Hande Can Yüce “Asıl önemli olan stil sahibi olmaktır”

_TEM8851

_TEM3796 Sizi daha yakından tanıyalım.  Kendinizi ve yaptığınız işi nasıl tanımlıyorsunuz?
Yaklaşık 6 sene Hayal Mahsulleri Oisi Yapım Şirketi’nde kostüm departmanında çalıştım. Yaptığımız tüm TV Projelerin stylingi bana aitti. 3 senedir Gardırop Gurusu adı altında kendi işimi yapıyorum. Çalıştığım kişiler arasında ünlüler ve sosyete diye tabir ettiğimiz kesimden kişiler var. Müşterilerim sadece bayan değil, erkek müşterilerim de çoğunlukta. Gelen tekliIere göre markalara koleksiyon hazırlıyorum. 3rd Floor markası için çok ses getiren, tamamı deriden oluşan hazır giyim koleksiyonu ve Fidan Şimşek ile birlikte lidyana.com için abiye koleksiyonu hazırladım.
Şimdi kendime yeni bir marka kuruyorum. Tüm yaptıklarımı ve yapacaklarımı bu marka adı altında topluyorum. Kurulum aşamasında olduğu için daha fazla detay veremeyeceğim, sürpriz olsun.

Ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz, açıklayabilir misiniz?
Şu an 3 ayrı koleksiyon üzerinde çalışıyorum. Deri koleksiyonumun devamı geliyor, muhteşem bir beachwear koleksiyonu bitim aşamasında… Bunu da ilk defa TOG Bazaar’da satışa sunacağım. Çok samimi bir arkadaşım ile modada “wrap dress” diye tabir ettiğimiz,  tamamı anvelop elbiselerden oluşan çok modern kuplar ve kumaşlardan tasarladığımız yeni bir giyim koleksiyonu hazırlıyorum.

Moda ve alışverişe ilginiz ne zaman başladı? Bu işe nasıl başladınız?

Çocukluğumdan beri hep vardı. Babam giyimine çok düşkündü. Oldukça cesur ve renkli giyinirdi. Kendisini hayranlıkla izlerdim. Onu göre göre bende de farklı gustolar gelişmeye başladı. Moda dergilerine ve moda çekimlerine çok meraklıydım. Yurtdışında kim ne giymiş, nasıl giymiş, mağaza vitrinleri nasıl yapılmış saatlerce incelerdim. Giyimime oldum olası çok meraklıydım ama zamanla çevremdeki insanların da giyimine karışmaya başladım. “Bunu neden böyle giydin? Bak sana bu çok yakışır? Şunu bununla giysene? Dolabını şöyle düzenlesene?” diye herkese yorum yapardım. Bir gün Siren Ertan Çarmıklı ile atölyesinde otururken her şey kendiliğinden çıktı. İşi bırakmıştım, bir şeyler yapmak istiyordum ve Siren, “Lütfen şu gustonu insanlarla paylaşır mısın? Maddi durumu iyi olup gerçekten kombin yapmayı bilemeyen çok insan var ve sen keşke onları yönlerdirsen“ dedi. Ondan sonra da su aktı yolunu buldu diyelim.

Gardırop düzenleme ve stil danışmanlığına ülkemizde ilgi nasıl?
Türkiye’de bu hizmet daha yeni yeni tanınıyor. Yurtdışında ‘celebrity’ dediğimiz kişilerin hemen hemen hepsi bu şekilde çalışıyor. Alışverişlerini ve özel geceye hazırlıklarını stil danışmanları yapıyor ve kendileri hiçbir şey ile ilgilenmiyorlar. Fakat bizim ülkemizde ego çok hakim olduğu için danışanlar  bu hizmeti aldığını saklamayı tercih ediyor. “Sen giyinmeyi bilmiyor musun ki başkası seni giydiriyor?” algısı hakim… Bu algı geçen senelere göre dah_TEM7490a azalmış olsa da hala devam ediyor. Bu nedenle de kişiler, saklı tutmayı tercih ediyorlar. Bu konuda en cesur Bergüzar Korel oldu ve ilk günden beri bunu deklare etti. Normalde müşterilerim isimlerinin gizli tutulmasını istiyor ama Bergüzar Korel’den sonra daha cesaretli olmaya başladılar.

Alışveriş ve modanın hayatınızdaki yeri ve önemi nedir?
Hep hobi hem iş diyelim. Tabii ki bazen kıyafet görmekten fenalık geldiği zamanlar olmuyor değil. Moda her zaman hayatımda var. İşim gereği trendleri takip etmek zorundayım. Moda haftalarına katılıyorum, yeni yayınlanları, yeni çıkan markaları takip ediyorum. Tüm yabancı moda çekimlerini takip etmeye çalışıyorum. Sürekli yenilik yaratmak için izliyorum, okuyorum. Dolayısıyla moda hayatımda oldukça fazla yer kaplıyor. Alışveriş ise her kadın olduğu gibi benim de hastalığım. Ama seçici alışveriş yapıyorum. Her zaman kullanabileceğim zamansız parçalara yatırım yapmayı ve yaptırmayı tercih ediyorum.

