‘Living Together’ Zirvesi Düsseldorf’ta Gerçekleşti

Düsseldorf Belediye Başkanı Thomas Geisel’in ev sahipliğinde gerçekleşen konferansta küresel gelecekte, dünyadaki en önemli metropollerin mevcut meseleleri üzerine tartışmalar yapıldı.

Dosya67

Düsseldorf Belediye Başkanı Thomas Geisel’in ev sahipliğinde gerçekleşen konferansta küresel gelecekte, dünyadaki en önemli metropollerin mevcut meseleleri üzerine tartışmalar yapıldı. Küresel sorunlara yerel çözümler İlk olarak 2015 yılında Montreal’de 20’den fazla belediye başkanının katılımıyla gerçekleşen konferansta yerel yöneticiler deneyimlerini, çalışmalarını aktarmış ve çözüm önerilerini paylaşmıştı. Kentsel yaşamda daha iyi politikalar yaratma sözü veren yerel yöneticiler, yarının yaşanabilir şehirlerinin ilham verici vizyonunu birlikte oluşturmayı amaç edinerek etkinlikten en verimli şekilde ayrılmıştı.Bu yılki zirve boyunca atölye çalışmaları ile birlikte halk tartışmaları, basın toplantıları ve kültürel etkinliklerin gerçekleştiğini söyleyen Başkan Geisel konferansta elde edilen bulguların dijital olarak özetleneceğini söyledi, buluşmaya ev sahipliği yapmaktan mutlu olduklarını dile getirdi.

Tunç Soyer
Tunç Soyer

Çalıştayda belediye başkanları şehirlerindeki mevcut soruları masaya yatırarak, bu sorulara cevap aradı.30 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında 28 ülkeden 35’ten fazla katılımcıyı ağırlayan konferansa bu yıl İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de konuşmacı olarak katılarak İzmir hakkında, tarım, sağlıklı gıdaya erişim, ulaştırma, toplu taşı-ma, STK’lar ve ticari birlikler gibi konu başlıklarını içeren bir sunum gerçekleştirdi. Başkan Tunç Soyer, Düsseldorf Belediye Başkanı Thomas Geisel ile de ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Avrupa Türk İşadamları ve Sanayicileri Derneği (ATİAD) Başkanı Aziz Sarıyar ve uzun süredir Almanya ile İzmir arasında bir köprü kurulmasına ilişkin çalışmalar yürüterek projenin Türkiye ayağında koordinasyon sağlayan Diva Avrupa Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmeni Pakize Sükan da görüşmede yer aldı.

Tunç Soyer, Pakize Sükan, Thomas Geisel, Aziz Sarıyar
Tunç Soyer, Pakize Sükan, Thomas Geisel, Aziz Sarıyar

Başkan Tunç Soyer’den İzmir’e davet Başkan Geisel’i İzmir’e davet eden Soyer davetine olumlu yanıt aldı. Living Toget-her zirvesini çok verimli bulduğunu belirterek İzmir’in çevre, alt yapı, şehirleşme ve göçmen sorunu gibi konularda pek çok projesi olduğunu söyleyen Soyer, gelecek yıllarda zirveye ev sahipliği yapmak istediklerini dile getirdi. Düsseldorf ve İzmir için ortak projelerin gerçekleşebileceğini ifade eden Soyer;

Pakize Sükan,Aziz Sarıyar, Onur Eryüce, Müfit Tarhan
Pakize Sükan, Aziz Sarıyar, Onur Eryüce, Müfit Tarhan

“Living Together üyesi belediyeler ağına imza atarak biz de dahil olduk, bundan sonraki tüm toplantılarda yer alacağız. Şehirlerindeki sorunlara ortak çözümler sunmak amacıyla belediye başkanlarının bir araya geldiği Living Together zirvesine ev sahipliği yapmak istediğimizi belirttik ve olumlu görüşler aldık. Böylesi önemli bir buluşmanın şehirlere ve yerel yönetimlere oldukça faydalı olduğuna inanıyorum” dedi.

Tunç Soyer, Thomas Geisel
Tunç Soyer, Thomas Geisel

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Düsseldorf Belediye Başkanı Thomas Geisel’e İzmir’in simgesi olan Saat Kulesi temalı bir hediye takdim etti. Soyer’in hediyesini memnuniyetle kabul eden Başkan Geisel, dinlediği İzmir Saat Kulesi’nin hikayesinden de oldukça etkilendi.

IMG_1867
Pakize Sükan, Doruk Yalçıner

Bir Cevap Yazın