için istediğini yapabilirsin… Kendi istediğim pizzayı yapıyorum, deniyorum ve etrafımdakilere tattırıyorum, beğenilirse menüye koyuyoruz.

Pizza yaparken ne kadar yaratıcı olunabilir?

Sosunu istediğiniz gibi yapabilir, istediğiniz malzemeyi seçebilirsiniz. Tatlı, tuzlu pizza çeşitleri var. 30’a yakın çeşit pizzamız var, hepsinin malzemesi farklı ve taze. Etlerimiz kasap etidir. En büyük titizliğimiz malzeme konusunda diyebilirim. Özel bir hamur kullanıyoruz; ekşi maya hamuru. Yapımı birkaç gün sürüyor. Farklı birşey çıkıyor ortaya. Sos ve malzeme konusunda da cömertiz, farklı şeyler denemekten korkmuyoruz.

01 Tolga TürkerKaç kişilik bir ekipsiniz?

İyi bir mutfak ve salon ekibimiz var. The Pizza’nın sadece pizzacı olmasını değil oturup vakit geçirilecek bir mekan olmasını istiyoruz. Bünyemizde soğuk-sıcak kahveler, meyve suları, smootie, milkshake var. Ürün çeşidimiz bir pizzacıya oranla hayli fazla. Ayrıca pizzaların yanında ev yapımı turşu suyu servis ediyoruz. Çok beğeniliyor ve seviliyor…

Butik pizzacılık kültürü günümüzde oldukça yaygın bir hale geldi. İzmir’de de örneklerini sıkça görüyoruz. Butik pizzacılar, geleneksel endüstri pizzaların tahtını sallayacak mı sizce?

Bu iş endüstriyel pizzacılıkla aynı şey değil tabii… Butik pizzacılıkta en fazla 2 şube ile hizmet verebilirsiniz, başka türlüsü olmaz. Şube sayısı artarsa mutlaka endüstriyele dönüşmek zorunda kalır. Her iki türün de kitlesi ayrı sonuçta. Her markanın kendi müşteri portföyü var. Önemli olan işinizi en iyi şekilde yapmak… İşine emek sarfeden herkesi takdir ediyorum.

02 Tolga TürkerPizzanın anavatanı İtalya’ya ziyaret ediyor musunuz? 

İtalya’ya çok kez gittim. Ancak şu sıralar iş yoğunluğundan gidemiyorum.

İşin içinde biri olarak pizzayı seviyor musunuz?

Çok seviyorum. Pizzayla yetiştim. İşe çocuk yaşlarda başladım. Ancak, sürekli kontrol isteyen bir iş bu… Hamur önemli. Mayalı bir ürün olduğu için, doğru yönetmek gerek. Hamur yönetimi şirketin ruhunda olmalı. Örneğin, biz tek boy hamur yapıyoruz, en doğru şekilde yönetebilmek için…

Mutfağa giriyor musunuz?

Pizzacıyım zaten. Gün içinde pek çok pizza yapıyorum. Ben yapmasam da hamuru, sosu ve malzemeyi sıklıkla takip ediyorum.

Türkiye’de bizler nasıl pizzalar seçiyoruz. Pizza kültürünü nasıl yorumluyorsunuz? Kişiye özel tarifIer üretiyor musunuz?

Biraz farklı yiyiyoruz pizzayı. Bu anlamda Amerikalılar’a daha yakınız. Hamur işi kültürü bizde gelişmiş. İyi hamuru seviyoruz. Yenmesi kolay, sert olmayan, farklı lezzetlerin karışımı olan pizzaları seviyoruz Türkler olarak. Ancak Amerika’da çok tercih edilen Hawain Pizza olarak adlandırılan ananaslı pizzayı menümüze koymuştuk, tercih edilmedi. Dediğim gibi malzeme sayımız oldukça fazla. 20’ye yakın peynir, 15 çeşit etimiz var. 25 çeşit sebzemiz var ve her gün taze geliyor. Her pizzanın reçetesi farklı, ona göre malzeme alıyoruz. Paket servis yapmıyoruz. Fırından çıktığı gibi sıcak servis etmek istiyoruz. Güzel bir pizzamız var onu en iyi şekilde sunmak istiyoruz. Tabii gelen müşteriler arasından farklı lezzet arayışında olanlar var. Örneğin yakın zaman önce bir müşterimiz pizzasının üzerinde haşlanmış yumurta istedi. Dilediği şekilde hazırlayıp servis ettik. Aynı zamanda müşterilerimizi dinliyoruz, fikirlerini önemsiyoruz, önerileri mutfakta hemen deniyoruz. Aile fertleri de her gün buraya gelir.Bir kızkardeşim var. Her gün ajansına gitmeden önce buraya uğrar ve kahvesini içer. Aile üyelerimizin ve ekip üyelerimizin fikirleri bizim için son derece önemli. 8 kişilik bir ekibiz ve herkesin önerilerini can kulağıyla dinliyoruz.

Farklı bir şube açmak söz konusu olur mu?

Belki bir tane daha açarız. Tabii özgünlüğünü korumasına dikkat edeceğiz. Ama daha fazlası olmaz. Açıldığı günden bu yana İzmirliler’in ilgisi büyük oldu. Pek çok önemli misafir ağırladık. Tabii bu ilgi bizi son derece memnun etti.


Bir Cevap Yazın