ORTA YAŞTA CİNSELLİK VE ÇİFT UYUMU

Ekran resmi 2019-10-04, 11.31.16

Önceki kuşaklar belli bir yaşa geldikten sonra cinselliğin bittiğine inanmak eğilimindeydi. Oysa günümüzde yaş ilerledikçe cinselliğin bitmediği, doğumdan ölüme kadar hayatımızın doğal bir parçası olduğu bilinmektedir. Ancak nasıl her yaşın ayrı bir güzelliği varsa ayrı cinsel deneyim ve yaşantı biçimi de vardır. Yaşlandıkça cinselliğin niteliği bozulmaz ve önemi azalmaz, sadece farklılaşır.

Orta yaşlı bir erkeğin sertleşmesi 21 yaşındaki kadar güçlü olmayabilir ancak boşalma için geçen süre daha uzundur ve kısmi sertleşmeyle eşini uyarabilme becerisi vardır. Sevişme teknikleri açısından daha tecrübeli olduğundan sevişme süresini daha uzun tutabilir ve bu sürede henüz cinsel birleşme olmadan eşini orgazma ulaştırma şansı vardır. Olgun ve deneyim sahibi erkekler, direk cinsel organ üzerine olan uyarımın yanında bütün vücuda yayılan dokunuş ve temastan daha fazla zevk almaya başlarlar. Seks penis başına odaklı olarak yaşanmaz ve bütün bedeni kapsayan bir deneyime dönüşür. Cinsel teknikler açısından daha deneyimli olan erkek, eşine doyum vermenin de boşalmak kadar heyecan verici olduğunun farkındadır.

Kadınlar cinsel ilişkiyi başlatmak konusunda otuzlu yaşlarına gelene kadar pek rahat değildirler. Yaşlandıkça kendilerine olan özgüvenleri kadar cinsel ilişkiden aldıkları zevk de artar. Cinsel etkinlik sırasında kadın cinsel organında ıslaklığın yeterli olmaması hormonal değişikliklerle ilişkili olabilir ve sorun vajinal jeller, hormon kremleri veya hormon ilaçları ile kolayca giderilebilir.

Cinsel deneyimi olan kadınlar kendi bedenlerini daha iyi tanıdıkları için cinsel uyarıma daha iyi yanıt vermeye başlarlar. Yaşla orgazm kapasitesi ve birden fazla kez orgazm olabilme becerisi artabilir. Menopoza giren kadınlarda cinsel istek azalması genellikle olmaz. Tam tersi birçok kadın menopozda cinsel isteğinin arttığını ya da değişmediğini bildirmiştir. Hormonal dengesizliğe bağlı istek ve ilgi azlığı kolayca giderilebilir. Ciddi sağlık sorunları, stres, evlilikte yaşanan çatışmalar ise her yaşta olduğu gibi menopozda da cinsel yaşamı olumsuz yönde etkiler ve cinsel istesizliğe sebep olabilir. Sertleşmenin eskisi gibi olmayışı bazı erkekler ve eşleri tarafından yanlış yorumlanabilir. 40 yaşından sonra erkeklerin çoğu geçici ereksiyon sorunu yaşarlar. Sağlıklı, fiziksel ve cinsel olarak aktif bir erkek çok ileri yaşlara kadar herhangi bir tıbbi girişim olmaksızın ereksiyon olabilir.

happy loving middle aged couple relaxing at home

Geçici sertleşme zorluğu veya niteliksel olarak 19 yaşındaki gibi olmayan bir ereksiyon karşısında hemen paniğe kapılmamak gerekir. Orta yaştaki bir erkekte eşine yada çekici bir başka kadına yalnızca bakmayla ereksiyon oluşmayabilir. Bunun anlamı erkeğin isteksiz olması veya eşini artık çekici bulmaması değil, fizyolojik olarak daha fazla uyarıya ihtiyaç duymasıdır. Özellikle cinsel organın doğrudan uyarılması gerekir. Bu yaştaki erkekler duygu ve isteklerini eşleriyle paylaştıklarında daha tutkulu ve doyumlu bir ilişki yaşarlar. İlk gençlik yıllarında daha çabuk ve daha sert bir ereksiyon olmakla birlikte bu yıllar cinselliğin altın yılları değildir. Daha ileri yaşlarda ereksiyon süresi daha uzundur, daha iyi bir boşalma kontrolü vardır ve erkek eşini nasıl tatmin edeceğini bilmektedir.

Orta yaşta kadın ve erkeğin duygusal olgunluğu ve cinsel özgüvenindeki artışın etkisiyle cinsel yaşam daha zenginleşir. Onyıllarca da bu şekilde karşılıklı doyuma dayalı olarak sürebilir. Uzun yıllardır beraber olan çiftlerde yaşanan stres ve çatışmalar, sağlık sorunları, aile ve çocuklarla yaşanan krizler gibi pek çok faktör cinsel uyumu ve doyumu bozabilir. Yaşa bağlı değişiklikler ve monotonluk da eklenince çiftlerin genel mutluluk hallerinde bir azalma yanında cinsel uyum ve tatminleri de bozulabilir. Bu durumdaki çiftlerin cinsel terapiyle çok kısa zamanda cinsel sorunlarını aşması ve daha doyumlu bir cinsellik yaşaması mümkündür.

Adres: Kültür Mahallesi, Meksika Sokağı 1386 Sokak, No: 3/1 Yayla Apartmanı

Kat: 2 Daire: 4 Alsancak / İZMİR


Bir Cevap Yazın