OP. DR. MEHMET SUCUBAŞI: “BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI HEYKELTRAŞLIĞA BENZER”

Son yıllarda estetik ameliyatlar ülkemizde oldukça popüler hale geldi. Özellikle burun ameliyatları söz konusu olduğunda yurt dışından da pekçok hasta ülkemize geliyor. Ancak burun, kişinin hem nefes almasını sağlayan hem de yüzde ilk dikkat çeken detaylardan biri. O yüzden burun estetiği son derece önemli. Bu konuda merak ettiğimiz tüm soruları Burun Estetiği ve KBB Uzmanı Op. Dr. Mehmet Sucubaşı’na sorduk…

DSC_0724

Op. Dr. Mehmet Sucubaşı’yı ve Rinoplasti Clinic’in yolculuğunu öğrenmek isteriz. Bize çalışmalarınızdan ve serüveninizden bahseder misiniz?

Yaklaşık 16 yıllık kulak burun boğaz uzmanıyım. 5 yıl devlet hastanesinde görev aldıktan sonra 10 yıl da farklı özel hastanelerde KBB uzmanı olarak çalıştım. Son 5 yıldır ağırlıklı olarak yüz estetik uygulamaları ve Rinoplasti (burun estetiği) ameliyatları yapıyorum. Hastalarıma daha kaliteli hizmet vermek ve daha fazla zaman ayırmak için 6 ay önce kendi kliniğimi (Rinoplasti Clinic) İzmir Mavişehir’de açtım.

Merkezinizde hangi uygulamaları ve hizmetler veriyorsunuz?

Merkezimizde kulak burun boğaz ile ilgili her türlü muayene, detaylı endovizyon görüntüleme sistemi ile yapılıyor. Rinoplasti öncesi hastalarımızın muayenesini ve ameliyat öncesi burun değerlendirmelerini yapıyorum. Ayrıca medikal estetik birimimizde botox, dolgu, iple yüz askısı, cilt bakımı, PRP, altın iğne radyofrekans ve mezoterapi uygulamalarını yapıyoruz.

İzmirliler sizi en çok hangi konularda ziyaret ediyor?

Hastalarım ağırlıklı olarak burun estetiği, kulak estetiği, yüz bölgesi dolgu ve botox, iple yüz askısı ile şikayetleri veya talepleri ile ilgili bizi ziyaret ediyor.

Bize ekip üyelerinizden de bahseder misiniz?

Ekibimde hastalarımızın ameliyat öncesi ve sonrası her türlü problemleri ile ilgilenen asistanım, ameliyatlara ve klinikte lokal müdahalelere yardımcı hemşire ve medikal estetik uygulamalar için estetisyenimiz bulunuyor.

İzmir yaz aylarında çok sıcak oluyor. Yaz öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken uygulamalar neler?

Hangi uygulamalar sonbaharda yapılabilir? Yüz bölgesi PRP ve dermapen gibi uygulamaları yaz dönemi önermiyoruz. Ameliyatları yaz-kış her dönem yapıyoruz ama yaz dönemi olunca 6 hafta kadar güneş gözlüğü kullanmamak gerek. 1 ay denize ve havuza girmeyin ve güneşten korunun diyoruz.

Hastalarınızla iletişimde hangi kanallardan faydalanıyorsunuz?DSC_0741

İletişim için telefon, Facebook, Instagram, ve web sayfası gibi sosyal medya uygulamalarını kullanıyoruz.

Sosyal medyanın toplumdaki estetik algısı ve sağlık konularında ne gibi etkileri olduğunuz düşünüyorsunuz?

Son 5 yılda yayılan sosyal medya paylaşımları özellikle instagram, selfie gibi uygulamalar kişilerin estetik ile ilgili taleplerini artırdı. Tabii ki önemli olan doğru paylaşımlar ile hastaları yanıltmadan doğru bilgilendirme yapmak.

Mesleğe başladığınızdan beri ne gibi değişiklikler gözlemlediniz?

