İzmir’in tarihi oteli geri döndü

Muzaffer Tağıl

Şehrin merkezinde, tarihi dokusuyla herkesin dikkatini çeken Atlas Oteli, restorasyon geçirerek, turizmci Muzaffer Tağıl yönetiminde konuklarını ağırlamaya başladı. 

İzmir’in kaloriferli ve banyolu ilk oteli olma özelliğini taşıyan ve yakın zamanda yenilenerek hayata döndürülen tarihi Atlas Oteli, ünlü turizmci ve işletmeci Muzaffer Tağıl ile eski görkemli günlerine geri döndü.

Otelcilik hayatına Çeşme Altınyunus’ta başlayan, azmi ve çalışkanlığı sayesinde 41 yıllık meslek hayatının son yirmi yılını Türkiye’nin en ünlü otellerinde genel müdürlük göreviyle geçiren Tağıl, “1998 yılında Karaca Otel Sahibi Mustafa Kaya’nın isteği ile ilk genel müdürlüğümü aldım. Dostluğum ve samimiyetim hiç bitmedi, destekleri ve benim arzumla kendisine ait olan İzmir’in sembolü Atlas Oteli’ni kiraladım. Kendi butik otelimi işletmek kendi işyerimde çalışan olmak hayaline kavuştum” diyerek İzmir’in sembol otellerinden Atlas Oteli’nin bu yıl konuklarıyla buluştuğunu belirtti.

Tarihi dokusunun yanında yakın tarihte yenilenen 5 aile odası, 15 single standart ve 30 standart olmak üzere toplam 50 odaya sahip olan Atlas Oteli’nin konumu itibari ile “İzmir’in tektaşı” olduğunu belirten Tağıl, hemen yanı başındaki Gazi Bulvarı tramvay istasyonu, Çankaya metro istasyonu ve otobüs durakları ile günlük ortalama 1 milyon insanın geçtiği bir nokta olduğunu, bu sebeple Atlas Oteli’nde konaklayan misafirlerin İzmir’in her yerine sadece bir adım uzaklıkta bulunduğunun altını çizdi.

Müze Otel 

Yıllardır metruk halde bekleyen Atlas Oteli, Kaya Grup tarafından aslına uygun olarak restore edildikten sonra işletilmek üzere İzmirli duayen turizmci Bircan ve Muzaffer Tağıl’a teslim edildi.

1958 yılında faaliyete geçen Atlas Oteli, İsmet İnönü ve Celal Bayar’ı ağırlamış. Yıllarca şehrin en iyi otellerinden biri olmayı sürdürmüş. 5’i nitelikli süit oda olmak üzere toplam 50 odası, 1 toplantı salonu cafe ve restoranı olan otel, içindeki antika ve tablolar nedeniyle müze otel özelliği taşıyor. Birçok film ve diziye de ev sahipliği yapmış olan bu yapıya İzmir’in Pera Palas’ı da diyebiliriz.


Bir Cevap Yazın