“Makine Hatıraları: Uzay” sergisi herkesi büyüledi

GENEL-(1)

Medya Sanatçısı Refik Anadol’un “Makine Hatıraları: Uzay” isimli sergisi, İstanbul’da sanat ve cemiyet dünyasının yoğun ilgisiyle açılışını gerçekleştirdi. Sergi 25 Nisan’a kadar gezilebilecek.

Dünyaca ünlü Medya Sanatçısı Refik Anadol’un “Makine Hatıraları: Uzay” sergisi Pilevneli Dolapdere’de 25 Nisan’a kadar sanatseverlerle buluşacak. Yoğun ilgi olan serginin açılışına sanat ve cemiyet dünyasının tanınmış isimleri katıldı. “Makine Hatıraları: Uzay”, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin özel desteğiyle; Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu BMW, İBB iştiraklerinden Kültür AŞ ve Samsung Galaxy S21 Serisi ana sponsorluğunda hayata geçti.

Los Angeles’taki Refik Anadol Studio’nun İstanbul’da bugüne kadar gerçekleşen en kapsamlı kişisel sergisi “Makine Hatıraları: Uzay”, astronomik araştırmaların insanlık tarihindeki yerini gözler önüne seren ve uzayla ilgili büyük veri kümelerine ışık tutan yeni bir kavramsal çerçeve sunuyor.

Sergi iki bölümden oluşuyor Sergi, “Hatıralar” ve “Düşler” başlıklı, birbiriyle ilişkili iki bölümden oluşuyor. Bölümlerin her biri insanlığın uzay keşiflerine farklı bir estetik perspektif ve tematik yönelimle yaklaşıyor. Anadol’un uzay araştırmalarıyla ilgili en son verileri görselleştirmek amacıyla başlattığı projeleri kolektif olarak tecrübe edilen sanatsal ifadelere dönüştüren bu bölümler, yapay zekanın görünmez bilgileri nasıl toplayıp açığa çıkardığını anlatan simülasyonlardan oluşuyor. Sergi 25 Nisan’a kadar sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

“Makine Hatıraları: Uzay”, evrenin derinliklerini keşfetmeyi amaçlayan bilimsel girişimler ve makine zekası kullanılarak yapılan görsel spekülasyonlar aracılığıyla, bilgi kümelerinin açık uçlu estetik olanaklara dönüştüğü alternatif bir veri evreni yaratıyor.

Yapay zekayı bir araçtan ziyade takım arkadaşı olarak gören medya sanatçısı Refik Anadol, bir süredir evreni, insan duyularını, makineleri ve belleği anlamak için kullandığımız, birbiriyle ilişkili anahtar kavramları, dijital sanat ve mimari merceğinden bakarak araştırıyor.


Bir Cevap Yazın