Özellikle teknolojik gelişmeler için neler söylersiniz? Özellikle estetik alanında son 10 yılda hem cerrahların işini kolaylaştıran hem de ameliyat sonrası iyileşmeyi hızlandıran birçok yöntem ve teknolojik cihaz üretildi. Bunlardan en önemlisi ultrasonik rinoplastide kullanılan bir cihazdır… Bu sayede ameliyat sonrası daha az morluk ve şişlik olmakta, buna bağlı sosyal hayata dönüş daha hızlı olmaktadır.

Bir doktor olarak mesleğinizde önceliğiniz nedir?

Bir hekim olarak önceliğim hastalarıma en kaliteli hizmeti sunmak ve hızlı bir şekilde ameliyat sonrası iyileşmeyi sağlamaktır. Tabii ki bir doktorun en önemli görevi hastalarına zarar vermeden doğru uygulamalar yapmasıdır.

Her alanda olduğu gibi işin ehli insanlara uygulama yaptırmak önemli. Ancak günümüzde pek çok alandan kişinin özellikle estetik ve dermokozmetik uygulamaları gerçekleştirdiğini görüyoruz. Bunlar için neler söyleyebilirsiniz?

Günümüzde maalesef doktor olmayan birçok kişi kendini estetikçi olarak tanıtarak insanlara hiçbir anatomi bilgisi olmadan çeşitli medikal estetik uygulamalar yapıyor. Buna bağlı komplikasyonlarla çok sık karşılaşıyoruz. Bu komplikasyonların bazılarının geri dönüşü maalesef olmuyor. O yüzden enjeksiyon şeklinde olacak her türlü uygulamayı mutlaka bu işin ehli hekimlere yaptırmlarını öneririm.

Bir uzman olarak insanlara baktığınızda yüzlerinde ve vücutlarında her kusuru farkediyor musunuz?

Her kusurun düzeltilmesi gerekiyor mu sizce, güzellik bir bütün müdür? Ben yüz güzelliğini bir bütün olarak görüyorum. Hastalarım bana geldiğinde, örneğin burun estetiği için gelmişse bile kişinin yüzünde altın oranı bozan dudak, çene, yanak ve göz kapağı gibi bölgelerde sorun varsa buralara da uygulama önerebiliyorum.

Yüz ve boyun estetiğini bir heykeltraşlık olarak görmek doğru mu sizce?

Burun estetiği ameliyatı kesinlikle bir heykeltraş gibi bir yapıyı yeniden şekillendirmeye benziyor. Hatta burun estetiği öncesi heykel dersi almak buruna sanatsal bakış açısı getirir.

DSC_0744Hastalarınız daha ziyade kadınlardan mı oluşuyor?
Burun ve yüz estetik uygulamaları için gelen hastalarımızın çoğu kadın olmakla birlikte son yıllarda erkek hastalarımızda da bu konuda talep artışı görmekteyiz. Benim hasta portföyümün yüzde 70’ini kadın, yüzde 30’unu ise erkek hastalar oluşturuyor.

Özellikle yüzde ifadelerin değişmemesi ve doğal kalması nelere bağlı?

Ben yüz bölgesinde bazı şeylerin karakteristik özellikler olduğunu düşünüyorum. Özellikle burun en önemlisi bence. Bazı burunlar var ki kendi doğallığı ile kişinin yüzünde daha hoş duruyor ve ben bu kişilere ameliyat önermiyorum. Ameliyat hastalarımız da artık estetikli değil doğal görünen burun istiyorlar. Benim uygulamalarım da doğallıktan yana oluyor.

Estetik ameliyat, kişilerde nasıl bir psikolojik etki yaratıyor?

Kişi aynaya baktığında beğenmediği bir yerini takıntı haline getirirse psikolojik olarak sorunlar yaşayabiliyor. Ameliyat olan hastalarımda gözlemlediğim en önemli şey ameliyat sonrası özgüvenleri artıyor ve sosyal yaşamda insan ilişkileri artıyor. Hastalarımı böyle görünce ben de doğal olarak çok mutlu oluyorum…

Adres: Yalı Mah. 6507 Sok. No: 5 K: 3 D: 6 Atakent Karşıyaka-İzmir/ Ins: drmehmetsucubasi www.mehmetsucubasi.com – Tel: 0534 681 83 61


Bir Cevap Yazın