Güzel giyinmek ne anlama geliyor sizce?
Güzel giyinmek çok göreceli bir kavram. Herkesin tarzı farklıdır. Bana güzel gelen size güzel gelmeyebilir veya benim çok beğendiğim size hiçbir şey ifade etmeyebilir. Asıl önemli olan stil sahibi olmaktır.

Giyim tarzınız hakkında bilgi verir misiniz?
Ben daha sade ve zarif kesimleri seviyorum. Renkleri fazlasıyla kullanıyorum ama seksapelite bana çok uzak bir kavram. FotograIarda daha iddialı görüyor olsam da özel hayatımda çoğunlukla spor giyiniyorum. Casul en sevdiğim tarz diyebilirim.

Nerelerden alışveriş yaparsınız?
Her yerden alışveriş yaparım. Beğendiğim birşey olursa marka veya değil her yerden alabilirim. O yüzden sadece şuradan alışveriş yapıyorum diyemem ama yurtdışındaki online siteleri çok kullanıyorum.

Asla giymem ve kullanmam dediğiniz şeyler var mı?
Maskulen kesimli kıyafetleri giymiyorum. Mesela kravatlı veya papyonlu bir smokini asla ve asla giymem. Bir de jean salopetlerden oldum olası hiç hoşlanmadım.

Gardırobunuzun olmazsa olmazı nelerdir?
Jean ve düz sandaletlerim dolabımın olmazsa olmazlarından. T-shirt ve ipek elbisleri de bu gruba dahil edebiliriz.

Moda ve stil konusunda en başarılı gördüğünüz kişiler kimler ?
Türkiye’de maalesef 2-3 isim sayabilrim ama yurt dışında en çok Mary-Kate Olsen, Barbabara Martelo, Lena Perminova ve Olivia Palermo en beğendiğim kişiler arasında.
_TEM8851

Okuyucularımıza verebileceğiniz moda ve stil önerileriniz neler?
Alışveriş yaparken kendilerine yakışmayacak parçaları sadece ‘moda veya sezon trendi’ diye almaktan vazgeçmelerini tavsiye ediyorum.
Herkesin bir tarzı olmalı ve onu ön plana çıkartacak modelleri tercih edip taklit eden olmak yerine taklit edilen olmayı hedefIemeliler. Kombin yapamamak kesinlikle ayıp değil, eğer bu konuda sorun yaşadıklarını düşünüyorlarsa şık görünmek adına profesyonel bir yardım almalılar.

Acil zamanlar için kurtarıcı olarak gördüğünüz parçalar neler?
Düz kesim, koyu renkli ve kuplu elbiseler, ipek atletler, kalem etekler  ve smokin ceketler her zaman sizi kurtaracak parçalar arasındadır. Tabii ki bunları stilettolar ve aksesuarlarla farklılık yaratarak kullanmak gerekir.

Kendiniz ve moda ile ilgili gelecek planlarınız var mı?
Kendi markamı kurmanın heyecanını yaşıyorum şu an. İsteyen müşterilerime kendi tasarladığım kıyetleri hazırlayabileceğim. Ready to Wear modeller de olacak. Çok daha farklı ve büyük planlarım var. Şuan çok fazla detay veremiyorum ama inşallah Allah mahçup etmez.

Giyim konusunda sık yapılan hatalar neler?
Bir çok kişi maalesef tarzı olmayan, vücut formuna ve yaşına uygun olmayan, tenine yakışmayan modelleri giyiyor. Gerçekten bunları görünce çok üzülüyorum. Giyinmek matematik gibi aslında. Kendi formulunüzü bulduğunuz anda bambaşka bir görüntüye sahip olabiliyorsunuz. Evet şık olmak emek isteyen bir şey ama inanın zor değil. Ayna karşısına geçtiğinizde kendinize karşı çok acımasız olmalısınız. Alışveriş yaparken satış danışmanlarının etkisi altında kalmayın. Sonuçta onlar kendi primleri için size uymayan ve olamayacak bir modeli harika olmuş gibi inandırmak için oradalar…

Kendinizi iyi tanıyın, tarzınızı belirleyin ve o tarzın dışına çıkmamaya çalışın. O zaman hata payını minimuma indirmiş olacaksınız.
Trendleri takip etmek çok faydalıdır ama o trendleri kendi stilinize uyarlayıp giyinmek çok daha doğru olacaktır.


Bir Cevap Yazın