İzmir’den yola çıkan “Knack In The Details” tüm dünyada tasarımlarıyla fark yaratıyor

2011 yılında Oğuz Karabulut tarafından İzmir’de kurulan Knack in the Details’in tutku ve heyecanla ürettiği ayakkabılar bugün pek çok ülkede alıcısını buluyor. Ayak sağlığına önem veren, şık ve farklı tasarımlarıyla öne çıkan markanın kurucusu Oğuz Karabulut ile üretim merkezlerinde keyifli bir röportaj yaptık…

Oğuz Karabulut
Oğuz Karabulut

Knack in the Details, tasarımları ve ürünleriyle öne çıkan sektörde yakaladığı hızla ivmeyle başarısını her geçen gün yükselten bir marka. Peki bu markanın serüveni nasıl başladı sizden dinleyebilir miyiz?

Ayakkabı çocukluktan gelen bir tutkuydu benim için. Gün geçtikçe bu tutku büyüdü ve daha çok merak ilgi duymama sebep oldu. Küçük yaşlardan rahmetli dedemin yanında ayakkabıcılık mesleğine adım attım. Bu tutku ve merakı severek daha da büyüttüm. Birçok firmaya ara kurum olarak ayakkabı üretimi yaptıktan sonra 2011 yılında Knack in the Details olarak kendi markamızla üretim yapmaya karar verdik. Birkaç yıl içerisinde gelişen dünya ekonomisi, teknolojiyle, sosyal medya ve internet satışları sayesinde kısa süre içinde yurt içinde talep görmeye başladık…

logo

Knack in the Details hangi grupta üretimler yapıyor, hangi tarzda çalışmalar gerçekleştiriyor?

Üretmiş olduğumuz ayakkabılar günlük sokak modasını yansıtmakta ve her tarza ve yaşa hitap etmektedir. Günümüz dünyasında artık moda ve trend akımları hızla değişiyor, belirli bir kalıba sığmaktan ziyade çeşitlilik gösteriyor. Bu sebeple her insan aslında kendi modasını yaratıyor. Sosyal medyada da fazla sayıda takipçi kitlesine sahip olan insanların giydiği elbiseler ayakkabılar ve aksesuarlar bir anda trend oluyor. Bu bağlamda hitap ettiğiniz kitle her an herkes olabiliyor.

DSC_0904

Markanızı nasıl tanımlıyorsunuz?

Markamızı üç kelime üzerinden tanımlıyoruz. Birincisi emek; çünkü her ayakkabımızda yaklaşık 50 kişilik kadromuzda görev yapan çalışma arkadaşlarımızın emeği var. Ekip arkadaşlarımızla çok sıkı ve özenle çalışıyoruz. Güzel bir çalışma ortamımız var. Her arkadaşımız işinden ve bulunduğu ortamdan keyif alıyor ve biz de bu keyfi arttırmak için elimizden geleni yapıyoruz. İkincisi sağlık; her ayakkabımızı insan sağlığına uygun bir şekilde yapıyoruz. Ayak sağlığı insan vücudu için çok önemli bir konu. Çünkü vücudun bütün ağırlığı ayaklarımızda. Ancak bu durum göz ardı ediliyor sıklıkla. Bu sebeple ayakkabılarımızın ne kadar kaliteli ve sağlığa uygun olduğu çok önemli. Üçüncüsü ise moda; moda gündemini sürekli takip ediyoruz. Çeşitli ülkelerdeki trendleri, sosyal medya platformlarını sürekli takip ediyoruz. Kendi tasarım ekibimizle yurt içi ve yurt dışında moda ve ayakkabı fuarlarına katılıyoruz.

Ayakkabı seçerken şıklığına ve tasarımına dikkat ediyoruz. Ancak rahatlık ve ayak sağlığı çok önemli. Sizin de tasarımlarınız bu konuda öne çıkıyor değil mi?

Ayak sağlığı çok önemli bir husustur dediğiniz gibi. Bizim kullandığımız deri ve materyaller onaylı ve insan sağlığına zarasızdır. Ortopedik sağlığa ve rahatlığa önem veriyoruz.. Kullandığımız deri ve astarların hava almasına, gözenekli olmasına dikkat ediyoruz. Kullandığımız ayak tabanının bastığı pedleri yumuşak ve ortopedik olarak tasarlayarak ayağın rahat yere basmasına olanak sağlıyoruz.

