Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Alev Gürgün: “Hayat Nefesle Başlar, Nefes İle Biter. Doğru Nefes Alın, İyİ Yaşayın”

“Her şey doğru ve iyi nefeste saklı” mottosuyla çalışmalarını sürdüren, Mynefes ile nefes konusunda her türlü soruya cevap verebileceklerini belirten Prof. Dr. Alev Gürgün yıllarını bu alana vermiş başarılı bir hekim… Bir araya geldiğimiz Prof. Gürgün çalışmalarını anlattı, sorduğumuz soruları ilgiyle cevapladı…

DİVA 842 - 843 1-96

Alev Hanım, sizi ve mesleki yolculuğunuzu öğrenmek isteriz. Bize çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Alev Hanım, sizi ve mesleki yolculuğunuzu öğrenmek isteriz. Bize çalışmalarınızdan bahseder misiniz?Meslek seçimi çocukluktan başlıyor ve aile de yönlendiriyor. Annem de sağlıkçı olduğu için ben de çocukluğumdan bu yana reçete yazan bir kişiyim aslında.. Ankara Özel Yükseliş Koleji mezunuyum. Aslında ailem de Ege Bölgesi’nden ancak görevleri nedeniyle Ankara’da okudum. İzmir hep hayalimdi ve üniversite sınavında bu ilk hayalim gerçekleşmiş oldu. Bunun için her zaman şükrettim…Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1994 yılında mezun oldum. Bundan sonraki hedefim ise, gerçek bir eğitim markası olan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde uzmanlık eğitimimi gerçekleştirmekti. Ege Tıp Fakültesi’ne çok şey borçluyum. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, tıpta uzmanlık sınavında öğrenci iken en çok sevdiğim Ege Üniversitesi Göğüs Hastalıkları bölümünü yazdım. Sadece ‘göğüs hastalıkları’ uzmanı olmak istedim. Çünkü ‘hayat nefesle başlar, nefesle biter’ mottosuna inanıyorum…. Bu bölümü seçmemdeki en büyük etkenlerden birisi de göğüs hastalıklarında staj yaparken 22 yaşında akciğer hastalığı olan bir hastam idi. Ben özellikle nefes darlığı çeken kişilere yardımcı olmak istiyordum. Göğüs hastalıkları uzmanı olduktan sonra Ege Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Bölümünde akademik kariyer sürecim başladı. 2004 yılında İngiltere’ye KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı, kronik bronşit), astım ve pulmoner rehabilitasyon (solunum rehabilitasyonu) alanında eğitim almak üzere gittim. 2004 yılında Türkiye’de ilk ‘solunum rehabilitasyonu’ ünitesini kendi bölümümde kurdum. Türk Toraks Derneği KOAH Çalışma Grubu’nda aktif olarak çalışmaktayım. Kronik bronşit ve amfizemli hastalarda girişimsel yöntemler (balon, valf ve sarmal tedaviler) konusunda Almanya’da da bulundum. Ayrıca yine kendi alanımla ilgili olarak Amerika New Orleans’ta eğitim aldım. Son 2 yılda da uyku apnesi (uykuda solunum durması) ve uyku bozuklukları sertifikası almak üzere eğitimlere, kurslara katıldım.

Merkezinizde hangi uygulamalar ve hizmetler veriyorsunuz, detaylı bilgi alabilir miyiz?

KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı, müzmin bronşit), astım, alerjik akciğer hastalıkları, nefes darlığı, uyku apnesi (uykuda solunum durması ve horlama), akciğer kanseri, bronşektazi (solunum yollarında genişleme), akciğer kalınlaşması (akciğer fibrozu), akciğer embolisi (akciğerde pıhtı hastalığı), akciğerde hava kaçağı ve sönme, akciğer zarı hastalıkları, zatürre ve solunum yolu enfeksiyonları, kronik öksürük, verem (tüberküloz) başlıca akciğer hastalıkları-dır. Bu hastalarımıza yardımcı oluyoruz. Uyku apnesi için oldukça konforlu ve donanımlı bir ünitemiz var. Uyku bozuklukları tanı ve tedavisini yapıyoruz.Başlıca hizmet alanlarımız: Solunum fonksiyon testleri (üfleme testi), Uyku apnesi tanısı için uyku testi, Solu-num Rehabilitasyonu ve fizyoterapisi, Solunum ilaçları ile tedavi, Oksijen tedavisi ve diğer solunum cihazları tedavisiAmeliyat öncesi akciğerlerin uygunluk açısından değerlendirilmesi, Egzersiz ve yürüme testleri, Koruyucu aşılama tedavileri… Bu hizmetleri asistanım, deneyimli uyku teknisyenlerim ve fizyoterapistimizle birlikte veriyoruz.

aaaaaatiff

Solunum yolu hastalıklarında güncel durum nedir? Özellikle KOAH ve astım gibi havayolu hastalıkları konusunda ne söylemek istersiniz?

