Implant yapıldığı aynı gün diş veya dişler de takılabilir mi?

Beautiful young woman health teeth close up and charming smile. Isolated over white background, asian beauty

Sık sık bu sorularla karşılaşıyoruz. Hastalarımız “Implant yapıldığı gün dişim ya da dişlerim takılır mı?” diye soruyorlar. Evet bu mümkündür ama bazı koşulların sağlanması gerekir. Bu uygulamaya diş hekimliğinde ‘hemen yükleme’ denir. Implant kemiğin içine yerleştirildiği seansta ya da operasyonu takiben en geç 1 hafta içinde implantın üstüne kuron/köprü/kaplama hemen takılır, buna ‘hemen yükleme’ denir. Öncelikle yapılan implantların hemen yüklenebilmesi ya da hemen üstüne diş yapılabilmesi için, kullanılan implant sisteminin hemen yüklemeye elverişli donanıma sahip olması gerekmektedir.

Healthy woman teeth and a dentist mouth mirror

Implantın gövde tasarımının da hemen yükleme için kemikten mümkün olduğunca sıkı sıkıya destek alabilecek şekilde olması gerekir. Yine olmazsa olmaz şartlardan belki de en önemlisi, implantın operasyonda kemik içine yerleştirildiğinde en az 35Ncm tork ile kemiğe sıkışmasıdır. Çünkü bu sıkışma, implant ve implantın üstüne takılan kuron/köprü/kaplamayı yaklaşık olarak 4 hafta boyunca taşır.

19362884 - macro close up of perfect female teeth isolated on white.

4 hafta sonra bu sıkışma kuvveti zayıflar ve implantın etrafında yeni kemik oluşumu başlar. Eğer implant ve kemik ile ilgili tüm istenen şartlar elde edildiyse implantın üstüne yapılacak olan kuron/köprü/kaplamada vidalı sistem tercih edilmelidir, yani kuron/köprü yapıştırıcı yardımıyla değil vida yardımıyla implantın üstünde takılmalıdır. ımplantın üstüne takılacak olan kuron/köprü/kaplama implantın üstüne sabitlenmeden önce mutlaka hastanın ısırmasına göre değerlendirilmeli ve hastanın karşı çene dişleri ile ideal bir uyum elde edilmelidir. Bu uygulama ile ilgili daha sayılacak birçok dikkat edilmesi gereken faktör olmasına karşın temel olarak bunların bilinmesi yeterlidir ve en önemlisi bu gibi tedavileri mutlaka profesyonel bir ekiple birlikte yürütülmesi gerekmektedir.


Bir Cevap Yazın