0 Model üretim ve tasarım süreçleriniz nasıl gerçekleşiyor?

Modellerin tasarımını yurt içi ve yurt dışındaki modayı takip edip ona göre tasarlıyoruz. Ayakkabılar, kıyafetleri tamamlayan en önemli unsurların başında geliyor. Bu konuda arge ve tasarım ekibimizle yoğun çalışmalar yapıyoruz.

Tasarımlarınızın imza niteliğindeki ayırt edici özellikleri neler?

Tasarımlarımızın bütünüyle ele alıyoruz. Çünkü bizim için her detay çok önemli.

Ürünlerinizle kimlere hitap ediyorsunuz, tasarımlarınız kimler için yapıyorsunuz? 

Ürünlerimizi giymeyi seven herkese hitap ediyoruz. Giyim ve aksesuar parçaları aynı zamanda insanların ruh halini yansıtır.Fiziksel sağlık kadar ruh halinin mutlu olması insanı daha pozitif hale getiriyor. Ayakkabılarımızı kullanan insanların mutlu olmasını önemsiyoruz.

Çizimden üretime giden aşama nasıl oluyor? Kişiye özel ayakkabı tasarımı yapıyor musunuz?

Tasarım ve çizim yapıldıktan sonra ayakkabı üretimi uzun ve birbirine bağlı bir yoldan geçer. Sağlam bir ekip ve sabır işidir. Kişiye özel tasarımlarımız da zaman zaman oluyor ancak genellikle seri üretim yapıyoruz. Fikir aşamasından sonra tasarlanan ayakakkabının önce kalıp üzerinde tasarımcı arkadaşlarımız tarafından çizimi yapılır. Sonra bu çizimler parçalara ayırılarak kesim kalıpları için bilgisayar ortamında programlanır. Daha sonra kesim bıçakları meydana getirilir. Aynı zamanda kullandığımız iç kalıba göre taban kalıbı ve basımı gerçekleştirilir. Sonra kesimhanemizde deri ve kumaşlarımız kesilir. Daha sonra dikilmek üzere dikimhanemize gönderilir. Burada dikim işlemleri tamamlandıktan sonra kalıplara çekilmek üzere ustalarımızın eline teslim edilir. Bu aşamada kalıba çekilme ve tabanla birleştirme sağlanır. Daha sonraki aşamada ayakkabıların dikişleri temizlenir ve paketlenerek satışa hazır hale getirilir. Kısaca anlatmaya çalıştığım bu süreç bir hayli detay, ilgi ve özen ister.

IMG_1168

Tasarımlarınızda size neler ilham veriyor?

Ayakkabı tasarımlarında kıyafet ve renkler en büyüm ilham kaynaklarıdır. Çünkü bahsettiğim gibi kıyafetleri en iyi tamamlayan unsurların başında ayakkabılar gelir.

Bu yılın ayakkabı modasında öne çıkan parçalar neler olacak?

Ayakkabı modası artık çok renkli ve belirli bir kalıba sığmayacak kadar genişledi. Bu yıl daha çok rahatlık ön planda. Ancak mat ve ana renklere sıklıkla rastlayacağız.

Her sezon yeni bir koleksiyon hazırlıyor musunuz? Peki, Sonbahar/Kış 2020 sezonu için hazırladığınız koleksiyondan bahsedebilir misiniz?

Yazlık ve kış sezonlarında sürekli koleksiyon çalışmalarımız oluyor. Fakat artık her an yeni modeller tasarlıyor ve uygun zamanda üretime geçiyoruz.

İsteyenler ürünlerinize nasıl ulaşabilir, internet üzerinden satış yapıyor musunuz?

Ürettiğimiz ayakkabılar yurtiçinde bir çok mağazada satışa sunuluyor. Ayrıca internet mecrasında bütün e-ticaret sayfalarından rahatça ürünlerimize ulaşılabiliyor.

Ürünlerinizi yurt dışına da gönderiyorsunuz, hangi ülkelere çalışmalar gerçekleştiriyorsunuz?

Avrupa ülkeleriyle Balkan, Arap ve bazı Afrika ülkelerine toptan üretimi yoğun bir şekilde gerçekleştiriyoruz.

Ürünlerimizi ayrıca; www.knackmarket.com ve www.knackmarket.com ile dünyanın her yerine perakende satış olarak ulaştırıyoruz.


Bir Cevap Yazın