MARRIAGE STORY’NİN YAPIMCISINDAN ÖDÜL ELEŞTİRİSİ: KADIN YÖNETMENLER NEREDE?

Yeni filmi Marriage Story ile çok konuşulan Noah Baumbach, 77. Altın Küre Ödülleri’nin kırmızı halı töreninde Variety ile gerçekleştirdiği röportajda Hollywood Yabancı Basın Birliği’nin yönetmen ve senaryo kategorilerinde kadın yönetmenlere yer vermemesine dikkat çekti ve bu yıl sevdiği filmlerin çoğunu kadın yönetmenlerin çektiğini belirtti.

Hatırlayacak olursanız 2018’de Altın Küre Ödülleri sahiplerini bulurken En İyi Yönetmen kategorisini duyurmak için sahneye çıkan Natalie Portman, bu sırada adaylarının tamamının erkek olduğunu vurgulamış ve önemli bir konuya parmak basmıştı. Aradan geçen iki yılın ardından bu konuya değişen bir şey olmadı.

77. Altın Küre Ödülleri’nde yönetmenlik ve senaryo dallarında yarışacak isimlerin tamamı erkeklerden oluşuyor. Ödül sezonunun öne çıkan filmlerinden Little Women’ın senarist ve yönetmeni Greta Gerwig, The Farewell ile Lulu Wang, Tom Hanks’li Beautiful Day in the Neighborhood’la Marielle Heller, Booksmart’la ilk uzun metrajına imza atan Olivia Wilde gibi adlarından övgüyle söz ettiren, ödül sezonunda da iddialı olacaklarını gösteren bu isimler, bu iki daldaki 10 adaylıktan herhangi bir tanesini alamadı.

Noah Baumbach: “Bu Yıl Sevdiğim Filmlerin Çoğunu Kadın Yönetmenler Çekti.”

greta-gerwig-noah-baumbach-filmloverss

77. Altın Küre Ödülleri’nin kırmızı halı töreninde yeni filmi Marriage Story ile çok konuşulan Noah Baumbach, bu konudaki tepkileri dile getirdi. Kırmızı halı töreni sırasında Variety ile bir röportaj gerçekleştiren Baumbach, gelen soru doğrultusunda kadın yönetmenlere adaylık verilmemesine dikkat çekti.

Bu yıl sevdiği filmlerin çoğunu kadın yönetmenlerin çektiğini belirten Baumbach, Greta Gerwig’in yönettiği Little Women’ı çok sevdiğini belirtirken; Lulu Wang imzalı The Farewell ile Joanna Hogg’un yönettiği The Souvenir filmlerini çok beğendiğini söyledi. Sinema sektöründe kadın yönetmenlerin iyi filmler çekmesinden büyük bir heyecan duyduğunu da dile getirdi.

Noah Baumbach’ın bu açıklamaları, Altın Küre açısından yıllar içinde büyük bir değişimin yaşanmadığını gözler önüne seriyor. Üst üste beşinci sene “En İyi Erkek Yönetmen” ödülünün sahibini bulacağı Altın Küre Ödülleri’nin tarihinde yalnızca Jane Campion, Sofia Coppola, Kathryn Bigelow ve Ava DuVernay’in yönetmenlik kategorisinde adaylık elde edebildiğini sözlerimize ekleyelim. Noah Baumbach’ın, Variety ile gerçekleştirdiği röportajı buradan izleyebilirsiniz.

Noah Baumbach on the #GoldenGlobes‘ lack of female director noms: “So many of my favorite movies this year were made by women” https://t.co/tcxMazubmB pic.twitter.com/J5o1JcRMSc

— Variety (@Variety) January 5, 2020


Bir Cevap Yazın