Gazeteciydi, youtuber oldu

1Gözde Tezer: Hayallerimin peşini asla bırakmadım. Üniversitede okurken başladığı medya serüveni, teknolojinin gelişimi ve medya mecralarının hızlı değişimiyle bambaşka bir şekle bürünen bir youtuber Gözde Tezer…

İstanbul’daki öğrenim hayatını tamamladıktan sonra pek çok kanal ve gazetede çalışmış, gazetecilik yapmış… Ardından İzmir’e ailesinin yanına dönen Tezer şu sıralar hayatını ‘sakin, mutlu ve huzurlu’ olarak tanımlıyor. Sıkça karşımıza çıkan ve son günlerin en merak edilen mesleklerinden ‘youtuber’lık hakkında işin hakkını vererek yapan ve çok sevilen İzmirli youtuber Gözde Tezer ile bir araya geldik… Tarzı, enerjisi ve samimiyeti ile öne çıkan, eski televizyoncu, yeni youtuber Tezer, işin inceliklerini anlattı, youtuber olmak isteyenlere tavsiyeler verdi…

Seni tanımakla başlayalım… Gözde’nin serüveni nasıl başladı?

Her zaman iletişim sektöründe olmak istediğimi bildiğim halde, alanımda yüksek puan aldığım için Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne girdim. “Okuduğum bölümün önemi yok, yine istediğim işi yaparım” diyordum. Ancak sonra bölümün benlik olmadığı fark edip aileme okulu bırakmak istediğimi söyledim. Tabii karşı çıktılar ancak ben gizli gizli sınava hazırlanmaya başlamıştım bile…

Hayallerimin peşinden gitmek istedim. O dönemde medya sektöründe ufak işler yapıyordum. Vizon dergisinde stajyer olarak çalışmaya başladım, aynı zamanda freelance olarak jingle ve metin yazarlığı yaptım. Ardından Bahçeşehir Üniversitesi’ni burslu olarak kazandım.

32.Gün programında yapım asistanlığı yapmaya başlayınca televizyonda olmak istediğimi farkettim. Zamanla Vatan, ATV ve Show TV’de çalıştım. İşi çekirdekten öğrenmek için muhabirik yapıyordum, zamanla ekran önünde yer aldım. Ancak bir süre sonra işin stresi arttı, bu stres de beni kötü etkilemeye başladı. “Napabilirim?” diye düşünürken, bir muhabir arkadaşımın Youtube’de çalışmaya başladığını öğrendim. Ondan sık sık haber alıyorduk. Youtube’yi inceledim. Kendi işinin patronu olma fikri hoşuma gitti ve ‘youtuber’ olmaya karar verdim. İlk 6 ay karşılık beklemeden içerik ürettim. Kendime ilk sene için 100 bin abone hedefi koymuştum. 13. ayda istediğim sayıya ulaştım.

Seni farkettiren ne oldu? İnsanlar dikkate değer ne gördüler ve seni izlediler? Gözde Tezer

Sanırım sohbetimi seviyorlar. Kendilerine yakın buluyorlar. Genellikle anılarımdan, ilişkilerimden, ailemden ve dostlarımdan bahsediyorum. Youtube özellikle 15-20 yaş arası gençlerin yeni nesil televizyonu haline geldi. Okuldan gelip yemek yerken, yurttan gelip dinlenirken öğrenciler beni izlediğini söylüyor. Birbirlerine “Gözde’nin yen videosu gelmiş” diye haber veriyorlar. Youtube insanlara istediğini izleme seçeneği sunuyor.

Bundan sonra neler yapmayı düşünüyorsun?

Akademik kariyer yapmak istiyorum. Dijital pazarlama ve yeni medya bölümleri artık üniversitelerde bölüm olarak açılıyor. Bizim zamanımızda  senaryo, kamera gibi teknik derslerde sektörden insanlar ders veriyordu. ‘Ben de işin hocası’ olabilirim diye düşündüm ve zaten sevdiğim bir alan olan akademiye dönmeye karar verdim.

Yurtdışındaki youtuberleri takip ediyor musun?

Tabii ki. Ancak onlar çok daha özgür, istedikleri içeriği rahatlıkla üretebiliyorlar.  İçerikler özelleştikçe izleyenleri de çok oluyor.

Peki, insanlar neden başkalarının hayatını bu kadar merak eder hale geldi?

‘Reality Show’lar uzun süredir çok seviliyor dünyada. Bizler de eskiden dizi izliyorduk. Aslına bakarsanız onlar da kurgu hayatların ve insanların hikayeleri…  Sadece kanallar değişti…

6z

Evde kamera karşısına geçip konuşmak zor oluyor mu? Evinin içini insanlara açmak mahrem alanına girilmiş gibi hissettiriyor mu?

Aslında televizyondan alışkınım. Belki de bu yüzden başarılı oldum ve sevildim. Video çekmeyi, insanlar karşımdaymış gibi konuşmayı seviyorum… İnsanları evime misafir etmiş gibi hissediyorum, beni rahatsız eden bir tarafı yok.

Bu işte sizi izleyen insanlarla sürekli etkileşim halindesiniz. Yorumları okuduğunuzda daha çok motive olup, etkileşimi artırıyor izleyiciler. Bir  zamanlar blog yazarlığı yapıyordum. Oradan gelen iyi ve kötü yorumlara karşı gelmeyi öğrendim, demek ki bu zamanlar için antrenman yapıyormuşum.

2Ailen bu işe nasıl bakıyor?

Annem hala tam olarak youtuber kelimesini doğru düzgün söyleyemiyor (gülüşmeler)… Yaşı büyük, sosyal medyadan uzak kişilerede de yaptığım işi, dijital pazarlama, reklam diye anlatıyorum.

Bir ekiple mi çalışıyorsun?

Hayır, her işimi kendim yapıyorum.

Peki bir youtuber olarak İzmir’de yaşamak İstanbul’a göre dezavantaj oluyor mu?

İş yaptığımız insanlar ve markalar İstanbul’da tabii… Ancak bu işte pek nerede yaşadığının önemi yok, sonuçta herkes evinden çekim yapıyor. İstanbul size sektörden çok insanla tanışma imkanı veriyor. Ancak şu anki huzurumu hiçbir şeye değişmem.

İçerik üretmek zor oluyor mu?

Sevdiğin şey de olsa iş haline gelince tıkandığım noktalar oluyor bazen. Ancak takipçilerimden fikir alıyorum. Beni nasıl videolar çekmemi istedikleri konusunda yönlendiriyorlar.

Yer: Konak Pier Müptela

https://www.instagram.com/p/Bg8_7YfBUm0/?hl=tr&taken-by=gozdetezer


Bir Cevap Yazın