İzmir’in ünlü ve başarılı diyetisyeni Görkem Mercan neler anlattı?

Yazın rehaveti ile aldığımız kilolar, yaz bitmesine yakın başımıza dert oldu. Şimdi artık o fazla kilolara veda etme zamanı… Ama yanlış bildiğimiz yöntemler, sağlıksız kilo kaybına ve ciddi risklere yol açabiliyor. Bu haftaki konuğumuz Diyetisyen Görkem Mercan. Folkart Towers’ın ilk ve tek beslenme kliniğinin kurucusu Görkem Mercan ile sağlıklı beslenme hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.
Sayın Görkem Mercan, kendinizden ve çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
Eğitimimi Hacettepe Üniversitesi eğitim program çerçevesinde Yakındoğu Üniversitesi’nde tam burslu olarak başarı ile tamamladım. Eğitim hayatım boyunca, çeşitli üniversite ve eğitim araştırma hastanelerinde görevde bulundum. İlk olarak İzmir Karşıyaka’da, daha sonra Alsancak’ta ve son olarak da Bornova’da özel kliniklerde çalıştıktan sonra Folkart Towers’ın ilk ve tek beslenme ve diyet kliniği olan “Diyetisyen Görkem Mercan Beslenme Eğitimi ve Diyet Danışmanlığı Merkezi”ni kurdum. Halen çalışma hayatımı burada sürdürmekteyim.
Bugüne kadar ne gibi çalışmalar gerçekleştirdiniz?
“Gündem Sağlık’’ adlı, konusunda uzman profesörleri konuk ederek, halkı bilinçlendirme amaçlı TV programının yapımcı ve sunuculuğunu yaptım. Türkiye’nin önde gelen gazete ve dergilerinde düzenli yazılar da yazmaktayım. Bunun yanında yine önde gelen TV ve radyo kanallarında konuk olarak yer alıp bilgilendirmeler yapıyorum. İzmir Optimum Outlet’te İzmir’in önde gelen diyetisyenleri ve sporcu hocaları ile “Diyetli Sohbetler’’ organizasyonunu gerçekleştirdim, aynı zamanda konuşmacıydım. Düzenli olarak da her sene Türkiye genelinde çeşitli üniversite ve okulların daveti ile eğitim sunumları ve kariyer sohbetlerine konuşmacı olarak katılıyorum.
Ne gibi hizmetler veriyorsunuz?
Bireysel ve kurumsal beslenme danışmanlığı hizmetleri sağlıyorum. Bunu biraz açacak olursak; bireysel beslenme danışmanlığı ile var olan bir rahatsızlığında buna uygun beslenme tedavisini düzenleyerek, sadece kilo problemi varsa da buna uygun beslenme programları ile bireyin yaşam kalitesini artırmayı hedefliyorum. Bireysel beslenme danışmanlığındaki hizmetlerimi özetleyecek olursak; Sağlıklı Kilo Kaybı, Sağlıklı Kilo Alma, Tip-1, Tip-2 Diyabet ve İnsülin Direncinde Beslenme, Tiroid Hastalıklarında Beslenme, Demir, D Vitamini Eksikliğinde Beslenme, Gebe, Emzikli Beslenmesi, Yenidoğan, Çocuk, Okul çağı, Sınav Öncesi Beslenme konularında hizmet sağlamaktayım.Bireysel beslenme danışmanlığı ile hedefim; yetersiz, dengesiz ve sağlıksız beslenmenin sonuçlarından sizi korumak ve sizin özelliklerinizi belirleyerek sizinle birlikte özelliklerinize uygun beslenme programı oluşturmaktır.
Kurumsal beslenme danışmanlığında ise Şirket/Firma Personel Menü Danışmanlığı, Kurumsal Personel Beslenme Eğitimi, Restaurant/Café Menü Danışmanlığı ve Sağlıklı Beslenme Seminerleri hizmetlerini sağlamaktayım.
Yeterli ve dengeli beslenme nasıl olmalı?
Yeterli ve dengeli beslenme hayatın tamamında sürdürülmesi gereken bir eylemdir. Yemek yeme sadece karın doyurmak değil, fizyolojik, psikolojik ve sosyal bir olgudur.
Hayatın tatlarından uzak kalmadan, mutlu ve sağlıklı bir şekilde her istediğimiz besinden tüketerek yaşamamız ise ancak sağlıklı beslenme ilkelerini çok iyi bilmekle sağlanabilir. Bunların sağlayıcısı ve tek yetkilisi de diyetisyendir.
Düzenli beslenme, kişiden kişiye farklılaşan bir şey midir?
Her bireyin günlük enerji ve besin ihtiyacı birbirinden farklıdır. Sağlıklı beslenme ilkeleri yaş grubu aynı olan bireyler için benzer olsa da, kişinin beslenme programı kendisine özel olmalıdır. Çünkü yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, vücut yapısı, hastalık durumu, kan bulguları, kullandığı ilaçlar, ekonomik durumu, yaşadığı ortam ve çalışma hayatı, ulaşabileceği besin türleri ve beslenme alışkanlıkları gibi birçok etmen kişinin beslenme durumunu etkiler. İşte bu yüzden kişisel beslenme programı bütün bu faktörler göz önünde bulundurularak oluşturulmalıdır. Sağlıklı beslenmeyi öğrenmek ve yaşam tarzı haline getirmek ise ancak bir diyetisyenle bire bir, düzenli görüşmeler ile sağlanabilir.
Türkler’in beslenme konusunda yaptığı yanlışlar neler sizce? Türkiye’de beslenme alışkanlıklarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
En büyük hata beslenme alışkanlıklarında keskin geçişler yapmaları… Şöyle açıklayayım bunu; biraz fazlalıkları olduğunu hissettiği an ekmeği tamamen kesmek ve protein ağırlıklı beslenmek, bu çok yanlış. Halbuki hiçbirini tamamen kesmemek gerekiyor, porsiyonlarda boyut değişikliği yapmak ve yemeği çeşitlendirmek bu durumda daha doğru olur.
Gerek geçmişten gelen, gerekse Türkiye’nin sosyo ekonomik durumunda karbonhidrat ağırlıklı besleniyoruz. Zaten bir fazlalıkta hemen ekmeği beslenmeden çıkarmanın temelinde de bu yatıyor. Bunun yanında yağlı yemek seviyoruz. Tabii sorsak kimse fazla yağ kullanmıyor. Bunu danışanlarımda da yaşıyorum ama maalesef Türkiye’nin çoğunluğu sağlıklı beslenme ölçülerinden fazla yağ kullanıyor. Karbonhidrat ve yağdan zengin beslenince de ağırlık kazanımı kaçınılmaz oluyor.
Kilo almak isteyen kişiler ile kilo vermek isteyenler arasında ne tür farklılıklar gözlemliyorsunuz?
İkiside birbirine imreniyor tabii ki ve sürekli “Ne gerek var?” cümlesi dönüyor. Halbuki herkesin sağlıklı beslenmeye ihtiyacı var. Kilo almak derken herkes yanılıyor, kiloyu göbek, bel bölgesinden değil, sağlıklı bir şekilde vücuda yayarak almak gerekiyor, bu da biz diyetisyenlerin görevi. Şunu belirteyim kilo almak, kilo vermekten daha zahmet gerektiriyor.

