Mutfağımızın Gizli Hazineleri – 2

gülden-köşe1

Geçen hafta mutfağımızdaki gizli hazineden yani besleyici değeri yüksek kurubaklagillerden bahsetmiştik. Baklagiller o kadar zengin bir grup ki bu hafta bu geniş ailenin diğer üyelerini tanımaya ve sofralarımızda yer açmaya devam ediyoruz.

Kuru fasulye

Kuru fasulye; kurubaklagiller içinde en çok tükettiğimiz üçüncü besindir. Ülkemizde kişi başına yıllık 3 kg kuru fasulye tüketilmektedir. Mineral ve vitaminler açısından zengindir. Demir, magnezyum, selenyum, potasyum, kalsiyum, fosfor, çinko, folat, B1, B2, B3, B6 ve E vitaminleri ile içermiş olduğu değerli vitamin ve mineraller ile vücudumuza da oldukça faydaları bulunmaktadır. Kurubaklagiller demir minerali açısından zengindir ancak vücutta emilimi azdır. Çünkü hem olmayan demirdir. Vücuttaki emilim oranı yüzde 2-15 arasındadır. Oysa ki hem demir olan kırmızı etin vücuttaki emilimi yüzde 15-25 arasındadır.

Kurubaklagillerdeki demirin emiliminin artması için salata gibi C vitamininden zengin besinlerle tüketilmelidir. Kuru fasulye içerdiği vitamin ve minerallerle;

* Kalp dostudur.

* İçerdiği lifler ile sindirim sistemine faydalıdır (100 gramda 32 gram diyet lifi içerir.)

* Folik asit ve demir içeriğinden dolayı gebelik planlamasında ve hamilelerin kullanımı için uygundur.

* Kemik sağlığı açısından önemli mineraller içerir.

* B vitaminlerinden zengin olması ile sinir sistemini destekler.

Nohut

Nohut; kurubaklagiller içinde yemeklerde en çok kullandığımız besinlerin başında gelir. Ülkemizde kişi başına yıllık 5-6 kg nohut tüketilmektedir. Gluten içermemesi nedeniyle un olarak özel beslenmesi gereken kişiler için sıklıkla kullanılmaktadır. Nohut unu ortalama yüzde 17 protein ve yüzde 42-45 oranında nişasta içeren önemli bir protein kaynağı olarak kabul edildiğinden dolayı ekmek ve tortilla gibi yüksek karbonhidratlı gıdaların zenginleştirilmesinde kullanılmaktadır. İçerdiği A, K, B1, B2, B3, B6 ve E vitaminleri ile demir, magnezyum, selenyum, potasyum, kalsiyum, fosfor, çinko, folat sayesinde besin değeri oldukça yüksektir. Ayrıca nohut tanelerinde A vitamini yüksek oranda, D vitamini ise orta düzeyde bulunmaktadır. İçermiş olduğu bu değerli vitamin ve mineraller ile vücudumuza da oldukça faydaları bulunmaktadır. Bol miktarda lif içerir. Cilt için faydalıdır. Menopoz döneminde tüketildiğinde menopoz etkilerini hafifletir. Sindirim sistemine, kalp sağlığına, sinir sistemine, kemik sağlığına olumlu etkileri vardır. Nohutun yeri mutfaklarımızda çok ayrıdır. Birçok yemek nohut ile zenginleştirilir. Mezelerde, salatalarda kullanılır. Un haline getirilerek unlu mamuller yapımında kullanılır. Filizlendirildiğinde besleyici değeri daha da artmaktadır.

Yeşil Mercimek

Yeşil mercimek kurubaklagiller içerisinde besin öğeleri yönünden oldukça zengin ürün grubunda yer alır. Özellikle demir, selenyum, diyet lifi ve protein açısından zengindir. Aynı zamanda magnezyum, çinko, potasyum, folat, kalsiyum, e vitamini, B1, B2, B3 vitaminlerini içerir. Benim için de çok önemli bir yere sahiptir. İçerdiği yüksek K vitamini ile benim gibi kanında pıhtılaşma sorunu yaşayan birçok kişiye şifa olmuştur. Yeşil mercimek birçok yemekte kullanılarak yemeklerin besin içeriğini zenginleştirir. Çorbalara, pilavlara, sebzelere, salatalara ekleyerek de yeşil mercimeği kullanabilirsiniz.

İçermiş olduğu vitamin ve mineraller ile ;

* Kas yapısının güçlenmesine destek olur

* Sindirim sistemine iyi gelir

* Sinir sistemine destek olur

* Kalp rahatsızlıklarında, osteoporozda ve hamilelikte vücudu destekler.


Bir Cevap Yazın