Opt.Dilek Sarvanlıoğlu Kadın gücü ve yıllar süren bir hayal: Marka Adası Optik

Kısa süre içinde gözlük denilince akla gelen ilk adreslerden olan Marka Adası Optik Mağazaları, e-ticaret alanında da “gozlukadasi.com” ve “markaadasi.com” siteleriyle faaliyet gösteriyor. Her geçen gün hızla ivme kazanan ve 16 yıldır sektörde bulunan başarılı markanın sahibi Opt. Dilek Sarvanlıoğlu ile keyifli bir röportaj yaptık…

Opt. Dilek Sarvanlıoğlu
Opt. Dilek Sarvanlıoğlu

• Merhabalar Dilek Hanım, öncelikle sizi tanımak isteriz bize kendinizden bahseder misiniz?

Merhabalar, 1985 İzmir doğumluyum. 2003 yılında Bornova Anadolu Lisesi’nden, 2016 yı-lında ise Kâtip Çelebi Üniversitesi Optisyenlik Bölümü’nden mezun oldum. Evli ve bir çocuk annesiyim. Optik sektöründe 16 senedir yer alıyorum. 2014 yılından bu yana da işletme sahibi olarak Karşıyaka’ da iki şube ile Marka Adası Optik’te faaliyetler yürütüyorum. Marka Adası Optik çatısı altında faaliyet gösteren Gözlük Adası e-ticaret sitesiyle Türkiye’ye ve yurtdışına hizmet vermekteyiz.

logo

•  Sektördeki başarılarınız aşikar, çok kısa sürede tanınmış bir marka haline geldiniz…

Evet, bahsettiğim gibi sektördeki 16 yıl boyunca işin her kademesinde görev aldım. Çekirdekten yetişen biri olarak işletme açma-ya karar vermem kendi adıma ‘olgunlaşma’ sürecini tamamlamamla gerçekleşti. Bir kadın girişimci olarak tabi ki bazı zorluklar çekmiş olsam da asla pes etmedim, mücadelemi bilgi ve tecrübelerime inanarak yaptım. Optik sek-törü yeniliklere açık bir sektör… İşimizin içerisinde hem sağlık, hem de ticaret bir arada yürüyor. Teknolojik gelişmelerle birlikte her sezon yenilenen moda trendleri devamlı aktif bir çalışma hayatı sunuyor. Optik sektörü, bu işi bilenler için büyüme açısından en cazip sektörlerden biri…

DSC_0826

• Marka Adası Optik firmanızın marka değeri oldukça güçlü, müşterilerin sizi tercih etme-sindeki etkenler nelerdir?

Yıllardır fizibilitesini yapmış olduğumuz bir noktada mağaza açmamız aslında tesadüf değildi. Karşıyaka, İzmir’in gözbebeği ilçelerinden biri… Ancak rekabetçi fiyat avantajlarımız bize sadece Karşıyaka’dan değil, İzmir’in her yerinden gelen müşteri talepleri ile tanıştırdı, bugünkü mağaza datalarımıza baktığımızda tüm İzmir’e hitap ediyor olmamız gerçek bir başarı sonucudur. Hayalim olan Marka Adası Optik hayata geçtiğinde biz kendimizi yeni işletme sahibi gibi değil sektördeki dene-yimlerimizle aynı yerde uzun yıllardır hizmet veriyormuş gibi, doğru hizmet, doğru ürün, doğru fiyat üçlemesiyle herkese sunduk. Bunun dışında alışveriş esnasındaki deneyimli personel, güler yüzlü hizmet, kaliteli ürün ve satış sonrası destek sunma anlayışımız müşterilere güven sağlayarak kalıcı müşteri portföyü oluşturmamızı sağladı. Biz pahalı ürün, ucuz hizmet satmaktansa, uygun fiyata ürün, pahalı hizmet satmayı tercih ettik. Bu yüzden hizmetlerimize fiyat belirleyemedik, önceliğimiz mutlu müşteri ve profesyonel hizmetti, görüyoruz ki bunu başardık.

• Marka Adası Optik’in nerelerde şubeleri bulunuyor?

İlk mağazamızı 2014 yılında Karşıyaka’nın en eski tıp merkezlerinden Zübeyde Hanım Tıp Merkezi’nin karşısında, ikinci şubemizi de Aralık ayında yine yakın lokasyonda tercih edip Karşıyaka Çarşı’da Akbank Sokağı’ndaki Karşıyaka Göz Hastanesi’nin yanında açtık. Bu mağazanın İzmir’in en büyük gözlük mağazalarından biri olduğunu söyleyebilirim. İki mağazamız da hastaneye yakın, aynı zamanda da cadde mağazası olduğu için hem optik hem de güneş gözlüğü konusunda ayrıcalıksız hizmet verebiliyoruz.

DSC_0767

• Marka Adası Optik sizce sosyal medyada neden bu kadar güçlü?

Toplum içindeki kullanım oranı her geçen gün artan sosyal medyanın sağladığı avantaj-ları ticaretimize eklemek kolay olmadı. Marka Adası Optik olarak, uzakları yakın eden haberlerden tutun da hayatımızın her saniyesi haline gelen sosyal medyada biz de tüm gücümüzle kendimizi yansıttık. Müşterilerimiz ve takipçilerimiz sosyal medya hesaplarımızdan kampanyalarımızı, modayı, trendleri, yeni gelen ürünlerimizi, reklam filmlerimizi, farklılıklarımızı ve en önemlisi de kalitemizi çok rahat takip edebiliyorlar. Şu an İzmir’deki sosyal medya etkileşim oranımız ile optik sektöründe ilk sıradayız, İzmir’de reklamları-mıza denk gelmemiş kişi sayısı çok azdır.

