“Lipomatik Liposakşin“ Yağ Aldirmanin Kolay Ve Ağrisiz Yolu

Ufuk bilkay

Yağlanma nasıl meydana gelmektedir?

Aşırı yağlanmaya neden olan en önemli sebepler kötü beslenme alışkanlıkları, genetik yapı ve hareketsiz yaşam biçimidir. Erişkin yaşa gelmiş bir insan vücudunda yağ dokusunda bulunan yağ hücresinin sayısı sabittir. Yani ergenlik çağını geçmiş olanlarda kilo almakla yağ hücrelerinin sayısı artmaz, hücrelerin hacmi artar ve büyürler.

Aşırı yağlanmadan nasıl kurtulabiliriz?

Aşırı kilolardan kurtulmanın yolu ise, uygun beslenme alışkanlığı edinmek ve düzenli spor yapmaktır. Fakat vücutta özellikle; karın, bel, kalça, kol, bacak iç ve dış yanları diz çevresi, çene altı gibi bazı bölgelerdeki yağlanma diyet ve egzersiz yapmaya dirençlidir, genetik yatkınlık söz konusudur. Bu bölgelerde aşırı yağ birikimi diyet ve egzersiz ile çok az oranda giderilebilmektedir. Eğer ısrarla diyet ve spora devam edilirse vücudun genel metabolizması da bozulabilir. Yeteri miktarda diyet ve sporla yok olmayan aşırı yağ birikiminden kurtulmanın etkili yolu liposakşındır.

Liposakşın (vakumla yağ alma) ne amaçla yapılmalıdır?

Liposakşın (liposuction) genel anlamda bir zayıflatma ameliyatı değildir. Bedenimizin belli yerlerinde biriken inatçı yağ dokusunun yol açtığı, çıkıntı ve şekil bozukluklarının giderildiği, vücut konturlarını düzeltme ameliyatıdır. Liposakşında sadece vücudun genel konturlarından taşan yağ birikimleri alınır. Hacmi artmış yağ hücreleri vücuttan uzaklaştırılarak mevcut yağ hücrelerinin sayısı da azaltılmış olur.

Kaç çesit liposakşin yöntemi vardır?

Vücuttan yağ almak için uygulanan çeşitli yöntemler vardır. Klasik liposakşında negatif basınç uygulayarak kanüller yardımı ile yağın dışarı alınması amaçlanmaktadır. Uygulama sırasında yağı çekebilmek için kanüller ileri geri hareket ettirilir. Bu hareket, ameliyat sonrasında ödemin artmasına, morluğa ve ağrı oluşmasına neden olabilir. Normal hayata dönebilmek için belli bir zamanın geçmesi gerekir.

Lipomatik liposakşın nedir?

Lipomatik liposakşın tamamen mekanik bir yağ alma yöntemidir. Kullanılan kanüller çok ince ve özel kanüllerdir. Uygulama sırasında bu kanüllerde özel bir dalga hareketi oluşur. Bu dalga hareketi hem yağları çözmek için sıvı verirken, hem de çözülmüş yağları vücut dışına alırken kullanılmaktadır. Dolayısı ile sıvı verme ve yağı alma sırasında, kanüllerin vücut içinde ileri geri hareket ettirilmesi gerekmemektedir. Cerrah sadece bu kanüllere yön vermekte ve herhangi bir efor sarfetmesine gerek kalmamaktadır. Bu dalga hareketi masaj benzeri bir etki yarattığı için vücutta mutluluk hormonu olarak bilinen endorphin salgılanmasını sağlar. Buna bağlı olarak infrasonik liposakşında ağrı ya çok minimal olmakta ya da olmamaktadır.

Deri ile kas tabakaları arasında fibroz bantlar vardır. Yağlanma nedeniyle oluşan deri sarkmasına bağlı olarak bu bantlarda da uzama olur. İnfrasonik liposakşının yarattığı bu özel dalgalanma hareketi fibroz bantların yapısını bozmadan ve parçalamadan, mikrotravma ile iyileşme başlatır. İyileşmenin sonucu olarak kollajen ve elastin artımına bağlı uzamış bantların boyu kısalır, böylece yağlanmaya nedeniyle sarkan deride de ciddi oranda sıkılaşma ve toparlanma meydana gelir. İnfrasonik liposakşının bu avantajı mini karın germe gerektirecek düzeyde sarkması olan bazı hastalarda mini karın germe işlemine gerek kalmadan, bir çok hastada tatmin edici toparlanma ve sıkılasma avantajı sağlayabilmektedir. İnfrasonik liposakşınn sırasında kanüller eforlu bir şekilde ileri geri hareket ettirilmediğinden ağrı, ödem ve morluk ya çok çok azdır ya da hiç oluşmaz. Buna bağlı olarak iyileşme dönemi oldukca kısadır. Kişiler 2 veya 3 günde iş hayatına geri dönebilecek kadar iyileşme göstermektedirler. Buna bağlı olarak korse kullanım süresi de da kısa olmaktadır.

İnfasonik liposakşın genelde ağrısız bir uygulama olduğu için bazen genel anestezi veya spinal anesteziye gerek kalmadan, sadece lokal anestezi ve damardan sedasyon uygulayarak çok miktarda yağ alınabilmekte ve hastalar aynı günde, uygulamadan kısa bir süre sonra evlerine dönebilmektedirler. Lipomatik liposakşın olarak da bilinen infrasonik liposakşın sırasında vücutta herhangi bir ısı meydana gelmemektedir. Isı oluşmadığı için lazer lipoliz veya vaser liposakşındaki gibi ciltte istenmeyen yanıkların görülme riski de yoktur. Kısaca özetlemek gerekirse; infrasonik liposakşın, lokal anestezi veya damardan hafif bir sedatif verilerek yapılabilen, çok miktarda yağın alınabileceği karın, bel, basen, bacak ve diz içleri, kol ve gıdı gibi bölgelerde uygulanabilen, deride ciddi sıkılaşma ve toparlanma sağlayan, ağrısız, iyileşme periyodu çok hızlı ve kısa olan, deride yanık oluşturma riski olmayan etkili bir liposakşın yöntemidir.


Bir Cevap Yazın