Kışın bile açık havadaymış gibi; kış bahçeleri

kış-bahçeleri-2

Şehrin ortasında bile doğandaymış hissi veren kış bahçelerini daha rahat kullanabilmek için birkaç dekorasyon fikrini sizler için derledik.

Doğanın değerini bir kez daha anladığımız şu günlerde yeşilliği daha çok özler olduk. Bahçeli bir evimiz olamasa bile huzuru bulabileceğimiz kış bahçelerimizi dekore edip sıcak ortamlar oluşturabiliriz. Güneş ışığının eve dolmasını sağlayan ve çiçeklerle yeşillenen kış bahçeleri, havanın soğumasıyla keyifsiz hale gelebiliyor. Bu odaları sonbahar ve kış aylarında kullanmaya devam etmek için, sıcak ve rahat bir alan yaratmaya yardımcı olacak bazı pratik kış bahçesi dekor fikirlerini derledik.

Perde veya jaluzi asın

Kış bahçenizin pencerelerine perde ya da jaluzi asmak soğuk havalarda oda ısısının korunmasına yardımcı olur. Bu alanları yıl boyu kullanmak istiyorsanız daha nötr ve açık renkler tercih edebilirsiniz. Örneğin; yumuşak griler, sıcak sarılar veya yatıştırıcı griller… Mümkünse, ısıyı korumak için tabandan tavana seçenekleri seçin. Yazın ise bunları bağlayarak farklı bir ambiyans yaratabilirsiniz.

Dekoratif halılar

Kış bahçesinde halılar, otantik kilimler ayak altında sıcaklık katmak için harika fikirlerdir. Oda sıcaklığının korunmasına yardımcı olmanın yanı sıra, genel oda tarzını bir araya getirirler. Alanın dekorasyonuna göre doğru görünümü bulmak için şekil, renk, doku ve boyutla oynayabilirsiniz.

Rahat parçalar

Odaya rahat battaniyeler, minderler ve örtülerle fazladan bir sıcaklık katmanı ekler. Yumuşak, pofuduk dokuya sahip ve sıcak toprak tonları, yosun yeşili gibi renklerdeki dokuları tercih edbilirsiniz. Bu bazen bir koltuk, yorgan, battaniye olabilecekken bazen de yastık, dekoratif ürünler de olabilir.

Sıcak aydınlatma

Güzel ışıklarla sıcak ve davetkar bir atmosfer yaratın . Sert aydınlatma kapalı ve karanlık havalarda yorucu olabilir. Bunun yerine abajurlar, lambaderler, tavandan asılı lambaları tercih edebilirsiniz. Alternatif olarak, ışık parlaklığını kısıp açabileceğiniz dimmerli elektrik anahtarları kullanırsanız ihtiyacınıza göre ışığın yoğunluğunu ayarlayabilirsiniz.

Isı kaçaklarını önleyin

Isının çoğu kapı ve pencere çerçevelerinden kaçar. Bu nedenle ısıyı içeride ve soğuğu dışarıda tuttuğunuzdan emin olmak için bu alanların etrafına hava akımı tutucular yerleştirin. Kapı ve pencerelere ısı kaybı önleyici bantlar çekebilirsiniz.

Aksesuarlar ve kokular

Kış bahçesinin vazgeçilmezleri ise bitkilerdir. Burası için nergis ve sümbülün yanı sıra fesleğen, biberiye, kekik ve dereotu gibi otları yetiştirmek güzel olabilir. En düşük ve en yüksek sıcaklığa ayrıca sulama miktarınıza göre bitki seçimi yaparsanız ömürleri daha uzun olur. Odanın aldığı güneş ışığını da hesaba katmayı unutmayın. Bunun yanında dekor olarak kurutulmuş çiçeklerden çelenkler veya kokulu mumlar da kullanabilirsiniz.

Ufak bir ısıtıcı ekleyin

Kış bahçeniz hala yeterince sıcak değilse bir ısıtıcı koymanız gerekebilir. Eğer odanız büyükse biro dun sobası bile kurabilirsiniz. Böylece kısa sürede odanız ısınır. Hatta yakacağınız odunları elma veya kiraz gibi kokulu ağaçlardan seçerseniz odun ve meyve kokuları verirler. Keyif yapmak için küçük bir Alana odun depolamanız yeterli olabilir.


Bir Cevap Yazın