Güven Kıraç’ın ‘Distopya’ sergisi sanatseverlerle buluştu

Banu Zeytinoglu – Ayse Arman – Haldun Dormen – Guven Kirac (3)

Sanatçı Güven Kıraç’ın üçüncü kişisel resim sergisi Distopya, Bodrum Marina Yacht Club bünyesinde yer alan meRQez Art Alternatif Sanat Mekânı’nda ziyarete açıldı.

Oyuncu kimliğinin yanı sıra şiir ve resim  çalışmalarıyla da tanınan Güven Kıraç’ın üçüncü kişisel resim sergisi Distopya, Bodrum’daki meRQez Art Alternatif Sanat Mekânı’nda ziyarete açıldı.

Cemiyet ve sanat dünyasından tanınmış isimlerin katılımıyla gerçekleşen açılışta, Kıraç’ın art brut (ham sanat) anlayışıyla çalıştığı 20’den fazla akrilik eser sanatseverlerle buluştu. Eserlerinde distopya ve toplum yorumunu sanatseverlerle paylaşan usta sanatçı Kıraç, her şeyin, her yerin bir çıkışı olduğunu söylüyor ve ekliyor, “Ben her resim yapışımda, yaparken zamanın dışına çıktım, hem de kaç kez…” Kıraç’ın; olumsuz bir geleceğin, kötü bir hayatın ifadesi için kullanılan Yunanca kökenli “distopya” sözcüğünü tablolarına resmettiği yeni sergisi, 7 Eylül 2021 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Eski Yunanca’da “kötü” ve “yer” anlamına gelen “dis” ve “topya” hecelerinden oluşan “distopya” sözcüğünü resmettiği tabloların yer aldığı sergisinde Güven Kıraç;  maruz kalınan, sıkıştıran, kişiye çaresiz hissettiren, hayatı daraltan, baskılayan şeylerin, durumların ve hislerin tümünü resimlerinde ifade ediyor.

Sanatçı, yaşadığımız süreç tüm ütopyalarımızı yıkarken hâlâ ümit vadeden atlıkarıncayla izleyiciyi gülümsetmeyi de başarıyor. Distopya’da, devrik yerleştirilmiş yapılar ve değişken muhitlerde dolanan tepetaklak figürler ise birer kaçış rampası oluşturuyor.


Bir Cevap Yazın