‘ÖZEL’ ÇOCUKLARI VE MUHTEŞEM ANNELERI AYAKTA ALKIŞLIYORUM…

13
Dünyaca ünlü sanatçımız Burhan Öçal, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile Ege Engel Siz Yaşam Derneği’nin muhteşem gecesinde özel çocuklar ile sahnedeydi. Tüm seyircilerin gözlerini yaşartan performansları görülmeye değerdi…

Dergimizi takip edenlerin yakından bildiği gibi İzmir’in yedi başarılı kadını, yeni bir sosyal sorumluluk projesine imza atarak Ege Engel Siz Yaşam Derneği’ni kurdu. İnci Sancak, Serpil Atlet, Arzu Gül, Meltem Cinstaş, Sevinç Özyatık, Aynur Şahin ve Zeynep Ergüven öncülüğünde kurulan Ege Engel Siz Yaşam Derneği ile İzmir’de yeni bir dönem böylece başlamış oldu. Geçtiğimiz günlerde Ege Engel Siz Yaşam Derneği, engelli bireyler yararına, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde muhteşem bir gece düzenledi. Gecede, dünyaca ünlü sanatçı Burhan Öçal eşliğinde İzmir Devlet Senfoni Orkestrası da sahne aldı. Burhan Öçal, 2-3 gün gibi kısa süren provalarla sahneye çıkardı çocukları ve harika bir konser verdi. Bu da eğitimin aşamadığı engel olmadığını bir kez daha gösterdi bize.

DİVA 826 1-64
Sevinç Özyatık, Arzu Gül, Zeynep Ergüven, İnci Sancak, Serpil Atlet, Meltem Cinstaş ve Aynur Şahin muhteşem bir gecenin altına imza attılar.

Özel çocuklar tüm seyircileri etkiledi

Bu etkileyici buluşmanın başrolünde ise ‘özel’ çocuklar vardı. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile sahne alan ve konuklara müzik ziyafeti çeken 13 özel çocuk, tüm misafirler tarafından ayakta alkışlandılar. Cem Vardarcı, Irmak Şahin, Melike Başaran, Selin Durgut, Eylül Erdoğan, Filiznur İmer, Ömer Doğan, Gürkan Dinçerler, Uğur Batuhan Türeyin, Batuhan Öz, Muhammed Çağrı Ayva, Ömer Aker ve Yağız Özbudak’tan oluşan bu muhteşem çocukları görüp de insanın gözlerinin dolmaması gerçekten mümkün değildi. İnanılmaz etkilendim etkinliğin başından sonuna kadar hepsinden… Ege Engel Siz Derneği Başkanı, sevgili dostum İnci Sancak, ‘İyilik Kulübü’ olarak yola çıktıklarını ve bu yolda engelli bireyler için daha geniş kapsamlı projelere imza atacaklarını söyledi yaptığı konuşmada…

16

Görünenin ötesinde duygular vardı

Tüm bu yazdıklarım gecenin görünen tarafıydı. Oysa; benim o geceye dair söylemek istediklerim, uzaktan çekilmiş fotoğraf karesi gibi görünenden çok daha fazlası… Çünkü sıradan gibi görünen o fotoğraf karesinde görünmeyen başka şeyler vardı o gecede. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde olan, konseri dinleyen, ayakta alkışlayan, özel çocuklarla göz göze gelen, onlarla sohbet eden bir çok kişinin duyguları vardı.

IMG-20190416-WA0021
Şahin Zafer, Gülçin Vardarcı, Zeynep Ergüven, Cem Vardarcı, İnci Sancak, Aytül Vardarcı

14

İnançla, sabırla, azimle ve tabii en önemlisi ‘sevgi’ ile nasıl yol katedileceğinin ispatı vardı. Eğitimle nereden nereye gelinebileceğini gördük hepimiz oturduğumuz koltuklarda. ‘Olmaz’ dediğimiz şeylerin sevgi ile ‘olabileceğine’ tanıklık ettik. Umutlarımız yeşerdi, mutlu olduk. Bu özel çocukları ayakta alkışlıyorum bir kez daha… Ve annelerinin önünde saygıyla eğiliyorum. Çünkü; kendi hayatlarından vazgeçip tüm yaşamlarını çocuklarını eğitmeye, onlara bir şeyler öğretmeye adamış bu anneler. Onlar sosyalleşsin diye her gün bıkmadan usanmadan eğitim kurumlarına, kurslara, merkezlere götürüp getirmişler. Bunu yürekten yapmışlar, -ki kendilerine güvenen, yaşamın üstesinden gelebilecek, toplumun içinde, başarılı ve mutlu bireyler olsun çocukları…

17

Gülçin Vardarcı kariyerinden vazgeçti

O gecenin yıldız çocuklarından biri de Cem Vardarcı’ydı. Cem o gece bize keman çaldı. Bir çoğunuz Cem Vardarcı’yı yakından tanıyorsunuz aslında… Otizmli Cem Vardarcı’nın yaşamı aslında bir irade ve başarının öyküsü. Cem, keman ve piyano eğitimi görüyor. Sahnede gerçekten herkesi büyülüyor ve müzik sayesinde insanlarla daha kolay diyalog kurabildiği söylüyor. Annesi Gülçin Vardarcı; işletme mezunu, iki dil biliyor ve kariyerini umursamadan oğlunun iyi bir eğitim görmesi için çabalamış. İnsanın etkilenmemesi mümkün mü?

