Menopozda beslenme

didem dereli divamagazinMenopoz, kadınların ortalama 45-55  yaşları arasında tanıştığı normal bir dönemdir ve bu dönemde vücudunuzdaki değişikliklere kulak vermeniz gerekir. Beslenme alışkanlıklarınızda yapacağınız değişiklikler sayesinde bu süreci çok daha rahat geçirmeniz mümkün!

Kemiklere dikkat

Östrojen seviyenizin azalması sebebiyle kemiklerinizin daha fazla desteğe ihtiyacı olacaktır. Bunun için kalsiyum, magnezyum, D ve K vitamini yönünden zengin besinleri daha fazla tüketmelisiniz. Magnezyum içeriği açısından kuvvetli olan kuruyemişler, kalsiyum için süt ürünleri (günde 3-4 porsiyon), K vitamini içinse yeşil yapraklı sebzeler oldukça idealdir. Ayrıca kafein, sodyum ve hayvansal proteinleri azaltmak kalsiyum deponuzu korumanıza yardımcı olacaktır

Cilt sağlığınızı koruyun

Cildin kurulaşmasını önlemek için E vita-mini içeren badem, kabak çekirdeği ve kuru baklagillerden faydalanabilirsiniz. Ayrıca derinin yağ tabakasını ve nemini korumada omega 3 oldukça etkili bir besin içeriğidir. Soya, yumurta ve somon balığı kaliteli omega 3 kaynaklarıdır.

Tuz ve alkolü kısıtlayın

Sıcak basmasından şikayetçiyseniz alkol, çikolata ve baharatlı besinlerden uzak durun. Bu tarz besinler sıcak basmalarını tetikleyebilirler. Özellikle akşamları (daha rahat bir uyku için) tüketmemeye özen gösterin. Ayrıca alkol dehidrasyona sebep olduğundan, vücudunuzdaki su dengesini korumanızı zorlaştıracaktır. 51760808 - happy matured woman eating healthy food

Şekerli besinleri atıştırmalık olarak kullanmayın

Bu besinlerin glisemik indeksi yüksektir ve ani halsizliklere neden olurlar. Bunun yerine yüksek kolesterolün önüne geçmek ve kabızlığı önlemek için tercihinizi lifli gıdalardan yana kullanın.

Günlük ortalama 25-30 gram lif tüketimi ideal olacaktır.

Fazla fosfor kemiklerde kalsiyum ve magnezyum kaybına, fazla protein de benzer şekilde kalsiyumun idrarla atılmasına neden olarak osteoporoza zemin hazırlayabilir, kararında tüketin.Bilinçli beslenme ile menopozun olumsuz etkilerini hafifletmek hiç de zor değil, sağlıkla kalın!

44751292 - old people healthy eating. portrait of a 50s indian mature woman eating fruits at home. indoor senior people living lifestyle.
.

Bir Cevap Yazın