ICONJANE ‘’Kıyafetlerinize kendinizden bir Şeyler katmayı unutmayın’’

 1Sizi daha yakından tanıyalım. Kendinizi ve yaptığınız işi nasıl tanımlıyorsunuz?
Yaptığım işi bağlılık ve emek gerektiren bir meslek olarak tanımlıyorum. Buna bağlı olarak kendimi de çoğunlukla ciddi kararlar alması gereken bir iş kadını olarak tanımlıyorum. Bana göre, blog yazmak ve sosyal medyada insanları etkileyerek yönlendirmek, dışarıdan bakıldığında eğlenceli ve basit görünse de bu işi meslek olarak yapmak ve önümüzdeki yıllarda da var olabilmek için oluşturduğunuz markayı bir şirket gibi yönetmek gerekiyor.

Ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz, açıklayabilir misiniz?
Moda dünyasında olup bitenleri takip ediyorum. Defilelerden sokak stillerine, kıyafet, makyaj hatta ev dekorasyonunu bile takip ediyorum ve paylaşıyorum. Hayatımıza güzellik katan hemen her konuda olup biteni merak ve takip ediyorum.

Moda ve alışverişe ilginiz ne zaman başladı?
Çocukken bana “Büyüyünce ne olacaksın?” diye sorduklarında, “Ne olacağımı bilmiyorum. Ama işimin moda ile ilgili olacağını biliyorum” diye cevap verirdim. Aslında o günlerde verdiğim cevabı şimdi yaşıyorum…

Bu işe nasıl başladınız?
Üniversiteden mezun olduktan sonra 7 sene kadar perakende sektöründe çalıştım. Ardından 2009 senesinin Mart ayında blog yazmaya başladım. Zaten 6 ay sonra da kurumsal hayatımı bırakıp Türkiye’de blog yazarlığını profesyonel olarak yapmaya karar veren ilk isimlerden biri oldum.

Alışveriş ve modanın hayatınızdaki yeri ve önemi nedir?
Alışveriş oldukça önemli tabii ki ama alışverişten önce defile ve sokak modasında olup bitenleri izlemeyi, görmeyi sevdiğimi söyleyebilirim.

Güzel giyinmek ne anlama geliyor sizce?
Güzel giyinmek, kişinin fiziksel ve ruhsal yapısına uygun giyinmesi demek bana göre. Vitrinde güzel duran bir kombin herkesin üzerinde güzel duracak anlamına gelmiyor. Güzel giyinmek, kıyafeti kendinle bütünleştirmek ve bunu yaparken kendinden de bir şeyler katabilmek demek…

4

Giyim tarzınız hakkında bilgi verir misiniz?
Giyim tarzımı tek kelime ile anlatacak olursam ‘rahat’ diye tanımlayabilirim. Eskiden daha renkli giyinirdim ancak bir süredir bunun değiştiğini hissediyorum. Her şey gibi insanların tarzı da zaman içinde değişip evrimleşebiliyor. Zaten değişime uğramazsak moda sektörü var olamazdı ve bizler de hep aynı şeyleri giyer dururduk…

Nerelerden alışveriş yaparsınız?
Özel bir tercihim yok. Güzel parçalar satan her yerden alışveriş yaparım. Ünlü tasarımcıların mağazalarından sokak pazarlarına kadar her yerden bir şeyler bulabiliyorum. Online alışveriş yapmakta çok başarılı değilim. Hala dokunarak ve deneyerek alışveriş yapma taraftarıyım.

‘Asla giymem’ dediğiniz şeyler var mı?
Gerçek kürk kullanmam, onun dışında asla ‘asla’ dememeyi tecrübe ile öğrendim.

Gardırobunuzun olmazsa olmaz parçaları neler?
Çizgili penyeler ve spor ayakkabılar olmazsa olmazım.

Moda ve stil konusunda en başarılı gördüğünüz kişiler kimler ?
Ezgi İçel ve Nur Bilen Yavuzer gibi kendi çizgisi olan ve kendi olmaktan korkmayan isimleri başarılı buluyorum.

Okuyucularımıza verebileceğiniz moda ve stil önerileriniz neler?
Yıllar önce Tarkan “Başkası olma kendin ol, böyle çok daha güzelsin” diyerek hepimize gerekli mesajı vermişti. Elbette trendleri takip edelim, yeni fikirleri öğrenelim ama gördüğümüz her şeyi olduğu gibi kopyalamaya kalkmayalım. Vitrindeki kombini alıp giymek sizi ruhsuz bir vitrin mankeni yapmaktan öteye gitmez. Her zaman kendinizden bir şeyler katmayı unutmayın.4 (1)

Acil zamanlar için kurtarıcı olarak gördüğünüz parçalar neler?
Blazer ceketler bir anda kıyafeti spordan şıka geçirebilen, kurtarıcı parçalar benim için.

Giyim konusunda sık yapılan hatalar neler?
Başka birinin üzerinde beğendiğiniz parçanın kendi üzerinizde aynı şekilde duracağını varsaymak yapılan en büyük hatalardan. Bence yapılacak en doğru şey, insanın kendi vücut yapısını tanıması ve ona göre seçimler yapmasıdır.

Bu kadar çok sevilmenizin ve takip edilmenizin sebebi nedir?
Seviliyorsam ne mutlu bana.  Ama ‘Neden seviliyorsun?’ sorusunun cevabı bende değil. Takip eden herkes ile aynı mesafedeyim, yapıcı eleştiriye her zaman açığım. Herkesin sorularını cevaplayıp meraklarını gidermeye çalışıyorum her fırsatta. Sanırım kendi enerjim ve duygularım takipçilerime de geçiyor, bu nedenle de takip etmek keyifli geliyor olabilir.


Bir Cevap Yazın