Hem kadınlarda hem erkeklerde sigara ve diğer tütün ürünleri giderek çok daha fazla kullanılır hale geldi maalesef. Bu nedenle kronik bronşit (KOAH), astım ve diğer havayolu hastalıkları tahmin edeceğinizden çok daha fazla. Her 5 kişiden 1’i bu hastalıklara sahip neredeyse. Özellikle gençlerde nargile kullanımı da çok çok yaygın olduğu için bu hastalar sıklıkla başvuruyorlar. Bu nedenle sadece orta ileri yaş grubu değil, gençler de maalesef daha sık hastalanıyor. Özellike tütün bağımlılığı konusunda da danışmanlık ve mentorluk yapıyoruz. Bir diğer sık rastlanan durum ise özellikle daha kilolu kişilerde gece uykuda horlama, boğulma hissi, gündüz aşırı uyku hali, uyuyakalma, yorgunluk, halsizlik şikayetleriyle gelen hastalarımızda uyku apne sendromudur. Toplumda, özellikle İzmir’de çok sık rastlanıyor. Bu duru-mun sosyal sonuçları da oluyor. İş kazaları, trafik kazaları, sos-yal yaşamda sorunlar, eş ve aile sorunlarına yol açan bir durum. Başvuran kişiler bu durumun farkında olmadan çok kalitesiz bir yaşam sürmüş oluyorlar. Biz çok konforlu bir ortamda uyku testi ile tanısını koyup tedavisine başlıyoruz. Tedavi ile hastalarımız adeta ‘yeniden hayata geldim’ ifadesini kullanı-yorlar. Diğer meslektaşlarımız; kardiyologlar, kulak burun boğaz hekimleri, dahiliye, endokrinoloji uzmanları ve psi-kiyatristlerin uyku apnesi tanı ve tedavisi konusunda farkında-lıkları ve duyarlılıkları yüksek. Sağolsunlar bu meslektaşlarım da yönlendiriyorlar. Çünkü uyku apnesi olan hastalarda kalp hastalıkarı, hipertansiyon, kalp ritim bozuklukları, kalp yetmezliği, şeker hastalığı, diğer endokrinolojik bozukluklar sık rastlanıyor ve bu durumların da tedavilerini güçleştiriyor. Eğer tedavi edilmezlerse gece ani ölümler ile kaybedilebiliyorlar. Birçok yönden tanı ve tedavisi çok önemli.. Bir başka önemli sorun da akciğerde pıhtı hastalığı (emboli). Biz bu durumu ‘otogar hastalığı’ olarak bile adlandırıyoruz. Yaz mevsiminde malum uzun seyahatler sonucunda bacaklarda pıhtı oluşup akciğerlere bu pıhtılar kan dolaşımı ile gidip ölümcül sonuçlara neden olabiliyor. Yazın çok fazla hastada bu durum gelişti. Özellikle bayram gibi uzun tatillerde uzun yolculuklarda mutlaka hareket edilmeli, hareketsiz kalınmamalı. Uzun otobüs, araç ve uçak yolculukları sonrasında bacaklarda şişlik, ağrı, nefes darlığı, göğüste sıkışma, batma, ağrı gibi durumlarda mutlaka bize başvursunlar. Çünkü, akciğer embolisi ölümcül olabilir.

bbbbbb

Hava kirliliği özellikle büyük kentlerin en büyük sorunlarından biri olarak öne çıkıyor. Tabii ki bu durum da solunum yolu hasta-lıklarını tetikliyor. Bu konu için neler söylersiniz, kendimizi kirli havadan nasıl en etkili şekilde koruyabiliriz

Hava kirliliği çok büyük bir sorun. Ama keyfili yaz aylarındayız henüz. İsterseniz sonbaharda daha çok tetiklenen havayolu hastalıklarından, solunum sistemi enfeksiyonlarından ve korunma amaçlı aşılardan, hava kirliliğinden korunmadan daha detaylı bahsedelim.. Mevsimsel özellikler oluyor çünkü.

Nefes adeta yaşam kaynağımız… An-cak biz nefesimizi doğru kullanıyor ve ona iyi bakıyor muyuz sizce?

Meslek serüvenimde bahsettiğim gibi hayat nefesle başlayıp nefesle sona eriyor. Aradaki zaman dilimini de iyi geçirebilmek kendi elimizde. Biz de akciğer sağlığı açısından hem bilinci kazandırmak hem de bu hastalıkları tedavi etmek için hazırız. Nefes alma bir sanat… Doğru nefes almayı çoğu zaman bilmiyoruz. Doğru nefes alma ve solunumsal rehabilitasyon, günümüzde tüm dünyada ve ülkemizde çok popüler ve değerli bir konu. Çünkü ilaçlarla belli bir noktaya kadar gelebiliyorsunuz. Bunun tamam-layıcısı nefes fizyoterapisi, teknikleri ve solunumsal rehabilitasyon oluyor. Bu konuda da sosyal medyada birçok paylaşımımızı bulabilirsiniz. Doğru nefes, doğru yaşam. Hatta MyNefes de bize ait patentli bir markadır. Bu markadan da belli olduğu gibi her şey doğru ve iyi nefes’te saklı. Mottomuz da ‘Bizimle Nefes Alın’ dır. Nefesle ilgili yapabileceğimiz her şeyi sunmaya hazırız. MyNefes’i takip edin, sağlıkla kalın…

0 533 429 0 522 / 0 232 422 0 522

Instagram: prof.dr.alevgurgun

Instagram: my_nefes

Facebook: @profdralevgurgun

Mail: alevgurgun@gmail.com

www.alevgurgun.com


Bir Cevap Yazın