Peki sağlıklı kilo kontrolü için neler yapılmalı?
Porsiyon miktarlarına mutlaka dikkat edilmeli, minik ara öğünler yapılmalı. Bu sayede kan şekeri dengede tutularak bir sonraki öğünde daha az yemek yeme sağlanmalı. Uzun süreli açlıklardan kaçınılmalı.. Bir hatırlayın, öğle yemeğinden sonra bir şey yemeyip akşam yemeğine nasıl oturduğunuzu…
Obezitenin ülkemiz dahil tüm dünyada bu kadar hızlı artmasını neye bağlıyorsunuz? Önlenmesi için neler yapılabilir?
Hızla yayılan ve iyi birşeymiş gibi gösterilen fast-food tipi beslenme ve bunlara ulaşmanın kolaylığına bağlayabilirim. Ülkemizde ayrı bir durumda söz konusu işi uzmanına bırakmayıp arama motorlarından işimizi görüyoruz. Halbuki beslenme konusunda tek uzman diyetisyenlerdir, nasıl hastalanınca doktora gidiliyorsa beslenme problemlerinde de bir diyetisyene başvurulmalıdır. Çok daha sağlıklı ve hızlı yol alınabilir.
Beslenme, kişinin hayat şartlarında ne kadar belirleyici olmalıdır?
Açıkçası en önde bulunmalı, çünkü kişinin direkt yaşam kalitesi ile alakalı. Şöyle bir örnek vereyim, biraz kilo problemi olunca hemen ilk iş spor salonuna kayıt yaptırılıyor, diyetisyen akla bile gelmiyor. Ancak başka pencereden bakarsak, spor sizin hayatınızda dönemlik kaydolduğunuz süreyi kapsar ama beslenme doğumdan ölüme kadar süreyi kapsar. Dolayısıyla beslenmeye yatırım yapmak bir açıdan hayatınızın kalitesine de yatırım yapmaktır.

İsteyenler size nasıl ulaşabilir?
Kliniğimin adresi Folkart Towers A Kule 32. Kat:3207 Gelmeden önce 0532 719 57 04 numaralı telefonu arayarak ücretsiz randevu alabilirler. Arama motorlarında Diyetisyen Görkem Mercan olarak aratırlarsa da kolaylıkla ulaşabilirler.


Bir Cevap Yazın