Hayatımızın parçası olacak teknolojiler

teknolojik hayat 2

Gelişmeye ve ilerlemeye sürekli devam eden teknoloji, pandemi ile birlikte evrimini hızlandırdı. Öne çıkan teknolojilerle ilgili bilmeniz gerekenler…

2020 pandeminin gölgesinde, çoğunlukla evlerde ve izole şekilde geçti. Bu tüm insanlık için ani ve farklı bir değişim oldu. Bu değişime uyum sağlayabilmek için çözümler aramaya başladık. Kısıtlı alanlarda kalınca dünyaya açılabilmemiz ve hayat tarzımızı değiştirebilmemiz için teknoloji bizim en büyük yardımcımız oldu. Teknolojik gelişmeler hız kesmedi ve fiziki olarak yavaşlayan hayatımızı dinamik tutmayı başardı. Görünen o ki önümüzdeki yıllarda da yeni teknolojilerle daha fazla içli dışlı olacağız ve bu teknolojileri günlük hayatımızda daha çok kullanacağız.

Robotlar

Robotlar ve yapay zeka uzak bir gelecek gibi görünse de, bu tür teknolojiler bir süredir hayatımızda rol almaya başladı bile. Pandemi dönemiyle birlikte hijyen, dezenfekte ve temizlik konuları öncelikli olmakla beraber robotlar hayatımıza girmeye başladı.

Yapay zeka

Yapay zeka, kısa bir süre içinde hayal gücünden gerçeğe dönüştü ve hayatımızın içine girdi bile. İnsan merkezli tasarıma odaklanan yapay zekanın faydaları ön plana çıkıyor. Video oyunları ve Hollywood dışında hem teknoloji sektörü hem de insanlar ‘sanal insan’ kavramına giderek daha çok ısınıyor.

Electric vehicle changing on street parking with graphical user interface, Future EV car concept

Mobilite

Otomotiv sektörünün liderleri ve lüks markalar çoktan elektrikli araç üretti bile. Hatta birçoğu önümüzdeki yıllarda tamamen elektrikli üretime dönceklerini belirttiler. Doğanın tahribatı ve ham kaynakların azalmasıyla başlayan farklı çözümler bulma arayşı pandemiyle pik yaptı ve bu da üretim bantlarına yansıdı. Bu araçlar sadece elektrikli olmakla kalmayacak daha da akıllanacaklar.

Evdeki değişim

Kısıtlamalarla birlikte birçok insan evden çalışmaya başladı. İş, yaşam ve eğlence arasındaki çizgiler bulanıklaşınca üretkenliği artıran ve ev için hepsi bir arada teknolojik çözümler üretilmeye başlandı.

Doğa dostu ve hijyen

Son yıllarda geliştirilen teknolojiler daha doğa dostu olmaya başladı. Dünyanın kaynaklarının bitmeye başlaması sebebeiyle harekete geçen birçok sektör bunu teknoloji aracılığıyla aşıyor. Pandemi sebebiyle de temizlik ve sağlıklı olma öne çıkarken bu tür teknolojik çalışmaların doğa dostu olmasına özen gözteriliyor.


Bir Cevap Yazın