IMG-20190416-WA0018
Gülçin Vardarcı, Cem Vardarcı
IMG-20190416-WA0020
Mesut Sancak,Cem Vardarcı, Zeynep Ergüven

Aynur Şahin sevginin açtığı yolda yürüyorBu örnekler o kadar çok ki… Dernek kurucu üyelerinden Aynur Şahin ise 22 yaşında otizmli Irmak’ın annesi. O gece söz alan Şahin “Çocuklarımız, yaş ve engel oranlarına takılmadan bugün bize neleri iyileştirebileceklerini gösterdiler. Bir anne olarak, içinde sevgi olan her şeyin bizi nasıl iyileştirdiğini burada bir kez daha hissettim. Sevginin önünde hiçbir engel yok, bu konser de bunun en büyük kanıtı” dedi konuşmasında. Hak vermemek elde değil. Sevginin önünde gerçekten hiçbir engel yok.

IMG-20190416-WA0016
Irmak, Aynur Şahin

Filiznur şimdi Türkiye şampiyonu…

Filiznur İrem de otizmli… Zor bir ilkokul dönemini fedakar annesi Süreyya İmer, ailesi, arkadaşları ve öğretmenlerinin desteği ile geçirmiş. Zamanla spora yönelmiş. Jimnastik, buz pateni ve futbol kurslarına gitmiş. Filiznur’un jimnastikte Türkiye şampiyonluğu ve bir çok madalyası var. Tüm bunların gizli kahramanı da Süreyya İmer… Tüm çocuklar ve o özel çocukların aileleri gerçekten kocaman bir alkışı ve tabii desteği hak ediyorlar.

IMG-20190416-WA0017
Süreyya, Filiznur İmer

Biz yanınızdayız…

Ege Engel Siz Yaşam Derneği’nin yakında hayata geçirecekleri bir proje daha var. Detaylarını daha sonra paylaşacağımız bu proje tüm Türkiye’ye örnek olacak… Buradan bir kez daha sevgili dostumu ve yol arkadaşlarını gönülden kutluyorum. Gerek dergimle, gerekse birey olarak her zaman yanınızda ve size destek olmaya devam edeceğiz.

pakize köşe foto

İnançla, sabırla, azimle ve tabii en önemlisi ‘sevgi’ ile nasıl yol katedileceğinin ispatı vardı. Eğitimle nereden nereye gelinebileceğini gördük hepimiz oturduğumuz koltuklarda. ‘Olmaz’ dediğimiz şeylerin sevgi ile ‘olabileceğine’ tanıklık ettik. Umutlarımız yeşerdi, mutlu olduk. Bu özel çocukları ayakta alkışlıyorum bir kez daha… Ve anne-lerinin önünde saygıyla eğiliyorum. Çünkü; kendi hayatlarından vazgeçip tüm yaşamlarını çocuklarını eğitmeye, onlara bir şeyler öğretmeye adamış bu anneler. Onlar sosyalleşsin diye her gün bıkmadan usanmadan eğitim kurumlarına, kurslara, merkezlere götürüp getirmişler. Bunu yürekten yapmışlar, -ki kendilerine güvenen, yaşamın üstesinden gelebilecek, toplumun içinde, başarılı ve mutlu bireyler olsun çocukları… Gülçin Vardarcı kariyerinden vazgeçti. O gecenin yıldız çocuklarından biri de Cem Vardarcı’ydı. Cem o gece bize keman çaldı. Bir çoğunuz Cem Vardarcı’yı yakından tanıyorsunuz aslında… Otizmli Cem Vardarcı’nın yaşamı aslında bir irade ve başarının öyküsü. Cem, keman ve piyano eğitimi görüyor. Sahnede gerçekten herkesi büyülüyor ve müzik sayesinde insanlarla daha kolay diyalog kurabildiği söylüyor. Annesi Gülçin Vardarcı; işletme mezunu, iki dil biliyor ve kariyerini umursamadan oğlunun iyi bir eğitim görmesi için çabalamış. İnsanın etkilenmemesi mümkün mü?

15

Aynur Şahin sevginin açtığı yolda yürüyorBu örnekler o kadar çok ki… Dernek kurucu üyelerinden Aynur Şahin ise 22 yaşında otizmli Irmak’ın annesi. O gece söz alan Şahin “Ço-cuklarımız, yaş ve engel oranlarına takılmadan bugün bize neleri iyileştirebileceklerini gösterdiler. Bir anne olarak, içinde sevgi olan her şeyin bizi nasıl iyileştirdiğini burada bir kez daha hissettim. Sevginin önünde hiçbir engel yok, bu konser de bunun en büyük kanıtı” dedi konuşmasında. Hak vermemek elde değil. Sevginin önünde gerçekten hiçbir engel yok. Filiznur şimdi Türkiye şampiyonu… Filiznur İrem de otizmli… Zor bir ilkokul dönemini fedakar annesi Süreyya İmer, ailesi, arkadaşları ve öğretmenlerinin desteği ile geçirmiş. Zamanla spora yönelmiş. Jimnastik, buz pateni ve futbol kurslarına gitmiş. Filiznur’un jimnastikte Türkiye şampiyonluğu ve bir çok madalyası var. Tüm bunların gizli kahramanı da Süreyya İmer… Tüm çocuklar ve o özel çocukların aileleri gerçekten kocaman bir alkışı ve tabii desteği hak ediyorlar. Biz yanınızdayız… Ege Engel Siz Yaşam Derneği’nin yakında hayata geçirecekleri bir proje daha var. Detaylarını daha sonra paylaşacağımız bu proje tüm Türkiye’ye örnek olacak… Buradan bir kez daha sevgili dostumu ve yol arkadaşlarını gönülden kutluyorum. Gerek dergimle, gerekse birey olarak her zaman yanınızda ve size destek olmaya devam edeceğiz.


Bir Cevap Yazın