HASATIN KRİSTAL YOLCULUĞU

9L4A0060

15. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri kapsamında Kristal Yağları’nın davetlisi olarak Ayvalık’ta çok keyifli 3 gün geçirdim. Bir çok atölyeye, etkinli ğe, workshopa katıldım. Gerçekten harika bir deneyim oldu. 3 gün boyunca zeytin ağaçlarının içinde zeytine, zeytinyağına, yeşile ve doğaya doydum, ru hum dinlendi. Kristal Yağları’nın, “Üreticileri Geliştirme ve Bölgesel Lezzetleri Koruma Pro jesi” var. Bu proje kapsamındaki çalışmalarına bu yıl bir yenisi daha eklendi. Kristal Yağları; Ayvalık Hasat Festivali’nde üreticilere ve genç nesil çiftçilere zeytin fidanı dağıtımı ve dikimi kampanyasını başlattı. Birlikte zeytin fidanı diktik. Bu etkinliğin çevreye doğaya toprağa katkısı elbette çok büyük ancak duygusal bir tarafı da vardı. Herkes fidanı sevdiği kişiler için dikti. Ben de Kerem için diktim fidanımı. Biliyorsunuz, zeytin ağacı güçlüdür, uzun ömürlüdür, sağlamdır… Benim dileğim de Kerem’in güçlü, sağlıklı, sağlam ve uzun ömürlü olması… Harika bir şey daha yaptık; zeytin topladık. Topladığımız zeytinleri Kristal Yağları’nın fabrikasına götürdük. Zeytinler orada yağ haline getirilecek ve kendi adı mıza şişelenecek. Heyecanla bekliyorum.

GZ2B9249

ZEYTİN HAKKINDA BUNLARI  BİLİYOR MUSUNUZ?

Kristal Yağları Genel Müdürü Christopher Dologh, katılımcılara çok değerli bilgiler verdi. Zey tinyağını ve zeytini sofrasından eksik etmeyen biri olarak, bu konuda hala bilmediğim şeyler varmış.

Her gün bir tane zeytini eli mizde sıkıp çıkan yağı cildimize sürdüğümüzde en ucuz ve en doğal nemlendirici kremi elde edebileceğinizi biliyor muydunuz?

Riviera zeytinyağı korkulacak bir yağ değilmiş. Kızartma türü yemeklerde sızma değil riviera kullanmamız öneriliyor. Sızma yağın, pişirilerek kullanılmaması gerekiyormuş. İtalyanlar’ın yaptığı gibi yemeğin üzerine çiğ olarak konulması gerekiyormuş. Bundan sonra Kristal’in rivierasını alaca ğım. Size de tavsiye ediyorum.

Her sabah güne bir kahve fin canı zeytinyağı içerek başlarsak (tıpkı bir makineyi yağlamak diye düşünün) hastalıklara karşı daha dayanıklı oluyormuşuz. Çünkü zeytinyağı, antidoksidan etkisi ile bağışıklık sistemimizi ve hücrele rimizi koruyor, güçlendiriyor…IMG-20191105-WA0004

DOSTLARLA BİRLİKTE OLMANIN TADINI ÇIKARTTIM

Arkas Kurumsal İletişim Direktörü , benim de 25 yıllık dostum olan Sevgili Berna Sipahi, bu organizasyonun altına imzasını atan çok değerli isimlerden biriydi. Yine aynı şekilde 20 yılı aşkın süredir dostlu ğumuzu sürdürdüğümüz Gazeteci-Yazar Aynur Tartan ile vakit geçirmek, sohbet etmek ve 3 gün boyunca etkinliklerde olmak harikaydı. Emeği geçen herkesi kutluyorum. Önümüzdeki yılı sabırsızlıkla bekliyorum.

9L4A9259

ŞEMSA DENİZSEL İLE COOK’S GROVE DENEYİMİ MUHTEŞEMDİ…

İkinci gün Cook’s Grove’a gittik. Cook’s Grove, Ayvalık’ta 16 dönüm zeytinlik içinde Şemsa Denizsel’in yarattığı bir cennet… Kendi yetiştirdiği bitkiler, zeytin ler ile orada özel gruplara harika workshoplar düzenliyor. Bizi de ağırladı. Kuzu tandır, erişte ve daha birbirinden güzel yemekler yaptı. En güzeli peynirlerle kızar mış ekmek üzerine hazırladığı atıştırmalıklardı. Yemeğe doya madım gerçekten. İki gün zeytinyağında bekletilmiş ahtapot salatası da oldukça ilginçti. Şemsa Denizsel çok sert, çok disip linli, çok da prensipli biri… Kendi mutfağında hiç kimsenin h iç bir şeye dokunmamızı istemedi. Hepimiz Şemsa’nın askerleri gibiydik… Ben de gizli gizli onun mutfağını ele geçirdim.


Bir Cevap Yazın