Mor renkli yiyeceklerin mucizesi

mor renkli yiyecekler 1

Vücudumuzun günlük vitamin, mineral, lif ihtiyacının karşılanması ve genel sağlığımızın korunmasında mor renkli yiyeceklerin önemi büyük.

Sağlıklı beslenmede asıl amacımız, tek tip beslenme yerine çeşitli ve zengin içerikli beslenmektir. Tabaktaki besinlerin kalorisi kadar, renkleri de bu konuda oldukça önem taşır. Ne kadar renkli ve çeşitli beslenirseniz besinlerin gücünden de o kadar faydalanmış olursunuz.

Yüksek konsantrasyonlu güçlü bitki bileşikleri sayesinde, doğal mor besinler çok çeşitli sağlık yararları sunar. Mor renkli besinlerin en önemli bileşenleri antosiyaninlerdir. Bu antioksidan bileşik, hücreleri hasardan koruyan ve hücre yaşlanmasını geciktiren özelliklere sahiptir. Mor yiyeceklerin bazı faydaları ise şöyle;

Kanseri önlüyor: Araştırmalar mor gıdaların kanseri önlediği yönündedir. Araştırmalar yaban mersini, karadut gibi meyvelerin içeriğinde bulunan maddelerin kanser hücrelerini belirli oranda yok ettiğini göstermektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor: Mor yiyecekler özellikle kışın tüketilmesi gereken gıdalar olarak öne çıkıyorlar. Çünkü mor yiyecekler bağışıklık sistemini güçlendiriyorlar. Vücut direncini arttırarak antibiyotiksiz bir kış için önemli bir seçenek oluyorlar.

Detoks etkisi yapıyor: Mor yiyecekler tam anlamıyla antioksidan deposu oldukları için, yüksek oranda vücutta bulunan toksinleri atmaya yardımcı oluyorlar. Yaptıkları bu detoks etkisi aynı zamanda zayıflamaya da yardımcı oluyor.

Kalp sağlığına iyi geliyor: Bu faydaların yanı sıra antosiyaninler kişinin kalp sağlığını önemli ölçüde koruyor. Kan damarlarını ve kalp kaslarına iyi geliyor; bu sistemleri yeniliyor ve hasar gören dokuları onarmayı sağlıyor.


Bir Cevap Yazın