• E-ticaret alanında hizmet verdiğinizi belirtmiştiniz, biraz bahseder misiniz?

E-ticaret alanında şu anda “gozlukadasi.com” ve “markaadasi.com” olmak üzere iki sitemiz bulunuyor.com’, ‘hepsiburada.com’, ‘gittigidiyor.com’, ‘ePttAVM’, ‘Amazon’ gibi en çok tercih edilen ve güvenilir alışveriş sitelerinin veya adını sayamadığımız onlarca irili ufaklı e-ticaret firmalarının da gözlük kategorisinde ana tedarikçileri durumundayız. E-ticaret ağında ürünlerimizi sadece Türkiye içine değil yurtdışına da gönderiyor olmaktan mutluluk duyuyoruz. E-ticarette gözlük sektöründe Türkiye’nin en prestijli ve güçlü firmaları arasında yer alıyor olmamız bizi her geçen gün daha da ileri hedeflemeler yapmaya sevk ediyor.

• Marka çeşitliliğiniz çok fazla, mağazalarınıza baktığımızda birçok marka ve çeşitli kampanyalar görüyoruz, bunlardan bahseder misiniz?

Tüketici artık daha bilinçli, araştırıyor,geziyor, çeşitli reklamlardan marka ve fiyat konusunda bir öngörüye sahipler. Bizde bu konularda piyasa fiyatlarını sürekli takip eden, çeşitli kampanyalarla müşteriye en iyiyi ve en uygun fiyatı vermeyi amaçlayan bir firmayız. Bu durum müşterilerimizi bize yönlendiren en önemli etkenlerden biri sayılabilir. Ürün çeşitliliğimize gelince; Rayban, Juliano, Fendi, Calvin Klein, Carrera,  Burberry, Salvatore Ferragamo, Chopard, Miu Miu, Armani, Vogue, Lacoste, Polo, Nike gibi dünya markalarına yer verdiğimiz gibi optik ve güneş gözlüğünde daha ekonomik ve yerli marka ürünlerimiz de mevcut…

DSC_0742

• Optik camlar işinizin sağlık açısından en önemli parçası, bu konuyla ilgili okuyucularımızı biraz bilgilendirir misiniz?

Ben optisyenim, başta da belirttiğim gibi hem alaylı hem de okullu olmak bizim sektörümüzde önemli bir rol alıyor. Optik işlerimizde birkaç önemli ana noktalar bulunuyor. Bunlar; reçeteye, kişiye ve seçilen çerçeveye göre doğru cam seçimi, görme işleminin kusursuz olması için doğru odaklama ve son olarak optik camların doğru montajlanmasıdır. Ben sektöre girdiğimde hala cam odaklanması ve montajlanması manuel cihazlar ve bol insan gücüyle emeğine dayanıyorken, günümüzde bu iş tamamıyla makineleşmeye yani teknolojiye yöneldi. Bu durumun yaptığımız işte hata oranını sıfıra indirdiğini söyleyebilirim. İçerisinde bulunduğum süreçte sektörümüz teknoloji ile birlikte inanılmaz bir yol katetti. Firmamızda optik işi bir sistemsel düzen üzerinde kusursuz işliyor. Biz dünyanın en büyük gözlük cam üreticisi olan Fransız Essilor’un ana bayisi konumundayız. Türkiye’de çalıştıkları birçok optik firması olmasına rağmen bizi diğer firmalardan ayıran en önemli özelliğimiz bu markanın İzmir’de bulunan iki özel noktasından biri olmamız. İki şubemiz de “Essilor Special Point” olarak hizmet veriyor. Bu da demek oluyor ki; bir reçeteyle mağazalarımıza optik gözlük almak için başvurduğunuzda almış olduğunuz hizmet Avrupa standartlarındadır. Kullanmış olduğumuz odaklama cihazımız Essilor V Scope sıfır hata ile kişisel odak alabilen piyasadaki tek cihaz. Her optik müşterilerimizden bu ölçüm alınmadan sipariş dahi kabul etmiyoruz. Aynı şekilde bu cihaz üzerinden Essilor’a iletilen kişisel ölçüleriniz ile üretilen camlarımızda size özel garanti kartları ve güvence sertifikasını iletiyoruz. Aynı zamanda kişisel olarak üretilen camlarımızı 1 yıl boyunca kırılma, çalınma ve çizilmeye karşı Anadolu Sigorta işbirliği ile ücretsiz sigortalıyoruz. Yani ciddi rakamlar tutan özel üretim camlarınız kırıldığında, kaybolduğunda ya da çizildiğinde ücretsiz olarak tarafımızca yenileniyor.

• Marka Adası Optik olarak önümüzdeki yıllarda gerçekleştirmek istediğiniz hedefleriniz nelerdir?

Aslında en büyük hedefimiz mağazalarımızdan içeriye giren her müşterimizin yıllar boyunca gözünün önünde olmak. Önümüzdeki kısa vadeli planlarımızın neredeyse tamamını gerçekleştirdik. Uzun vadeli planlarımızda alt yapıları tamamlayarak ilerliyoruz ki önümüze çıkan diğer fırsatlara da alt yapıda destek olsun. Yoğunlaşmaya devam ettiğimiz e-ticaret faaliyetlerimizle şu anda Türkiye’nin en iyi alışveriş siteleriyle çalışıyor da olsak bunlara yenilerini ekleme sürecindeyiz. İmza sürecinde olduğumuz iş ortaklarımıza karşılıklı taleplerimizi sunduk. Sürecimiz tamamlandığında şu an halihazırda Avrupa’ya pazarladığımız ürünlerimizi Körfez ülkelerine, Arap ülkelerine de pazarlayarak büyük bir adım daha atmış olacağız.


Bir Cevap Yazın